Day 1 Junior Duals Results

Day one of Junior Duals is in the books, with the Junior Women and Men’s Greco-Roman teams taking center stage for pool play.  Competing in Women’s Junior Duals for the first time, Team North Dakota finished 0-6 on the day.  In pool matches, Team ND finished 0-4, with its closest bout a 39-27 loss to Team Georgia.  ND then went on to lose two tight matches in the Bronze/Copper Pool; one a 30-30 criteria loss to Missouri Red and the other a 35-34 loss to Team Oklahoma.  Bismarck’s Sophia Smith went 5-1 on the day with four technical falls and a pin.  Her lone loss came to Alaska’s Shelby Ottum.

North Dakota Blue, North Dakota’s top Greco Roman squad, started strong with a 66-5 victory over North Carolina.  The team then dropped three matches in a row starting with a semifinal loss to top seeded Illinois and consolation bracket losses to Minnesota Red and Nebraska Red.  Hettinger’s Kyle Burwick finished 2-0 on the day and scored Team ND’s only victory in the Illinois dual with a 6-3 decision over Brody Norman.  Bismarck High graduates Ryan Ripplinger and Chase Dockter, Bismarck junior state champion Wilfried Tanefeu, and St. Mary’s Central senior Drew Steidler all went 3-1 on the day.  Davies State champion Kolbe Booker was 2-1.  The team will compete in the Bronze/Copper pool tomorrow morning.

North Dakota Red wrestled two matches and finished 0-2.  Red was led by Bismark High graduate Lake Boese and Turtle Mountain’s Seth Baker.  Boese was 2-0 with 7-6 victory over Washington’s Carson Tanner, while Baker alsow ent undefeated with two first period falls.

Junior Women

D POOL – North Dakota

Guaranteed 6th place

Match #1 Round 1

Alaska defeated North Dakota 51-15

  • 112 – Morgan Strandberg (North Dakota) over Autumn Poland (Alaska) Dec 13-8
  • 117 – Elizabeth Massine (North Dakota) over Carson Adams (Alaska) Fall 1:42
  • 122 – Sierra Ramberg (North Dakota) over Liana Carney (Alaska) Dec 11-4
  • 127 – Alisha Van Scoy (North Dakota) over Hayley Gilson (Alaska) TF 10-0
  • 132 – Shelby Ottum (Alaska) over Sophia Smith (North Dakota) TF 10-0
  • 138 – Desarae Matheny (Alaska) over Taylor Fierbach (North Dakota) Fall 1:56
  • 144 – McKenzie Cook (Alaska) over Haleigh Lematta (North Dakota) Fall 0:31
  • 152 – Madison Ellis (Alaska) over Madison Weigel (North Dakota) Fall 0:54
  • 164 – Amanda Wylie (Alaska) over Jasmine King (North Dakota) Fall 0:17
  • 180 – Oceana Holt (Alaska) over Brooke Leedahl (North Dakota) Fall 0:29
  • 200 – Debranna Bealer (Alaska) over Unknown (Unattached) Forf
  • 225 – Jana Allen (Alaska) over Unknown (Unattached) Forf
  • 100 – Jolie Lucas (Alaska) over Jenna Gerhardt (North Dakota) Fall 3:23
  • 106 – Gianna Unterberger (Alaska) over Avery Mohr (North Dakota) Fall 2:34

Match #2 Round 2

Wisconsin defeated North Dakota 41-23

  • 117 – Josie Bartishofski (Wisconsin) over Elizabeth Massine (North Dakota) TF 13-3
  • 122 – Gabrielle Skidmore (Wisconsin) over Sierra Ramberg (North Dakota) Fall 1:16
  • 127 – Allie Grobarchik (Wisconsin) over Alisha Van Scoy (North Dakota) TF 13-0
  • 132 – Sophia Smith (North Dakota) over Sofia Brynman-Metcalf (Wisconsin) TF 10-0
  • 138 – Taylor Fierbach (North Dakota) over Anna Strand (Wisconsin) TF 10-0
  • 144 – Destiny King (Wisconsin) over Haleigh Lematta (North Dakota) TF 11-0
  • 152 – Madison Weigel (North Dakota) over Unknown (Unattached) Forf
  • 164 – Jasmine King (North Dakota) over Unknown (Unattached) Forf
  • 180 – Brianna Staebler (Wisconsin) over Brooke Leedahl (North Dakota) TF 10-0
  • 200 – Asia Rave (Wisconsin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 225 – Kayla Henk (Wisconsin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 100 – Karina Torres (Wisconsin) over Jenna Gerhardt (North Dakota) Fall 0:55
  • 106 – Avery Mohr (North Dakota) over KayDance Nolan (Wisconsin) TF 13-2
  • 112 – Gwendolyn Golueke (Wisconsin) over Morgan Strandberg (North Dakota) TF 10-0

