Class B Duals Round 1 Results

*image courtesy Lisbon Wrestling Club

1 Lisbon defeated Bishop Ryan 63-12

  • 195 – Corbin Okeson (Bishop Ryan) over Zach Nord (1 Lisbon) Fall 3:14
  • 220 – Sam Rieger (1 Lisbon) over Noah Swegarden (Bishop Ryan) Dec 4-2
  • 285 – Keegan Henjum (Bishop Ryan) over Ethan Lyons (1 Lisbon) Dec 7-6
  • 106 – Carter Wallner (1 Lisbon) over Lane Cooper (Bishop Ryan) Fall 2:53
  • 113 – Mike Nelson (1 Lisbon) over Gattlin Ledoux (Bishop Ryan) Fall 1:57
  • 120 – Octavio Alvarez (Bishop Ryan) over Levi Sveum (1 Lisbon) Dec 6-5
  • 126 – Caleb Nielsen (1 Lisbon) over Gannon Ledoux (Bishop Ryan) Fall 3:37
  • 132 – Brody Aberle (1 Lisbon) over Connor Harvey (Bishop Ryan) Fall 3:36
  • 138 – Boeden Greenley (1 Lisbon) over Drew Zwak (Bishop Ryan) Fall 1:05
  • 145 – Hunter Schwab (1 Lisbon) over Wesley Harvey (Bishop Ryan) Fall 1:09
  • 152 – Jaden Schmidt (1 Lisbon) over Caden Dauphinais (Bishop Ryan) Fall 1:16
  • 160 – Jordan Sours (1 Lisbon) over Jaeger Lundeen (Bishop Ryan) Fall 1:13
  • 170 – Jacob Reinke (1 Lisbon) over Bram Johannsen (Bishop Ryan) Fall 1:17
  • 182 – Granger Dick (1 Lisbon) over Unknown (Unattached) Forf

5 New Salem-Almont defeated 4 Carrington 39-37

  • 195 – Beau Retzlaff (4 Carrington) over Isaac Wolff (5 New Salem-Almont) Fall 0:45
  • 220 – Adam Morman (5 New Salem-Almont) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Colton Buskness (4 Carrington) over AJ Heins (5 New Salem-Almont) Dec 5-2
  • 106 – Wyatt Engwicht (5 New Salem-Almont) over Trace Hoggarth (4 Carrington) Fall 1:35
  • 113 – Cole Gerhardt (5 New Salem-Almont) over Treston Lura (4 Carrington) Dec 6-3
  • 120 – Matthew Duchscherer (4 Carrington) over Riley Doll (5 New Salem-Almont) Maj 10-2
  • 126 – Cody Irwin (5 New Salem-Almont) over Corbin Clifton (4 Carrington) Fall 4:31
  • 132 – Clay Gerhardt (5 New Salem-Almont) over Kael Kovar (4 Carrington) Fall 3:56
  • 138 – Brecken Lura (4 Carrington) over Ethan Hammons (5 New Salem-Almont) Fall 5:11
  • 145 – Mason Olander (5 New Salem-Almont) over Joe Lindberg (4 Carrington) Fall 4:20
  • 152 – Ty Wolding (5 New Salem-Almont) over Jonathan Lura (4 Carrington) Fall 1:04
  • 160 – Callen Garber (4 Carrington) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Tate Hoggarth (4 Carrington) over Collin McGrath (5 New Salem-Almont) Fall 0:19
  • 182 – Michael Clifton (4 Carrington) over Tayson Klatt (5 New Salem-Almont) Fall 0:53

3 Velva defeated Hettinger/Scranton 48-33

  • 195 – Wyatt Hanson (3 Velva) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Jerimiah Jespersen (3 Velva) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Nick Hodges (3 Velva) over Corey Christopherson (Hettinger/Scranton) Fall 0:43
  • 106 – Jaron Frank (Hettinger/Scranton) over Colin Dean (3 Velva) Fall 5:31
  • 113 – Peyton Tuhy (Hettinger/Scranton) over Carson Hildre (3 Velva) Fall 1:44
  • 120 – Tanner Defoe (Hettinger/Scranton) over Shayden Schiele (3 Velva) Dec 9-2
  • 126 – Gunnar Mogen (3 Velva) over Gavin Dalley (Hettinger/Scranton) Fall 0:43
  • 132 – Cade Warbis (Hettinger/Scranton) over Triton Kaercher (3 Velva) Fall 2:59
  • 138 – Conner Andress (Hettinger/Scranton) over Lucas Seibuhr (3 Velva) Fall 0:24
  • 145 – Ezra Weichmann (Hettinger/Scranton) over Kelson Mascol (3 Velva) Fall 0:59
  • 152 – Bransyn Yanish (3 Velva) over Ty Warbis (Hettinger/Scranton) Fall 2:12
  • 160 – Michael Thomas (3 Velva) over Landon Stang (Hettinger/Scranton) Fall 1:53
  • 170 – Brayden Selzler (3 Velva) over Tristan Pekas (Hettinger/Scranton) Fall 5:27
  • 182 – Bryce Selzler (3 Velva) over Gage Goldade (Hettinger/Scranton) Fall 0:52

2 South Border defeated Pembina County North 57-15

  • 195 – Lewis Goehring (2 South Border) over Ethan Stegman (Pembina County North) Fall 0:19
  • 220 – Nathan Schauer (2 South Border) over Eli Bjornstad (Pembina County North) Maj 17-9
  • 285 – Hunter Wolf (2 South Border) over Andre LeTexier (Pembina County North) Fall 1:36
  • 106 – Tristan Lepp (2 South Border) over Logan Werner (Pembina County North) Fall 0:22
  • 113 – Charles Herr (2 South Border) over Trevor Hinkle (Pembina County North) Dec 3-1
  • 120 – Marshall Lindgren (2 South Border) over Carson Brown (Pembina County North) Maj 13-5
  • 126 – Jace Nitschke (2 South Border) over Levi Hinkle (Pembina County North) Fall 5:06
  • 132 – Jayce Horgan (Pembina County North) over Grant Schneider (2 South Border) Dec 9-5
  • 138 – Baxter Sand (2 South Border) over Jacob Steele (Pembina County North) Fall 2:00
  • 145 – Tanner Urlaub (Pembina County North) over Daniel Schumacher (2 South Border) Fall 2:48
  • 152 – Mark Jochim (2 South Border) over Demetrius Avela (Pembina County North) Fall 0:46
  • 160 – Jake Herr (2 South Border) over Cooper White (Pembina County North) Fall 1:12
  • 170 – James Schumacher (2 South Border) over Ashton Vaughn (Pembina County North) Maj 11-2
  • 182 – Gavin Hornung (Pembina County North) over Jasper Roth (2 South Border) Fall 0:56

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s