New Salem/Almont defeats Bowman County for Region 4 Title

Five Champions pushed New Salem/Almont to the Region 4 crown by twenty-two points over second place Bowman County.  The Holsteins also qualified thirteen wrestlers in what could be an important factor at the state tournament next weekend.  The Holsteins were led by Clay Gerhardt (120), Tayt Wolding (132), Chauncey Dittus (145), Josh Irwin (152), and Isaih Huus (182).  Wolding, Dittus, Irwin, and Huus all recorded falls in the finals bouts, while Clay Gerhardt defeated Alex Mardigal of Bowman County 6-2.

Bowman County got individual titles in four of the last five weight classes, with Clayton Mattern getting the train rolling with a pin in 3:12 over Lane Doll.  From there, Mitch Stuber (195), Beau Jeffers (220)  and Nate Boehm followed suit.  Stuber upended Carlton Turnquist in overtime 6-4, while Jeffers and Boehm both recorded first period falls.

Third place Hettinger/Scranton recorded championship performances from Gavin Dalley and four-time state champion Kyle Burwick.  Burwick was also a representative along to New Salem’s Tayt Wolding for Region 4 athlete of the year.

Killdeer has a lot to be excited about as well.  The Cowboys registered three championships on the day from Gus Bombach (106), Dylan Tabor (138), and Zach Andersen 160.  Tabor upset #1 seed Carlos Martinez of Hettinger/Scranton 6-4.

 

Team Scores
1 New Salem-Almont 229.0
2 Bowman County 207.0
3 Hettinger/Scranton 180.0
4 Killdeer 148.0
5 Beulah-Hazen 80.5
6 Standing Rock 31.0
7 Alexander 23.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gus Bohmbach of Killdeer
  • 2nd Place – Peyton Tuhy of Hettinger/Scranton
  • 3rd Place – Cole Gerhardt of New Salem-Almont
  • 4th Place – Cade Martian of Bowman County
  • 5th Place – Mason Mellmer of Beulah-Hazen

1st Place Match

  • Gus Bohmbach (Killdeer) 34-17, 7th. over Peyton Tuhy (Hettinger/Scranton) 25-15, Fr. (Dec 8-1)

3rd Place Match

  • Cole Gerhardt (New Salem-Almont) 26-8, 8th. over Cade Martian (Bowman County) 24-15, Fr. (M. For.)

5th Place Match

  • Mason Mellmer (Beulah-Hazen) 16-28, 8th. over () , . (Bye)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gavin Dalley of Hettinger/Scranton
  • 2nd Place – Cody Irwin of New Salem-Almont
  • 3rd Place – Connor Bosch of Beulah-Hazen
  • 4th Place – Cody Simmons of Killdeer
  • 5th Place – Austin Wanner of Bowman County

1st Place Match

  • Gavin Dalley (Hettinger/Scranton) 30-15, Fr. over Cody Irwin (New Salem-Almont) 24-9, Fr. (Fall 4:47)

3rd Place Match

  • Connor Bosch (Beulah-Hazen) 23-13, Fr. over Cody Simmons (Killdeer) 11-26, Fr. (Fall 4:12)

5th Place Match

  • Austin Wanner (Bowman County) 1-8, 8th. over () , . (Bye)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Clay Gerhardt of New Salem-Almont
  • 2nd Place – Alex Madrigal of Bowman County
  • 3rd Place – Conner Andress of Hettinger/Scranton
  • 4th Place – Cade Harm of Beulah-Hazen
  • 5th Place – Brandon Younker of Killdeer
  • 6th Place – Cassidy Demery-Pete of Standing Rock

1st Place Match

  • Clay Gerhardt (New Salem-Almont) 41-2, Jr. over Alex Madrigal (Bowman County) 7-2, Sr. (Dec 6-2)

3rd Place Match

  • Conner Andress (Hettinger/Scranton) 31-20, Fr. over Cade Harm (Beulah-Hazen) 12-16, 8th. (Fall 2:25)

5th Place Match

  • Brandon Younker (Killdeer) 4-11, Fr. over Cassidy Demery-Pete (Standing Rock) 6-18, 7th. (M. For.)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kyle Burwick of Hettinger/Scranton
  • 2nd Place – DJ Martian of Bowman County
  • 3rd Place – Mason Olander of New Salem-Almont
  • 4th Place – Birch Bang of Killdeer

1st Place Match

  • Kyle Burwick (Hettinger/Scranton) 50-0, Sr. over DJ Martian (Bowman County) 10-14, Sr. (Fall 1:49)

3rd Place Match

  • Mason Olander (New Salem-Almont) 15-12, 8th. over Birch Bang (Killdeer) 4-23, 7th. (Fall 0:33)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tayt Wolding of New Salem-Almont
  • 2nd Place – Cade Warbis of Hettinger/Scranton
  • 3rd Place – Tucker Strand of Bowman County
  • 4th Place – Tate Simmons of Killdeer

1st Place Match

  • Tayt Wolding (New Salem-Almont) 44-2, Sr. over Cade Warbis (Hettinger/Scranton) 24-14, Fr. (Fall 3:21)

3rd Place Match

  • Tucker Strand (Bowman County) 18-8, So. over Tate Simmons (Killdeer) 1-3, 8th. (Fall 0:28)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dylan Tabor of Killdeer
  • 2nd Place – Carlos Martinez of Hettinger/Scranton
  • 3rd Place – Ethan Hammons of New Salem-Almont
  • 4th Place – Brody Headley of Bowman County
  • 5th Place – Shad Agard of Standing Rock

