North Dakota 11th at Greco Roman Junior Duals

Team North Dakota 1 finished the Greco Roman portion of Junior Duals third place in the Bronze/Copper pool, which was good enough for eleventh overall.  North Dakota 1’s lone loss of the day came to Pennsylvania 37-30.  Pennsylvania went on the Bronze/Copper Pool.  North Dakota 2 found a victory in the Green/Yellow Pool, 33-31 over North Carolina.  North Dakota will begin the Freestyle portion of Junior Duals Tomorrow morning at 9:00 AM.

BRONZE/COPPER – North Dakota 1

Guaranteed 3rd place

Match #1 Round 1

North Dakota 1 defeated Florida 38-26

  • 100 – Christian Tanefau (North Dakota 1) over Zion Gonzalez (Florida) Dec 15-11
  • 106 – Wilfried Tanefau (North Dakota 1) over Dylan Sparkman (Florida) TF 10-0
  • 113 – Ryan Rowland (Florida) over Nate Savageau (North Dakota 1) TF 10-0
  • 120 – Reece Barnhardt (North Dakota 1) over Christopher Busutil (Florida) TF 17-6
  • 126 – Bretli Reyna (Florida) over Preston Fettig (North Dakota 1) TF 10-0
  • 132 – Malyke Hines (Florida) over Carlos Martinez (North Dakota 1) TF 10-0
  • 138 – Frankie Tal-Shahar (Florida) over Jackson Currier (North Dakota 1) TF 11-0
  • 145 – Michael Weber (North Dakota 1) over Ethan Basile (Florida) Dec 10-6
  • 152 – Ethan Woods (Florida) over Tate Nordby (North Dakota 1) TF 10-0
  • 160 – Jared Franek (North Dakota 1) over Nicholas Esposito (Florida) Fall 0:43
  • 170 – Payton Hume (North Dakota 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Riley Schock (North Dakota 1) over Alexis Cruz (Florida) Fall 1:00
  • 195 – Matt Kaylor (North Dakota 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Josh Baumann (North Dakota 1) over Dakota Fagg (Florida) TF 10-0
  • 285 – Max Diaz (Florida) over Andre Baguma (North Dakota 1) TF 10-0
  • Florida’s team score was adjusted by -1.000 for stripping on the bench

Match #2 Round 2

North Dakota 1 defeated Indiana 40-30

  • 170 – Payton Hume (North Dakota 1) over Jesse Johns (Indiana ) TF 13-0
  • 182 – Noah Cressell (Indiana ) over Riley Schock (North Dakota 1) TF 10-0
  • 195 – Lucas Davison (Indiana ) over Matt Kaylor (North Dakota 1) TF 10-0
  • 220 – Thomas Penola (Indiana ) over Jordan Urbach (North Dakota 1) Fall 1:22
  • 285 – Andre Baguma (North Dakota 1) over Brody Miskimon (Indiana ) Fall 0:33
  • 100 – Christian Tanefau (North Dakota 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Wilfried Tanefau (North Dakota 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Jacob Moran (Indiana ) over Nate Savageau (North Dakota 1) TF 10-0
  • 120 – Devon Casebolt (Indiana ) over Kelby Armstrong (North Dakota 1) Fall 0:52
  • 126 – Kyle Burwick (North Dakota 1) over Tanner DeMien (Indiana ) TF 13-2
  • 132 – Ryan Ripplinger (North Dakota 1) over Asa Garcia (Indiana ) TF 12-2
  • 138 – William Kleinknecht (North Dakota 1) over Braden Brooks (Indiana ) TF 14-3
  • 145 – Michael Weber (North Dakota 1) over Cooper Noehre (Indiana ) TF 14-3
  • 152 – Kasper McIntosh (Indiana ) over Jordan Sours (North Dakota 1) TF 16-6
  • 160 – Jared Franek (North Dakota 1) over Jacob LaPlace (Indiana ) TF 10-0

