Bismarck High Edged by Rapid City Central for Mandan Lions Title

Bismarck High ended fourteen points short of a Mandan Lions team title Saturday.  The Demons placed five wrestlers in the finals and got titles from Ryan Ripplinger (138), Gage Roaldson (138), and Chase Dockter (285).  Brothers Christian and Wilfried Tanefeu were runners-up at 106 and 113.

St. Mary’s Central crowned two champions in 120 Reece Barnhardt and 132 Drew Steidler.  Both were dominant along the way.  Barnhardt scored bonus points in every bout, and defeated Sturgis two-time South Dakota state champion Jacob Wood 12-4 in the finals.  Steidler scored only technical falls or pins through six matches.

Hettinger/Scranton’s Kyle Burwick claimed his third Lions crown with a fall over Century’s Clay Radenz in 2:27.  The University of Wisconsin commit racked up four pins and two technical falls over the course of two days.

Other North Dakota champions were West Fargo’s Cade Pederson, Legacy’s Matt Kaylor, and Mandan’s Jacob Boehm.  Kaylor won his third consecutive title, with each coming at 195 pounds.

Team Abbr Score
1 RCCentral RCC 277.0
2 Bismarck BHS 263.5
3 RCStevens RCS 259.5
4 Sturgis STU 226.0
5 Mandan MHS 188.5
6 Century CHS 150.5
7 West Fargo WF 141.0
8 Turtle Mountain TM 110.5
9 St Mary`s SM 91.5
10 Hettinger HET 82.0
11 Legacy LHS 82.0
12 Killdeer KIL 43.0

Weight – 106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kaden Olson of Sturgis
  • 2nd Place – Christian Tanefeu of Bismarck
  • 3rd Place – Jack Schoenhard of RCStevens
  • 4th Place – Jacob Ersland of Century
  • 5th Place – Tyler Porter of West Fargo
  • 6th Place – Steven Permann of Sturgis
  • 8th Place – Miles Weichmann of Hettinger
  • 8th Place – Peyton Tuhy of Hettinger
  • 12th Place – Hunter Leier of Mandan
  • 12th Place – Jace Andersen of Killdeer
  • 12th Place – Cody Simmons of Killdeer

1st Place Match

  • Kaden Olson (Sturgis) won by major decision over Christian Tanefeu (Bismarck) (Maj 9-0)

3rd Place Match

  • Jack Schoenhard (RCStevens) won by decision over Jacob Ersland (Century) (Dec 7-1)

5th Place Match

  • Tyler Porter (West Fargo) won by decision over Steven Permann (Sturgis) (Dec 8-5)

7th Place Match

Weight – 113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cael Larson of RCCentral
  • 2nd Place – Wilfried Tanefeu of Bismarck
  • 3rd Place – Landen Fischer of RCStevens
  • 4th Place – Neal Bohrer of Century
  • 5th Place – Kelton Olson of Sturgis
  • 6th Place – Hayden Johnsrud of Century
  • 8th Place – Ben Kleinknecht of Mandan
  • 8th Place – Gus Bombach of Killdeer
  • 12th Place – Tanner Defoe of Hettinger
  • 12th Place – Gavin Dalley of Hettinger
  • 12th Place – Cole Irwin of West Fargo
  • 12th Place – Frank Chapman of Turtle Mountain

1st Place Match

  • Cael Larson (RCCentral) won by fall over Wilfried Tanefeu (Bismarck) (Fall 1:18)

3rd Place Match

  • Landen Fischer (RCStevens) won by major decision over Neal Bohrer (Century) (Maj 12-4)

5th Place Match

  • Kelton Olson (Sturgis) won by decision over Hayden Johnsrud (Century) (Dec 7-2)

