Broncos Ride Six Champions to Region 1 Title

The #1 ranked Lisbon Broncos flexed their muscle one more time before the state tournament, crowning five champions and outpacing second place South Border by 46.5.  the Broncos scored titles from state #1 seeds Boeden Greenley (106), Caleb Nielsen (113) and Jordan Sours (152), and then threw in big upsets from Gavin Reinke (195) and Ben Shearer (285) for good measure.  Sam Reiger was also champion for the Broncos at 220 with a decision win over Hunter Greenmeyer.  Reinke scored a 6-3 decision over Napoleon’s #1 seed Peyton Grunfelder.  Grunfelder had previously won their only matchup of the season.  285 Ben Shearer handed #1 ranked Riley Molter of South Border his only loss of the year by second period fall.  In total, ten Lisbon are headed to the state tournament.  Three Broncos came up just short with fifth place finishes.

Second place South Border registered a lone champion in #2 ranked Mark Jochim at 145, and qualified their own ten wrestlers.  At 160, top seed Jake Herr was beaten by Napoleon state champion Nathan Weigel 8-6.  Herr had previously defeated Weigel in the finals of the East/West.  Fourth place Napoleon also got an individual championship performance from undefeated two-time state champion Garrett Jangula.

Oakes finished third and had title performances from Coy Awender and Logan Sell.  Awender edged Linton/HMB’s Trey Jacob 7-5, while Logan Sell defeated Lisbon’s Levi Schwab 3-1.

Kindred boasted two champion in state champion 120 Carter Schmitz and 138 Brock Roesler.  Schmitz was untouched, scoring two pins and a technical fall in the finals over Garrett Schneider of South Border.  Roesler pinned Lisbon’s Hunter Schwab.

Linton HMB’s Chandler Nagel scored a :52 second fall over South Border’s Jon Schockley to win the 126 pound crown.

Team Scores
1 Lisbon 226.0
2 South Border 180.5
3 Oakes 154.0
4 Napoleon/G-S 132.0
5 Linton/HMB 116.0
6 Ellendale/Edgeley/Kulm 103.0
7 Lamoure-Litchville/Marion 99.0
8 Kindred 71.5

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Boeden Greenley of Lisbon
  • 2nd Place – Isaiah Carruth of Ellendale/Edgeley/Kulm
  • 3rd Place – Marshall Lindgren of South Border
  • 4th Place – Jaron Awender of Oakes
  • 5th Place – Kristopher Lybrand of Napoleon/G-S

1st Place Match

  • Boeden Greenley (Lisbon) 39-1, 8th. over Isaiah Carruth (Ellendale/Edgeley/Kulm) 26-11, 7th. (Dec 10-3)

3rd Place Match

  • Marshall Lindgren (South Border) 29-12, 8th. over Jaron Awender (Oakes) 16-17, Fr. (Fall 2:03)

5th Place Match

  • Kristopher Lybrand (Napoleon/G-S) 5-14, 7th. over () , . (Bye)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Nielsen of Lisbon
  • 2nd Place – Matthew Wolf of South Border
  • 3rd Place – Cody Meehl of Oakes
  • 4th Place – Colton Brown of Kindred
  • 5th Place – Logan Barnes of Linton/HMB
  • 6th Place – Quinn Bakken of Napoleon/G-S

1st Place Match

  • Caleb Nielsen (Lisbon) 31-7, Jr. over Matthew Wolf (South Border) 23-11, Fr. (Fall 2:52)

3rd Place Match

  • Cody Meehl (Oakes) 16-17, Fr. over Colton Brown (Kindred) 5-7, 8th. (Dec 8-2)

5th Place Match

  • Logan Barnes (Linton/HMB) 10-23, Fr. over Quinn Bakken (Napoleon/G-S) 6-25, Fr. (Fall 2:16)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carter Schmitz of Kindred
  • 2nd Place – Grant Schneider of South Border
  • 3rd Place – Brody Aberle of Lisbon
  • 4th Place – Nathaniel Geestman of Linton/HMB
  • 5th Place – Lukas Hoff of Lamoure-Litchville/Marion
  • 6th Place – Blaine Wald of Oakes

1st Place Match

  • Carter Schmitz (Kindred) 32-4, Fr. over Grant Schneider (South Border) 25-13, Jr. (TF-1.5 5:21 (15-0))

3rd Place Match

  • Brody Aberle (Lisbon) 20-18, Jr. over Nathaniel Geestman (Linton/HMB) 17-24, Sr. (Fall 2:11)

5th Place Match

  • Lukas Hoff (Lamoure-Litchville/Marion) 20-15, So. over Blaine Wald (Oakes) 6-6, 8th. (Fall 2:33)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chandler Nagel of Linton/HMB
  • 2nd Place – Jon Schockley of South Border
  • 3rd Place – Andrew Hoff of Lamoure-Litchville/Marion
  • 4th Place – John German of Oakes
  • 5th Place – Silas Reinke of Lisbon
  • 6th Place – Carl Tjernlund of Ellendale/Edgeley/Kulm