Match #3 Round 3

Georgia defeated North Dakota 39-27

  • 122 – Sierra Ramberg (North Dakota) over Cecily Livingston (Georgia) TF 14-2
  • 127 – Amani Jones (Georgia) over Alisha Van Scoy (North Dakota) Fall 1:49
  • 132 – Sophia Smith (North Dakota) over Tristen Music (Georgia) TF 10-0
  • 138 – Taylor Fierbach (North Dakota) over Unknown (Unattached) Forf
  • 144 – Tiyahna Askew (Georgia) over Haleigh Lematta (North Dakota) Fall 1:00
  • 152 – Madison Weigel (North Dakota) over Unknown (Unattached) Forf
  • 164 – Heaven Byrd (Georgia) over Jasmine King (North Dakota) TF 10-0
  • 180 – Dream Santiago (Georgia) over Brooke Leedahl (North Dakota) TF 13-1
  • 200 – Stacey Pgouda (Georgia) over Unknown (Unattached) Forf
  • 225 – Kyleigh Haney (Georgia) over Unknown (Unattached) Forf
  • 100 – Jenna Gerhardt (North Dakota) over Elora Waterman (Georgia) TF 10-0
  • 106 – Alanna Washington (Georgia) over Avery Mohr (North Dakota) Fall 0:24
  • 112 – Morgan Strandberg (North Dakota) over Savannah Lackey (Georgia) TF 12-1
  • 117 – Catherine Bertrand (Georgia) over Elizabeth Massine (North Dakota) TF 10-0

Match #4 Round 4

Texas Blue defeated North Dakota 59-7

  • 127 – Sydney Harper (Texas Blue) over Alisha Van Scoy (North Dakota) Dec 10-5
  • 132 – Sophia Smith (North Dakota) over Aubrey Yauger (Texas Blue) TF 11-0
  • 138 – Clarissa Archuleta (Texas Blue) over Taylor Fierbach (North Dakota) Fall 4:49
  • 144 – Lexie Basham (Texas Blue) over Haleigh Lematta (North Dakota) TF 10-0
  • 152 – Hunter Robinson (Texas Blue) over Madison Weigel (North Dakota) Fall 1:18
  • 164 – kaylynn albrecht (Texas Blue) over Jasmine King (North Dakota) Fall 0:40
  • 180 – Brittyn Corbishley (Texas Blue) over Brooke Leedahl (North Dakota) Fall 0:38
  • 200 – Emma Lozada (Texas Blue) over Unknown (Unattached) Forf
  • 225 – Hannah Francis (Texas Blue) over Unknown (Unattached) Forf
  • 100 – Valerie Carreon (Texas Blue) over Jenna Gerhardt (North Dakota) Fall 0:35
  • 106 – Avery Ashley (Texas Blue) over Avery Mohr (North Dakota) Fall 1:14
  • 112 – Elizabeth Duvall (Texas Blue) over Morgan Strandberg (North Dakota) TF 12-2
  • 117 – Amanda McAleavey (Texas Blue) over Elizabeth Massine (North Dakota) TF 12-1
  • 122 – Jacqueline Ghent (Texas Blue) over Sierra Ramberg (North Dakota) TF 10-0