Match #3 Round 3

Pennsylvania defeated North Dakota 1 37-30

  • 182 – Ben Root (Pennsylvania) over Riley Schock (North Dakota 1) TF 12-1
  • 195 – Matt Kaylor (North Dakota 1) over Jack Wimmer (Pennsylvania) TF 10-0
  • 220 – Josh Baumann (North Dakota 1) over Greg Bensley-Dobish (Pennsylvania) TF 12-0
  • 285 – Kawaun DeBoe (Pennsylvania) over Andre Baguma (North Dakota 1) Dec 7-3
  • 100 – Joey Fisher (Pennsylvania) over Christian Tanefau (North Dakota 1) TF 14-3
  • 106 – Wilfried Tanefau (North Dakota 1) over Keanu Manuel (Pennsylvania) TF 10-0
  • 113 – Chris Kim (Pennsylvania) over Nate Savageau (North Dakota 1) TF 12-2
  • 120 – Reece Barnhardt (North Dakota 1) over Nick ONea (Pennsylvania) Fall 2:37
  • 126 – Christian Colman (Pennsylvania) over Preston Fettig (North Dakota 1) TF 10-0
  • 132 – Ryan Ripplinger (North Dakota 1) over Mike Madara (Pennsylvania) TF 12-1
  • 138 – Edward Scott (Pennsylvania) over William Kleinknecht (North Dakota 1) TF 10-0
  • 145 – Joe Klock (Pennsylvania) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152 – AJ Tamburrino (Pennsylvania) over Tate Nordby (North Dakota 1) TF 11-0
  • 160 – Jared Franek (North Dakota 1) over Jake Stefanowicz (Pennsylvania) TF 10-0
  • 170 – Angel Garcia (Pennsylvania) over Payton Hume (North Dakota 1) TF 16-6

Match #4 3rd Place Match

North Dakota 1 defeated Wisconsin 37-30

  • 195 – Matt Kaylor (North Dakota 1) over Samuel Mitchell (Wisconsin) TF 17-5
  • 220 – Nate Lloyd (Wisconsin) over Josh Baumann (North Dakota 1) Fall 1:57
  • 285 – Dan Ausloos (Wisconsin) over Andre Baguma (North Dakota 1) Fall 2:16
  • 100 – Christian Tanefau (North Dakota 1) over Blaine Brenner (Wisconsin) TF 10-0
  • 106 – Wilfried Tanefau (North Dakota 1) over Demario Ford (Wisconsin) TF 10-0
  • 113 – Markus Brown (Wisconsin) over Nate Savageau (North Dakota 1) TF 21-10
  • 120 – Kelby Armstrong (North Dakota 1) over Tristen Mascarette (Wisconsin) Dec 13-10
  • 126 – Kyle Burwick (North Dakota 1) over Edward Wilkowski (Wisconsin) TF 10-0
  • 132 – Ryan Ripplinger (North Dakota 1) over John Diener (Wisconsin) TF 10-0
  • 138 – Joey Bianchi (Wisconsin) over William Kleinknecht (North Dakota 1) TF 12-2
  • 145 – Jackson Currier (North Dakota 1) over Gavin Model (Wisconsin) Dec 7-6
  • 152 – Jake Drexler (Wisconsin) over Tate Nordby (North Dakota 1) Fall 0:58
  • 160 – Jared Franek (North Dakota 1) over Max Bruss (Wisconsin) TF 10-0
  • 170 – Nick Rogge (Wisconsin) over Payton Hume (North Dakota 1) TF 12-0
  • 182 – Riley Schock (North Dakota 1) over Josh Schorer (Wisconsin) Fall 0:25

