USA Wrestling Cancels Junior and U16 Nationals Set For Fargo

The final championship domino has fallen for USA Wrestling, as today the governing body announced that the 2020 US Marine Corps Junior and 16U National Championships at the Fargodome on the campus of North Dakota State University has been cancelled. Fargo was set for July 17-24.  USA Wrestling recently released their “return to the mat”…

Class A Individual Final Results

1st Place 106 1st Place Match – LJ Araujo (Bismarck) 34-2 won by decision over Koye Grebel (Valley City) 42-3 (Dec 3-2) 113 1st Place Match – Christian Tanefeu (Bismarck) 45-4 won by major decision over Aden Braun (Jamestown) 31-6 (MD 11-2) 120 1st Place Match – Wilfried Tanefeu (Bismarck) 46-1 won by fall over…

Class B Individual Final Results

1st Place 106 1st Place Match – Cole Gerhardt (New Salem/Almont) 38-7 won by fall over Colin Dean (Velva) 39-10 (Fall 3:31) 113 1st Place Match – Peyton Tuhy (Hettinger/Scranton) 40-10 won by fall over Treston Lura (Carrington) 51-7 (Fall 3:42) 120 1st Place Match – Marshall Lindgren (South Border) 35-2 won by fall over…

Lisbon Wins Another B Title; Napoleon’s Jangula, New Salem’s Gerhardt Win Fourth Individual Titles

The Lisbon Broncos are your 2020 Class B Individual Tournament champions.  Trailing South Border when the wrestlebacks started Saturday morning, the Broncos stampeded through the three rounds and held a neary-insurmountable twenty point lead with only the finals to go. At 138 pounds, freshman Boeden Greenley capped a perfect freshman season with his second title…

Demons Roll to Class A Dual Championship

Bismarck High is again your state Class A dual champion.  After losing a heartbreaker to Dickinson in last year’s dual final, the Demons restored the order in a big way, scoring three consecutive dual wins without truly being tested.  In the finals, the Demons faced a familiar foe in WDA #2 seed Minot High.  The…

Class B State Finals Matchups

106: #1 Cole Gerhardt 37-7, 9 (New Salem/Almont) vs. #2 Colin Dean 39-9, 10 (Velva) 113:  #1 Treston Lura 51-6, 11 (Carrington) vs. #2 Peyton Tuhy 39-10,10 (Hettinger/Scranton) 120:  #1 Marshall Lindgren 34-2, 9 (South Border) vs. #3 Gus Bombach 49-11, 8 (Killdeer) 126:  #1 Carter Schmitz 33-5, 10 (Kindred) vs. #3 Ethan Wonser 43-4,…

Class A State Finals Matchups

106:  #1 LJ Araujo 33-2, 8 (Bismarck High) vs. #2 Koye Grebel 42-2, 9 (Valley City) 113:  #1 Christian Tanefeu 44-4, 11 (Bismarck High) vs. #2 Aden Braun 31-5, 9 (Jamestown) 120:  #1 Wilfried Tanefeu 45-1, 11 (Bismarck High) vs. #2 Hayden Johnsrud 37-16, 12 (Century) 126: #1 Reece Barnhardt 48-1, 11 (St. Mary’s Central)…

Class B Semifinal Results

Semis 106 Semifinal – Cole Gerhardt (New Salem/Almont) 37-7 won by major decision over Cade Olson-Tingelstad (Central Cass) 34-13 (MD 10-1) Semifinal – Colin Dean (Velva) 39-9 won by decision over Carter Wallner (Lisbon) 28-10 (Dec 11-4) 113 Semifinal – Treston Lura (Carrington) 51-6 won by decision over Charles Herr (South Border) 27-10 (Dec 5-0)…