BRONZE/COPPER – North Dakota

Match #1 Champ. Round 1

Missouri Red defeated North Dakota 30-30

  • 138 – Tess Kinne (Missouri Red) over Taylor Fierbach (North Dakota) Dec 10-8
  • 144 – Seattle Bowen (Missouri Red) over Haleigh Lematta (North Dakota) Fall 2:35
  • 152 – Aliyah Ashby (Missouri Red) over Madison Weigel (North Dakota) TF 10-0
  • 164 – Brooke-Lynn Rush (Missouri Red) over Jasmine King (North Dakota) Fall 0:27
  • 180 – Brooke Leedahl (North Dakota) over Unknown (Unattached) Forf
  • 200 – Hailey Norman (Missouri Red) over Unknown (Unattached) Forf
  • 225 – Samantha Apple (Missouri Red) over Unknown (Unattached) Forf
  • 100 – Jenna Gerhardt (North Dakota) over Laura DeVenney (Missouri Red) Fall 1:10
  • 106 – Avery Mohr (North Dakota) over Unknown (Unattached) Forf
  • 112 – Morgan Strandberg (North Dakota) over McKenzie Gilreath (Missouri Red) Dec 10-8
  • 117 – Brooke Cox (Missouri Red) over Elizabeth Massine (North Dakota) Dec 8-5
  • 122 – Sierra Ramberg (North Dakota) over Mikayla Whatley (Missouri Red) Fall 1:58
  • 127 – Alisha Van Scoy (North Dakota) over Christina Herring (Missouri Red) TF 14-2
  • 132 – Sophia Smith (North Dakota) over Lexi Hatfield (Missouri Red) TF 11-1
  • North Dakota’s team score was adjusted by -1.0 for Unsportsmanlike Conduct

Match #2 Cons. Round 1

North Dakota received a Bye

Match #3 Cons. Round 2

Oklahoma defeated North Dakota 35-34

  • 152 – Angelina Lee (Oklahoma) over Madison Weigel (North Dakota) Fall 2:30
  • 164 – Trinity Potts (Oklahoma) over Jasmine King (North Dakota) Fall 0:51
  • 180 – Brooke Leedahl (North Dakota) over KiEisha Cathey (Oklahoma) TF 10-0
  • 200 – Olivia Brown (Oklahoma) over Unknown (Unattached) Forf
  • 225 – Sidney Milligan (Oklahoma) over Unknown (Unattached) Forf
  • 100 – Jordan Blair (Oklahoma) over Jenna Gerhardt (North Dakota) Fall 1:47
  • 106 – Morgan Strandberg (North Dakota) over Emma Wissman (Oklahoma) Fall 0:14
  • 112 – Avery Mohr (North Dakota) over Halie Stokes (Oklahoma) Fall 3:25
  • 117 – Alexis Miller (Oklahoma) over Elizabeth Massine (North Dakota) Fall 0:22
  • 122 – Sierra Ramberg (North Dakota) over Landon McCartney (Oklahoma) Fall 2:22
  • 127 – Alisha Van Scoy (North Dakota) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Sophia Smith (North Dakota) over Madison Byroads (Oklahoma) Fall 1:10
  • 138 – Taylor Fierbach (North Dakota) over addyson lindsey (Oklahoma) Fall 2:22
  • 144 – Emma Thompson (Oklahoma) over Haleigh Lematta (North Dakota) Fall 4:11

A POOL – North Dakota Blue Greco

Guaranteed 6th place

Match #1 Quarterfinal

North Dakota Blue defeated North Carolina 66-5

  • 160 – Kolbe Booker (North Dakota Blue) over Zane Ramey (North Carolina) TF 10-0
  • 170 – Brody Mohr (North Dakota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Isaiah Huus (North Dakota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 – Andrew Teigen (North Dakota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Louis DeCoteau (North Dakota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Chase Dockter (North Dakota Blue) over Josh Doyle (North Carolina) TF 11-0
  • 100 – Wyatt Engwicht (North Dakota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Noah Savageau (North Dakota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Christian Tanefeu (North Dakota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – Wilfried Tanefeu (North Dakota Blue) over Justin Kelly (North Carolina) TF 10-0
  • 126 – Kyle Burwick (North Dakota Blue) over Michael Pappaconstantinou (North Carolina) TF 10-0
  • 132 – Clay Radenz (North Dakota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Ryan Ripplinger (North Dakota Blue) over Marcus Mondragon (North Carolina) Fall 1:55
  • 145 – Drew Steidler (North Dakota Blue) over Conner Johnson (North Carolina) Fall 1:15
  • 152 – Stephen Baynard (North Carolina) over Noah Braun (North Dakota Blue) Fall 5:08