GREEN/YELLOW – North Dakota 2

Guaranteed 4th place

Match #1 Round 1

Texas 1 defeated North Dakota 2 49-20

  • 160 – Alexander Jacobs (Texas 1) over Brody Mohr (North Dakota 2) Dec 15-11
  • 170 – Manuel Elizondo (Texas 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Cade Pederson (North Dakota 2) over Brodey Beckman (Texas 1) Fall 1:46
  • 195 – Deandre Rucker (Texas 1) over Jake Tangen (North Dakota 2) TF 12-1
  • 220 – Sean DelMonte (Texas 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Tristan Baugher (Texas 1) over Jaden Oestern (North Dakota 2) Dec 5-5
  • 100 – Wyatt Engwicht (North Dakota 2) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Trey Reed (Texas 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Jesse Martinez (Texas 1) over Caleb Nielsen (North Dakota 2) TF 14-1
  • 120 – Clay Radenz (North Dakota 2) over Dominic Chavez (Texas 1) TF 10-0
  • 126 – Jordan Haskins (Texas 1) over devin Schulz (North Dakota 2) TF 15-4
  • 132 – Daniel Leal (Texas 1) over Braydon Williams (North Dakota 2) TF 13-0
  • 138 – Mason Kruljac (Texas 1) over Trevon McClaanahan (North Dakota 2) Fall 1:27
  • 145 – Jesse Diaz (Texas 1) over Ethan Fleck (North Dakota 2) Dec 6-5
  • 152 – Daniel Manibog (Texas 1) over Payton Witt (North Dakota 2) TF 10-0

Match #2 Round 2

North Dakota 2 defeated North Carolina 1 33-31

  • 170 – Kody Blevins (North Carolina 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Cade Pederson (North Dakota 2) over Ryan Richardson (North Carolina 1) Fall 5:31
  • 195 – Jake Tangen (North Dakota 2) over Cyle Ponchot (North Carolina 1) Fall 4:31
  • 220 – Jerrell Belcher (North Carolina 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Jaden Oestern (North Dakota 2) over Khalic Everett (North Carolina 1) Fall 0:33
  • 100 – Wyatt Engwicht (North Dakota 2) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Andrew Jacob (North Carolina 1) over Caleb Nielsen (North Dakota 2) TF 12-0
  • 120 – Clay Radenz (North Dakota 2) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126 – Timothy Decatur (North Carolina 1) over Danny Monatukwa (North Dakota 2) TF 11-0
  • 132 – Heath Gonyer (North Carolina 1) over Sam Goodman (North Dakota 2) TF 10-0
  • 138 – Drew Sisk (North Carolina 1) over Trevon McClaanahan (North Dakota 2) TF 12-0
  • 145 – Josh Irwin (North Dakota 2) over Alec Baynard (North Carolina 1) TF 11-0
  • 152 – Marcus Mondragon (North Carolina 1) over Faustin Ndikumwenayo (North Dakota 2) TF 10-0
  • 160 – Brody Mohr (North Dakota 2) over Reuben Dunbar (North Carolina 1) TF 15-5

Match #3 Round 3

North Dakota 2 received a Bye

Match #4 3rd Place Match

Georgia defeated North Dakota 2 50-18

  • 195 – Jake Tangen (North Dakota 2) over Logan Jordan (Georgia ) TF 18-7
  • 220 – Jarquez Wilson (Georgia ) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Jaden Oestern (North Dakota 2) over Daniel Watts (Georgia ) Fall 0:17
  • 100 – Wyatt Engwicht (North Dakota 2) over Matthew Denson (Georgia ) TF 20-9
  • 106 – Junior Rosati (Georgia ) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – David Jackson-Dodd (Georgia ) over Caleb Nielsen (North Dakota 2) TF 13-3
  • 120 – Nick Masters (Georgia ) over Clay Radenz (North Dakota 2) TF 22-12
  • 126 – Gabriel Garcia (Georgia ) over devin Schulz (North Dakota 2) Dec 19-14
  • 132 – Vincent Mannella (Georgia ) over Braydon Williams (North Dakota 2) TF 10-0
  • 138 – Paul Watkins (Georgia ) over Trevon McClaanahan (North Dakota 2) TF 11-0
  • 145 – Andrew Pace (Georgia ) over Parker Larson (North Dakota 2) TF 10-0
  • 152 – Reed Vincent (Georgia ) over Payton Witt (North Dakota 2) TF 12-0
  • 160 – Johnathan Stuckey (Georgia ) over Brody Mohr (North Dakota 2) Dec 16-16
  • 170 – Wyatt Higgins (Georgia ) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Vincent Baker (Georgia ) over Cade Pederson (North Dakota 2) Dec 14-10
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s