7th Place Match

Weight – 120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Reece Barnhardt of St Mary`s
  • 2nd Place – Jacob Wood of Sturgis
  • 3rd Place – Brock Fettig of Bismarck
  • 4th Place – Kaleb Porter of West Fargo
  • 5th Place – Logen Fischer of RCStevens
  • 6th Place – Kaden Renner of Bismarck
  • 8th Place – Tanner Nagel of Legacy
  • 8th Place – Zach Woodbury of Century
  • 12th Place – Tim Kadrmas of Legacy
  • 12th Place – Zach Swenson of Mandan
  • 12th Place – Peter McLeod of Turtle Mountain
  • 12th Place – Conner Andress of Hettinger

1st Place Match

  • Reece Barnhardt (St Mary`s) won by major decision over Jacob Wood (Sturgis) (Maj 12-4)

3rd Place Match

  • Brock Fettig (Bismarck) won by fall over Kaleb Porter (West Fargo) (Fall 1:48)

5th Place Match

  • Logen Fischer (RCStevens) won by fall over Kaden Renner (Bismarck) (Fall 5:30)

7th Place Match

Weight – 126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kyle Burwick of Hettinger
  • 2nd Place – Clay Radenz of Century
  • 3rd Place – Laken Boese of Bismarck
  • 4th Place – Cody Stockman of RCStevens
  • 5th Place – Nicholas Anderson of West Fargo
  • 6th Place – Grayden Bakke of RCCentral
  • 8th Place – William Lengenfelder of St Mary`s
  • 8th Place – Jordan Schmidt of Bismarck
  • 12th Place – Zaven Osborne of Sturgis
  • 12th Place – Bristol Kelley of Legacy
  • 12th Place – Wyatt Goulet of Turtle Mountain
  • 12th Place – Logan Heen of St Mary`s

1st Place Match

  • Kyle Burwick (Hettinger) won by fall over Clay Radenz (Century) (Fall 2:27)

3rd Place Match

  • Laken Boese (Bismarck) won by decision over Cody Stockman (RCStevens) (Dec 6-2)

5th Place Match

  • Nicholas Anderson (West Fargo) won in sudden victory – 1 over Grayden Bakke (RCCentral) (SV-1 8-6)

7th Place Match

Weight – 132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Drew Steidler of St Mary`s
  • 2nd Place – Maverick Martin of Legacy
  • 3rd Place – Preston Fettig of Bismarck
  • 4th Place – Declan Malone of RCStevens
  • 5th Place – Ethan Thibeault of RCCentral
  • 6th Place – Ben Weigum of Century
  • 8th Place – Devin Schulz of Century
  • 8th Place – Tanner Nein of West Fargo
  • 12th Place – Logan Desersa of Sturgis
  • 12th Place – Keon Laducer of Turtle Mountain

1st Place Match

  • Drew Steidler (St Mary`s) won by tech fall over Maverick Martin (Legacy) (TF 17-1)

3rd Place Match

  • Preston Fettig (Bismarck) won by decision over Declan Malone (RCStevens) (Dec 3-1)

5th Place Match

  • Ethan Thibeault (RCCentral) won by fall over Ben Weigum (Century) (Fall 3:23)

7th Place Match

Weight – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ryan Ripplinger of Bismarck
  • 2nd Place – William Kleinknecht of Mandan
  • 3rd Place – Kadyn Kraye of RCCentral
  • 4th Place – Tate Laducer of Turtle Mountain
  • 5th Place – Perry Ketelsen of Sturgis
  • 6th Place – Tyler Voorhees of RCStevens
  • 8th Place – Drew Kurtenbach of RCStevens
  • 8th Place – Declan Genova of West Fargo
  • 12th Place – Matt Scheer of St Mary`s
  • 12th Place – Ben Nagel of Bismarck
  • 12th Place – Logan Weiler of St Mary`s
  • 12th Place – Dayne Fredericks of Killdeer

1st Place Match

  • Ryan Ripplinger (Bismarck) won by major decision over William Kleinknecht (Mandan) (Maj 13-2)

3rd Place Match

  • Kadyn Kraye (RCCentral) won by fall over Tate Laducer (Turtle Mountain) (Fall 5:14)