Match #2 Semifinal

Illinois defeated North Dakota Blue 61-6

  • 170 – David Ferrante (Illinois) over Brody Mohr (North Dakota Blue) Fall 0:26
  • 182 – Abe Assad (Illinois) over Isaiah Huus (North Dakota Blue) TF 11-1
  • 195 – Trevor Swier (Illinois) over Andrew Teigen (North Dakota Blue) TF 10-0
  • 220 – Ramin Abraham (Illinois) over Louis DeCoteau (North Dakota Blue) TF 11-0
  • 285 – Aydin Guttridge (Illinois) over Chase Dockter (North Dakota Blue) Fall 2:22
  • 100 – Daniel Sheen (Illinois) over Wyatt Engwicht (North Dakota Blue) TF 10-0
  • 106 – Alex Randell (Illinois) over Noah Savageau (North Dakota Blue) TF 11-0
  • 113 – Chad Bellis (Illinois) over Christian Tanefeu (North Dakota Blue) DQ
  • 120 – Nain Vazquez (Illinois) over Wilfried Tanefeu (North Dakota Blue) Dec 5-1
  • 126 – Kyle Burwick (North Dakota Blue) over Brody Norman (Illinois) Dec 6-3
  • 132 – Sam Spencer (Illinois) over Clay Radenz (North Dakota Blue) TF 12-2
  • 138 – Noah Villarreal (Illinois) over Ryan Ripplinger (North Dakota Blue) Fall 0:59
  • 145 – Luke Odom (Illinois) over Drew Steidler (North Dakota Blue) TF 10-0
  • 152 – Fidel Mayora (Illinois) over Cody Booth (North Dakota Blue) TF 10-0
  • 160 – Joseph Roberts (Illinois) over Kolbe Booker (North Dakota Blue) Fall 2:59

Match #3 Cons. Semi

Minnesota Red defeated North Dakota Blue 42-30

  • 182 – MacAron Kukowski (Minnesota Red) over Isaiah Huus (North Dakota Blue) Fall 0:29
  • 195 – Joey Johnson (Minnesota Red) over Andrew Teigen (North Dakota Blue) Fall 3:00
  • 220 – Luke Tweeton (Minnesota Red) over Louis DeCoteau (North Dakota Blue) Dec 5-1
  • 285 – Chase Dockter (North Dakota Blue) over Kaleb Haase (Minnesota Red) Fall 1:51
  • 100 – Caleb Thoennes (Minnesota Red) over Wyatt Engwicht (North Dakota Blue) Fall 3:32
  • 106 – Walker Bents (Minnesota Red) over Noah Savageau (North Dakota Blue) TF 15-4
  • 113 – Christian Tanefeu (North Dakota Blue) over Brendan Howes (Minnesota Red) Fall 0:45
  • 120 – Wilfried Tanefeu (North Dakota Blue) over Jake Messner (Minnesota Red) TF 18-5
  • 126 – Reece Barnhardt (North Dakota Blue) over Trevor Pearson (Minnesota Red) TF 10-0
  • 132 – Ryan Scherber (Minnesota Red) over Clay Radenz (North Dakota Blue) Fall 0:34
  • 138 – Ryan Ripplinger (North Dakota Blue) over Cole Becker (Minnesota Red) TF 12-1
  • 145 – Drew Steidler (North Dakota Blue) over Cade Lundeen (Minnesota Red) TF 10-0
  • 152 – Kellen Schauer (Minnesota Red) over Noah Braun (North Dakota Blue) TF 13-2
  • 160 – Gavin Osterhaus (Minnesota Red) over Joshua Irwin (North Dakota Blue) TF 17-4
  • 170 – Carter Marx (Minnesota Red) over Brody Mohr (North Dakota Blue) Fall 4:39