1st Place Match

  • Dylan Tabor (Killdeer) 31-15, Sr. over Carlos Martinez (Hettinger/Scranton) 8-5, Sr. (Dec 6-4)

3rd Place Match

  • Ethan Hammons (New Salem-Almont) 38-13, Fr. over Brody Headley (Bowman County) 13-28, Fr. (Dec 9-3)

5th Place Match

  • Shad Agard (Standing Rock) 18-7, Sr. over () , . (Bye)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chauncey Dittus of New Salem-Almont
  • 2nd Place – Ezra Weichmann of Hettinger/Scranton
  • 3rd Place – Jacoby Mattern of Bowman County
  • 4th Place – Jayden Ybarra of Alexander

1st Place Match

  • Chauncey Dittus (New Salem-Almont) 43-1, Sr. over Ezra Weichmann (Hettinger/Scranton) 29-23, Jr. (Fall 1:13)

3rd Place Match

  • Jacoby Mattern (Bowman County) 23-14, Jr. over Jayden Ybarra (Alexander) 14-9, Jr. (SV-1 8-6)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Josh Irwin of New Salem-Almont
  • 2nd Place – Ty Warbis of Hettinger/Scranton
  • 3rd Place – Riley Frieze of Bowman County
  • 4th Place – Trevin Sago of Beulah-Hazen
  • 5th Place – Ashton Frei of Killdeer

1st Place Match

  • Josh Irwin (New Salem-Almont) 44-3, Sr. over Ty Warbis (Hettinger/Scranton) 26-14, Jr. (Fall 1:35)

3rd Place Match

  • Riley Frieze (Bowman County) 12-19, Sr. over Trevin Sago (Beulah-Hazen) 4-6, 8th. (Fall 1:46)

5th Place Match

  • Ashton Frei (Killdeer) 5-23, Fr. over () , . (Bye)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zach Andersen of Killdeer
  • 2nd Place – Jacob Ruggles of Bowman County
  • 3rd Place – Tristan Pekas of Hettinger/Scranton
  • 4th Place – Rylan Sago of Beulah-Hazen
  • 5th Place – Tyler Selzler of New Salem-Almont

1st Place Match

  • Zach Andersen (Killdeer) 40-10, So. over Jacob Ruggles (Bowman County) 29-16, Sr. (Dec 13-6)

3rd Place Match

  • Tristan Pekas (Hettinger/Scranton) 24-23, 8th. over Rylan Sago (Beulah-Hazen) 13-16, So. (M. For.)

5th Place Match

  • Tyler Selzler (New Salem-Almont) 9-22, Sr. over () , . (Bye)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Clayton Mattern of Bowman County
  • 2nd Place – Lane Doll of New Salem-Almont
  • 3rd Place – Aaron Ripplinger of Beulah-Hazen
  • 4th Place – John Tomjack of Killdeer
  • 5th Place – Ian Arneson of Hettinger/Scranton

1st Place Match

  • Clayton Mattern (Bowman County) 39-5, Sr. over Lane Doll (New Salem-Almont) 23-20, Sr. (Fall 3:12)

3rd Place Match

  • Aaron Ripplinger (Beulah-Hazen) 22-25, So. over John Tomjack (Killdeer) 19-15, Jr. (M. For.)

5th Place Match

  • Ian Arneson (Hettinger/Scranton) 8-15, Fr. over () , . (Bye)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isaiah Huus of New Salem-Almont
  • 2nd Place – Dominick Harrison of Standing Rock
  • 3rd Place – Tysen Mattern of Bowman County
  • 4th Place – Levi Rychner of Killdeer

1st Place Match

  • Isaiah Huus (New Salem-Almont) 36-7, Fr. over Dominick Harrison (Standing Rock) 25-12, Sr. (Fall 1:16)

3rd Place Match

  • Tysen Mattern (Bowman County) 1-2, So. over Levi Rychner (Killdeer) 16-24, Jr. (Fall 2:07)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mitch Stuber of Bowman County
  • 2nd Place – Carlton Turnquist of Alexander
  • 3rd Place – Sam Urwiller of Hettinger/Scranton
  • 4th Place – Keaton Smith of New Salem-Almont
  • 5th Place – Shang Agard of Standing Rock

1st Place Match

  • Mitch Stuber (Bowman County) 30-12, Jr. over Carlton Turnquist (Alexander) 22-13, Sr. (SV-1 6-4)

3rd Place Match

  • Sam Urwiller (Hettinger/Scranton) 21-25, Sr. over Keaton Smith (New Salem-Almont) 7-24, Sr. (Dec 4-0)

5th Place Match

  • Shang Agard (Standing Rock) 13-8, So. over () , . (Bye)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Beau Jeffers of Bowman County
  • 2nd Place – Adam Morman of New Salem-Almont
  • 3rd Place – Kaden Sago of Beulah-Hazen
  • 4th Place – Ethan Jepson of Killdeer

1st Place Match

  • Beau Jeffers (Bowman County) 43-4, Sr. over Adam Morman (New Salem-Almont) 34-9, Jr. (Fall 1:32)

3rd Place Match

  • Kaden Sago (Beulah-Hazen) 27-7, Sr. over Ethan Jepson (Killdeer) 3-21, Fr. (Fall 0:41)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Curtis Hall of Killdeer
  • 2nd Place – Nate Boehm of Bowman County
  • 3rd Place – AJ Heins of New Salem-Almont

1st Place Match

  • Curtis Hall (Killdeer) 37-10, Sr. over Nate Boehm (Bowman County) 27-15, Jr. (Fall 1:56)

3rd Place Match

  • AJ Heins (New Salem-Almont) 8-12, 8th. over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s