Demons Roll to Class A Dual Championship

Bismarck High is again your state Class A dual champion.  After losing a heartbreaker to Dickinson in last year’s dual final, the Demons restored the order in a big way, scoring three consecutive dual wins without truly being tested.  In the finals, the Demons faced a familiar foe in WDA #2 seed Minot High.  The Magi and Demons split the first four bouts of the dual before Bismarck reeled off five wins in a row and took a 28-6 lead.  Mixed in that run were pins from state finalists Gage Roaldson and Isaiah Huus.  Minot righted the ship with pins of their own at 220 and 285 from Jacob Carmichael and Preston Jones, but 28-18 was as close as the dual would get.  Bismarck then ran through the bottom of Minot’s lineup with a 4-2 decision from #1 LJ Aruajo over Minot’s #3 Gabe Mortensen, a fall from 113 Christian Tanefeu, and a major decision from #1 Wilfried Tanefeu. In total, the Demons won ten of fourteen contested bouts and won the final 41-18.

W-1 Bismarck defeated W-2 Minot 41-18

  • 126 – Paden Combs (W-2 Minot) over Juan Flores (W-1 Bismarck) Dec 5-2
  • 132 – Kaden Renner (W-1 Bismarck) over Kelby Armstrong (W-2 Minot) Dec 7-2
  • 138 – Preston Fettig (W-1 Bismarck) over David Schulze (W-2 Minot) Dec 4-0
  • 145 – Trevon McClaanahan (W-2 Minot) over Ben Nagel (W-1 Bismarck) Dec 6-3
  • 152 – Brock Fettig (W-1 Bismarck) over Carter Peterson (W-2 Minot) Maj 13-4
  • 160 – Brandt Kringlie (W-1 Bismarck) over Kyler Byer (W-2 Minot) Maj 9-1
  • 170 – Gage Roaldson (W-1 Bismarck) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Cullen Glatt (W-1 Bismarck) over Isaac Fernandez (W-2 Minot) Dec 4-3
  • 195 – Isaiah Huus (W-1 Bismarck) over Zachary Hughbanks (W-2 Minot) Fall 1:03
  • 220 – Jacob Carmichael (W-2 Minot) over Jordan Schumacher (W-1 Bismarck) Fall 3:24
  • 285 – Preston Jones (W-2 Minot) over Brayden Moran (W-1 Bismarck) Fall 2:54
  • 106 – LJ Araujo (W-1 Bismarck) over Gabe Mortensen (W-2 Minot) Dec 4-2
  • 113 – Christian Tanefeu (W-1 Bismarck) over Tyler Nelson (W-2 Minot) Fall 1:08
  • 120 – Wilfried Tanefeu (W-1 Bismarck) over Victor Garcia (W-2 Minot) Maj 13-3
  • W-1 Bismarck’s team score was adjusted by -1.0 for unsportsmanlike

 

THIRD PLACE: W-4 Jamestown defeated W-3 Bismarck Century 36-27

  • 126 – Joel Bowman (W-4 Jamestown) over Hayden Johnsrud (W-3 Bismarck Century) Dec 9-3
  • 132 – Devin Schulz (W-3 Bismarck Century) over Issac Rostenbach (W-4 Jamestown) Fall 0:30
  • 138 – Colton Mewes (W-4 Jamestown) over Clay Radenz (W-3 Bismarck Century) Dec 4-3
  • 145 – Jackson Walters (W-4 Jamestown) over Ben Weigum (W-3 Bismarck Century) Dec 8-4
  • 152 – Noah Braun (W-4 Jamestown) over Jax Gums (W-3 Bismarck Century) Fall 0:48
  • 160 – Dany Tanefeu (W-3 Bismarck Century) over Preston Gall (W-4 Jamestown) Maj 12-3
  • 170 – Johnny Browning (W-4 Jamestown) over Jacob Boehm (W-3 Bismarck Century) Dec 7-5
  • 182 – Anthony Carranza (W-3 Bismarck Century) over Coty Huebner (W-4 Jamestown) Fall 2:49
  • 195 – Austin Kessler (W-4 Jamestown) over Lykken Parlett (W-3 Bismarck Century) Fall 0:40
  • 220 – Dareeyn Davis (W-4 Jamestown) over Hunter Harvey (W-3 Bismarck Century) Fall 4:33
  • 285 – Konnor Stordalen (W-3 Bismarck Century) over Damien Krebs (W-4 Jamestown) Dec 5-0
  • 106 – Blake Ersland (W-3 Bismarck Century) over Pete Rasmussen (W-4 Jamestown) TF 21-6
  • 113 – Aden Braun (W-4 Jamestown) over Neal Bohrer (W-3 Bismarck Century) Fall 3:23
  • 120 – Kaden DeCoteau (W-3 Bismarck Century) over Talor Huebner (W-4 Jamestown) Dec 4-1

5th PlACE MATCH E-1 Valley City defeated E-2 Devils Lake 44-30

  • 126 – Austin Rogelstad (E-1 Valley City) over Tate Estenson (E-2 Devils Lake) Fall 1:45
  • 132 – Sam Shomento (E-2 Devils Lake) over Isaiah Schuldheisz (E-1 Valley City) Dec 6-0
  • 138 – Layton Wallace (E-2 Devils Lake) over Espen Kunze (E-1 Valley City) Fall 3:25
  • 145 – James Charboneau (E-2 Devils Lake) over Evan Mielke (E-1 Valley City) Fall 4:31
  • 152 – Ezra Hanse (E-1 Valley City) over Brayden Gerhardt (E-2 Devils Lake) Dec 4-2
  • 160 – Parker Larson (E-1 Valley City) over Zach Lange (E-2 Devils Lake) Fall 0:50
  • 170 – Parker Vilandre (E-2 Devils Lake) over Broden Muske (E-1 Valley City) Dec 11-9
  • 182 – Jonathan Redfearn (E-1 Valley City) over Tyrese Leaf (E-2 Devils Lake) Fall 2:10
  • 195 – Jonah Schuldheisz (E-1 Valley City) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Carson McGough (E-1 Valley City) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Jack Kuntz (E-2 Devils Lake) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Koltyn Grebel (E-1 Valley City) over Owen Lindstrom (E-2 Devils Lake) TF 19-2
  • 113 – Ethan Sprenger (E-2 Devils Lake) over Tucker Johnson (E-1 Valley City) Fall 1:52
  • 120 – Bennett Rogelstad (E-1 Valley City) over Peyton Horton (E-2 Devils Lake) Fall 2:56

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s