1st Place Match

  • Chandler Nagel (Linton/HMB) 28-4, Jr. over Jon Schockley (South Border) 24-11, So. (Fall 0:52)

3rd Place Match

  • Andrew Hoff (Lamoure-Litchville/Marion) 25-17, So. over John German (Oakes) 14-14, Fr. (Dec 6-3)

5th Place Match

  • Silas Reinke (Lisbon) 12-21, Fr. over Carl Tjernlund (Ellendale/Edgeley/Kulm) 6-25, 8th. (Dec 11-5)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Coy Awender of Oakes
  • 2nd Place – Trey Jacob of Linton/HMB
  • 3rd Place – Garrett Hebl of Lamoure-Litchville/Marion
  • 4th Place – Tucker Schneider of Napoleon/G-S
  • 5th Place – Simon Sveum of Lisbon
  • 6th Place – Tristan Fahlsing of South Border

1st Place Match

  • Coy Awender (Oakes) 38-6, Sr. over Trey Jacob (Linton/HMB) 36-16, So. (Dec 7-5)

3rd Place Match

  • Garrett Hebl (Lamoure-Litchville/Marion) 36-10, 8th. over Tucker Schneider (Napoleon/G-S) 18-22, Fr. (Dec 8-2)

5th Place Match

  • Simon Sveum (Lisbon) 25-18, So. over Tristan Fahlsing (South Border) 5-26, So. (Fall 4:11)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brock Roesler of Kindred
  • 2nd Place – Hunter Schwab of Lisbon
  • 3rd Place – Brackin Awender of Oakes
  • 4th Place – Anton Carruth of Ellendale/Edgeley/Kulm
  • 5th Place – Levi Lang of Napoleon/G-S
  • 6th Place – James Schumacher of South Border

1st Place Match

  • Brock Roesler (Kindred) 23-10, Jr. over Hunter Schwab (Lisbon) 30-10, Jr. (Fall 4:26)

3rd Place Match

  • Brackin Awender (Oakes) 34-12, Jr. over Anton Carruth (Ellendale/Edgeley/Kulm) 23-17, Fr. (MD 13-3)

5th Place Match

  • Levi Lang (Napoleon/G-S) 18-19, Sr. over James Schumacher (South Border) 11-22, 8th. (Fall 1:43)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mark Jochim of South Border
  • 2nd Place – Nolan Behrens of Napoleon/G-S
  • 3rd Place – Ryan Holzer of Linton/HMB
  • 4th Place – Easton Ogren of Kindred
  • 5th Place – Nick Seefeld of Ellendale/Edgeley/Kulm
  • 6th Place – Brock Wendel of Lamoure-Litchville/Marion

1st Place Match

  • Mark Jochim (South Border) 32-5, Jr. over Nolan Behrens (Napoleon/G-S) 26-15, So. (MD 15-6)

3rd Place Match

  • Ryan Holzer (Linton/HMB) 16-8, Sr. over Easton Ogren (Kindred) 28-10, Jr. (Fall 4:14)

5th Place Match

  • Nick Seefeld (Ellendale/Edgeley/Kulm) 10-16, So. over Brock Wendel (Lamoure-Litchville/Marion) 2-8, 8th. (Fall 2:55)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Sours of Lisbon
  • 2nd Place – Brett Wendel of Lamoure-Litchville/Marion
  • 3rd Place – Nathan Schauer of South Border
  • 4th Place – Jaden Bosch of Linton/HMB
  • 5th Place – Quinn Lindenberg of Napoleon/G-S
  • 6th Place – Ryan Hermes of Oakes

1st Place Match

  • Jordan Sours (Lisbon) 35-0, So. over Brett Wendel (Lamoure-Litchville/Marion) 34-9, So. (Fall 5:03)

3rd Place Match

  • Nathan Schauer (South Border) 27-16, So. over Jaden Bosch (Linton/HMB) 11-10, Jr. (Fall 2:42)

5th Place Match

  • Quinn Lindenberg (Napoleon/G-S) 15-25, Jr. over Ryan Hermes (Oakes) 16-23, Jr. (SV-1 3-1)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nathan Weigel of Napoleon/G-S
  • 2nd Place – Jake Herr of South Border
  • 3rd Place – Ethan Carruth of Ellendale/Edgeley/Kulm
  • 4th Place – Jaden Schmidt of Lisbon
  • 5th Place – Brady Lettenmaier of Lamoure-Litchville/Marion
  • 6th Place – Trever Meyer of Oakes

1st Place Match

  • Nathan Weigel (Napoleon/G-S) 36-2, Sr. over Jake Herr (South Border) 33-5, Jr. (Dec 8-6)