5th Place Match

  • Perry Ketelsen (Sturgis) won by decision over Tyler Voorhees (RCStevens) (Dec 7-2)

7th Place Match

Weight – 145

Guaranteed Places

  • 1st Place – TJ Morrison of RCCentral
  • 2nd Place – Matthew Rader of Century
  • 3rd Place – Ethan Fleck of Mandan
  • 4th Place – Reese Jacobs of Sturgis
  • 5th Place – Brandt Kringlie of Bismarck
  • 6th Place – Clay LaRocque of Turtle Mountain
  • 8th Place – Ezra Weichmann of Hettinger
  • 8th Place – Dylan Tabor of Killdeer
  • 12th Place – Draken Stugelmeyer of Legacy
  • 12th Place – Caleb Allen of RCStevens
  • 12th Place – Aaron Magnell of West Fargo
  • 12th Place – Camdon Wanner of Mandan

1st Place Match

  • TJ Morrison (RCCentral) won by major decision over Matthew Rader (Century) (Maj 11-2)

3rd Place Match

  • Ethan Fleck (Mandan) won by decision over Reese Jacobs (Sturgis) (Dec 7-4)

5th Place Match

  • Brandt Kringlie (Bismarck) won by decision over Clay LaRocque (Turtle Mountain) (Dec 8-2)

7th Place Match

Weight – 152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cooper Voorhees of RCStevens
  • 2nd Place – Spencer LeDoux of West Fargo
  • 3rd Place – Seth Berg of Mandan
  • 4th Place – Riley Martin of Legacy
  • 5th Place – Justin Burnham of Sturgis
  • 6th Place – Landon Winter of RCCentral
  • 8th Place – Andrew Schweitzer of St Mary`s
  • 8th Place – Dany Tanefeu of Century
  • 12th Place – Devon Rempel of Legacy
  • 12th Place – Gabe Bell of Killdeer
  • 12th Place – Ashton Frei of Killdeer

1st Place Match

  • Cooper Voorhees (RCStevens) won by fall over Spencer LeDoux (West Fargo) (Fall 1:18)

3rd Place Match

  • Seth Berg (Mandan) won by fall over Riley Martin (Legacy) (Fall 4:38)

5th Place Match

  • Justin Burnham (Sturgis) won by major decision over Landon Winter (RCCentral) (Maj 15-5)

7th Place Match

Weight – 160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gage Roaldson of Bismarck
  • 2nd Place – Wren Jacobs of Sturgis
  • 3rd Place – Kolten Reisenauer of Mandan
  • 4th Place – Brayden Burrus of RCCentral
  • 5th Place – Nate Allen of RCStevens
  • 6th Place – Ty Warbis of Hettinger
  • 7th Place – Bryant Nelson of Century

1st Place Match

  • Gage Roaldson (Bismarck) won by decision over Wren Jacobs (Sturgis) (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Kolten Reisenauer (Mandan) won by fall over Brayden Burrus (RCCentral) (Fall 4:27)

5th Place Match

  • Nate Allen (RCStevens) won by tech fall over Ty Warbis (Hettinger) (TF 16-1)

7th Place Match

  • Bryant Nelson (Century) received a bye () (Bye)

Weight – 170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Wyatt Jungclaus of RCCentral
  • 2nd Place – Caleb Brink of RCStevens
  • 3rd Place – Brett Konst of Sturgis
  • 4th Place – Jake Pulkrabek of Mandan
  • 5th Place – Zach Andersen of Killdeer
  • 6th Place – Jacob Boehm of Century
  • 8th Place – Tristan Pekas of Hettinger
  • 8th Place – John Tomjack of Killdeer
  • 12th Place – Bryce Gartner of Legacy
  • 12th Place – Nolen Demery of Turtle Mountain
  • 12th Place – Cullen Glatt of Bismarck
  • 12th Place – James Barnhardt of Mandan

1st Place Match

  • Wyatt Jungclaus (RCCentral) won by major decision over Caleb Brink (RCStevens) (Maj 17-8)