Match #4 5th Place Match

Nebraska Blue defeated North Dakota Blue 39-31

  • 195 – Isaac Trumble (Nebraska Blue) over Andrew Teigen (North Dakota Blue) Fall 1:16
  • 220 – Dillyn Miller (Nebraska Blue) over Louis DeCoteau (North Dakota Blue) TF 10-0
  • 285 – Chase Dockter (North Dakota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
  • 100 – Keith Smith (Nebraska Blue) over Wyatt Engwicht (North Dakota Blue) TF 13-0
  • 106 – Caleb- Coyle (Nebraska Blue) over Noah Savageau (North Dakota Blue) Fall 0:28
  • 113 – Nathan Rubino (Nebraska Blue) over Christian Tanefeu (North Dakota Blue) Fall 0:48
  • 120 – Wilfried Tanefeu (North Dakota Blue) over Rayshawn Buchanan (Nebraska Blue) TF 10-0
  • 126 – Conor Knopick (Nebraska Blue) over Reece Barnhardt (North Dakota Blue) TF 11-0
  • 132 – Isaac Felchle (North Dakota Blue) over DJ Schuman (Nebraska Blue) TF 17-4
  • 138 – Ryan Ripplinger (North Dakota Blue) over Carter Kucera (Nebraska Blue) Fall 0:17
  • 145 – Drew Steidler (North Dakota Blue) over Nicholas Stoltenberg (Nebraska Blue) TF 12-1
  • 152 – Chance Fry (Nebraska Blue) over Cody Booth (North Dakota Blue) TF 10-0
  • 160 – Kolbe Booker (North Dakota Blue) over Noah Styskal (Nebraska Blue) TF 14-4
  • 170 – Brody Mohr (North Dakota Blue) over Grant Lyman (Nebraska Blue) Fall 3:25
  • 182 – Damen Pape (Nebraska Blue) over Isaiah Huus (North Dakota Blue) Fall 0:18

C POOL – North Dakota Red

Guaranteed 7th place

Match #1 Quarterfinal

Washington defeated North Dakota Red 47-19

  • 160 – Joshua Worral (North Dakota Red) over Bradley Tyack (Washington) Dec 13-4
  • 170 – Gage Roaldson (North Dakota Red) over Julian Kennedy (Washington) Fall 4:15
  • 182 – josh walker (Washington) over Anthony Carranza (North Dakota Red) TF 12-0
  • 195 – Kai Olson (Washington) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Dustyn Camacho (Washington) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Seth Baker (North Dakota Red) over Cameron Dubose (Washington) Fall 2:36
  • 100 – Double Forfeit
  • 106 – Mark Marum (Washington) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Austin Patton (Washington) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – Richard Flores (Washington) over Houston Crimmins (North Dakota Red) Fall 0:45
  • 126 – Nico Crosnoe (Washington) over Kelby Armstrong (North Dakota Red) TF 11-1
  • 132 – Laken Boese (North Dakota Red) over Carson Tanner (Washington) Dec 7-6
  • 138 – Kyler Romero (Washington) over Brock Fettig (North Dakota Red) TF 13-3
  • 145 – Isaiah Gonzalez (Washington) over Jake Davis (North Dakota Red) TF 18-8
  • 152 – Alex Rubio (Washington) over Dexter Carpenter (North Dakota Red) TF 10-0

Match #2 Cons. Round 1

Louisiana defeated North Dakota Red 45-27

  • 170 – Mason Massicot (Louisiana) over Gage Roaldson (North Dakota Red) TF 12-0
  • 182 – Tanner Melendrez (Louisiana) over Anthony Carranza (North Dakota Red) Fall 0:18
  • 195 – Dai`Jon Bibbs (Louisiana) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Malik Smith (Louisiana) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Seth Baker (North Dakota Red) over Roberto Rivero (Louisiana) Fall 0:49
  • 100 – Mason Elsensohn (Louisiana) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Davis Bourgeois (Louisiana) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – David Cuccia (Louisiana) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – AVERY PORCHE (Louisiana) over Houston Crimmins (North Dakota Red) Fall 2:32
  • 126 – Kelby Armstrong (North Dakota Red) over Clayton Hill (Louisiana) Fall 5:10
  • 132 – Laken Boese (North Dakota Red) over Jamarius Koshko (Louisiana) TF 11-0
  • 138 – Brock Fettig (North Dakota Red) over Jordan Griffin (Louisiana) DQ
  • 145 – Jake Davis (North Dakota Red) over Alex Duncan (Louisiana) DQ
  • 152 – Dexter Carpenter (North Dakota Red) over DYLAN AMES (Louisiana) Dec 14-11
  • 160 – Brad Mahoney (Louisiana) over Joshua Worral (North Dakota Red) Fall 0:15
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s