3rd Place Match

  • Ethan Carruth (Ellendale/Edgeley/Kulm) 36-9, Jr. over Jaden Schmidt (Lisbon) 22-22, So. (MD 16-8)

5th Place Match

  • Brady Lettenmaier (Lamoure-Litchville/Marion) 14-18, 8th. over Trever Meyer (Oakes) 6-16, Sr. (Dec 4-3)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Garrett Jangula of Napoleon/G-S
  • 2nd Place – Clark Thielges of Lamoure-Litchville/Marion
  • 3rd Place – Bridger Mathern of Ellendale/Edgeley/Kulm
  • 4th Place – Marc Seyer of Oakes
  • 5th Place – Averey Dick of Lisbon
  • 6th Place – Ashton Peterson of South Border

1st Place Match

  • Garrett Jangula (Napoleon/G-S) 37-0, Jr. over Clark Thielges (Lamoure-Litchville/Marion) 24-13, Sr. (M. For.)

3rd Place Match

  • Bridger Mathern (Ellendale/Edgeley/Kulm) 31-13, Jr. over Marc Seyer (Oakes) 28-14, So. (Dec 9-3)

5th Place Match

  • Averey Dick (Lisbon) 19-20, So. over Ashton Peterson (South Border) 12-20, Fr. (Dec 3-0)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Logan Sell of Oakes
  • 2nd Place – Levi Schwab of Lisbon
  • 3rd Place – Lane Wolf of South Border
  • 4th Place – Chris Heyd of Lamoure-Litchville/Marion
  • 5th Place – Noah Klusmann of Ellendale/Edgeley/Kulm
  • 6th Place – Brooke Leedahl of Kindred

1st Place Match

  • Logan Sell (Oakes) 36-10, Jr. over Levi Schwab (Lisbon) 30-9, Sr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Lane Wolf (South Border) 18-18, Sr. over Chris Heyd (Lamoure-Litchville/Marion) 15-17, Jr. (Dec 11-5)

5th Place Match

  • Noah Klusmann (Ellendale/Edgeley/Kulm) 11-14, 8th. over Brooke Leedahl (Kindred) 2-17, Fr. (Fall 3:24)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gavin Reinke of Lisbon
  • 2nd Place – Peyton Grunefelder of Napoleon/G-S
  • 3rd Place – Ethan Ellingson of Ellendale/Edgeley/Kulm
  • 4th Place – Braydon Schmidt of Linton/HMB
  • 5th Place – Gabe Quandt of Oakes
  • 6th Place – Lucien Peterson of South Border

1st Place Match

  • Gavin Reinke (Lisbon) 33-5, Sr. over Peyton Grunefelder (Napoleon/G-S) 33-9, Jr. (Dec 6-3)

3rd Place Match

  • Ethan Ellingson (Ellendale/Edgeley/Kulm) 28-10, Jr. over Braydon Schmidt (Linton/HMB) 20-9, Sr. (Inj. 0:00)

5th Place Match

  • Gabe Quandt (Oakes) 20-19, Jr. over Lucien Peterson (South Border) 11-26, So. (Dec 3-1)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sam Rieger of Lisbon
  • 2nd Place – Hunter Greenmyer of Oakes
  • 3rd Place – Quinn Roemmich of Linton/HMB
  • 4th Place – Hunter Wolf of South Border
  • 5th Place – Rhett Moch of Ellendale/Edgeley/Kulm

1st Place Match

  • Sam Rieger (Lisbon) 28-8, Jr. over Hunter Greenmyer (Oakes) 28-17, Jr. (Fall 5:29)

3rd Place Match

  • Quinn Roemmich (Linton/HMB) 31-17, Jr. over Hunter Wolf (South Border) 21-19, Jr. (MD 17-3)

5th Place Match

  • Rhett Moch (Ellendale/Edgeley/Kulm) 6-22, Fr. over () , . (Bye)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ben Shearer of Lisbon
  • 2nd Place – Riley Molter of South Border
  • 3rd Place – Andrew Miller of Napoleon/G-S
  • 4th Place – Jacob Hankel of Oakes
  • 5th Place – Zachary Lahlum of Lamoure-Litchville/Marion
  • 6th Place – Brett Hahne of Ellendale/Edgeley/Kulm

1st Place Match

  • Ben Shearer (Lisbon) 27-6, Sr. over Riley Molter (South Border) 22-1, Sr. (Fall 1:51)

3rd Place Match

  • Andrew Miller (Napoleon/G-S) 25-14, Sr. over Jacob Hankel (Oakes) 21-17, So. (Fall 2:03)

5th Place Match

  • Zachary Lahlum (Lamoure-Litchville/Marion) 9-18, So. over Brett Hahne (Ellendale/Edgeley/Kulm) 3-12, 8th. (Fall 3:52)
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s