3rd Place Match

  • Brett Konst (Sturgis) won by decision over Jake Pulkrabek (Mandan) (Dec 7-6)

5th Place Match

  • Zach Andersen (Killdeer) won by decision over Jacob Boehm (Century) (Dec 10-5)

7th Place Match

Weight – 182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cade Pederson of West Fargo
  • 2nd Place – Anthony Knodell of RCCentral
  • 3rd Place – Levi LaFountain of Turtle Mountain
  • 4th Place – Connor McGregor of Bismarck
  • 5th Place – Taylor Coffield of Sturgis
  • 6th Place – Levi Rychner of Killdeer
  • 8th Place – Anthony Carranza of Century
  • 8th Place – Hunter Sabot of Legacy

1st Place Match

  • Cade Pederson (West Fargo) won by decision over Anthony Knodell (RCCentral) (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Levi LaFountain (Turtle Mountain) won by decision over Connor McGregor (Bismarck) (Dec 9-2)

5th Place Match

  • Taylor Coffield (Sturgis) won by fall over Levi Rychner (Killdeer) (Fall 2:53)

7th Place Match

Weight – 195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Matthew Kaylor of Legacy
  • 2nd Place – Nolan Smith of RCCentral
  • 3rd Place – Louis DeCoteau of Turtle Mountain
  • 4th Place – Ryan Brink of RCStevens
  • 5th Place – Ben Sobczak of RCStevens
  • 6th Place – Jordan Schumacher of Bismarck
  • 8th Place – Tice McVay of Sturgis
  • 8th Place – Tyler Schmit of Bismarck
  • 12th Place – Jacob Bild of West Fargo

1st Place Match

  • Matthew Kaylor (Legacy) won by fall over Nolan Smith (RCCentral) (Fall 4:22)

3rd Place Match

  • Louis DeCoteau (Turtle Mountain) won by major decision over Ryan Brink (RCStevens) (Maj 12-4)

5th Place Match

  • Ben Sobczak (RCStevens) won by major decision over Jordan Schumacher (Bismarck) (Maj 10-0)

7th Place Match

Weight – 220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Boehm of Mandan
  • 2nd Place – Hunter McMath of RCStevens
  • 3rd Place – Keenan McKnight of RCCentral
  • 4th Place – Hunter Harviell of Turtle Mountain
  • 5th Place – Clayton Smith of Sturgis
  • 6th Place – Caleb McDonald of Mandan
  • 8th Place – Ben Anderson of West Fargo
  • 8th Place – Brayden Moran of Bismarck
  • 12th Place – Sam Urwiller of Hettinger

1st Place Match

  • Jacob Boehm (Mandan) won by major decision over Hunter McMath (RCStevens) (Maj 10-0)

3rd Place Match

  • Keenan McKnight (RCCentral) won by fall over Hunter Harviell (Turtle Mountain) (Fall 0:33)

5th Place Match

  • Clayton Smith (Sturgis) won by tech fall over Caleb McDonald (Mandan) (TF 15-0)

7th Place Match

Weight – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chase Dockter of Bismarck
  • 2nd Place – Konnor Stordalen of Century
  • 3rd Place – Levi Haugen of Mandan
  • 4th Place – Seth Baker of Turtle Mountain
  • 5th Place – Kordell Myers of Mandan
  • 6th Place – Curtis Hall of Killdeer
  • 8th Place – Dylan Short of Turtle Mountain
  • 8th Place – Tyrese Morris of RCStevens
  • 12th Place – Michael Moreno of Killdeer

1st Place Match

  • Chase Dockter (Bismarck) won by fall over Konnor Stordalen (Century) (Fall 2:43)

3rd Place Match

  • Levi Haugen (Mandan) won by fall over Seth Baker (Turtle Mountain) (Fall 3:01)

5th Place Match

  • Kordell Myers (Mandan) won by fall over Curtis Hall (Killdeer) (Fall 2:40)

7th Place Match

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s