Junior Duals Day 1: North Dakota 1 3-1 For Third Place in Pool C

Team North Dakota 1 finished 3-1 in their pool Wednesday, good enough for third place in Pool C and a trip to the Bronze/Copper division tomorrow.  The winner of the Bronze/Copper division finishes in ninth place overall.  North Dakota started with a strong victory over North Carolina before being upended in the pool semifinals by Team Minnesota 1 43-21.  North Dakota won four of the first six bouts against Minnesota, but the grapplers from the Gopher state reeled of the final nine victories.  Winning for North Dakota were Ryan Ripplinger, Michael Weber, Jared Franek, and Payton Hume.  Ripplinger started the dual off with a bang, scoring a tech fall 10-0 over Jake Gliva.  Franek and Tyler Eischens battled back and forth in a match of highly skilled opponents, but in the end Franek was too much for the Minnesota product, winning 7-4.  For those that don’t recognize Weber and Hume, both are Montana state champions wrestling for North Dakota (very well) this week.  In what was the bout of the day for North Dakota, Hettinger’s Kyle Burwick battled University of Minnesota commit Pat McKee to an 8-7 loss.  Burwick held a 3-1 lead at the break, but was ultimately defeated after a questionable caution 2 for a leg foul on a gut wrench step over gave McKee the lead and another opportunity to work on top.  North Dakota then went on to soundly defeat Michigan 2 and Tennessee 1 for third place.  Weber and Franek both went an undefeated 4-0 on the first day of competition.

North Dakota 2 finished with an 0-3 record and will compete in the Green/Yellow pool tomorrow.

C POOL – North Dakota 1

Guaranteed 4th place

Match #1 Quarterfinal

North Dakota 1 defeated North Carolina 1 49-21

  • 126 – Kyle Burwick (North Dakota 1) over Timothy Decatur (North Carolina 1) TF 11-0
  • 132 – Ryan Ripplinger (North Dakota 1) over Heath Gonyer (North Carolina 1) Fall 0:28
  • 138 – Drew Sisk (North Carolina 1) over William Kleinknecht (North Dakota 1) Dec 5-2
  • 145 – Michael Weber (North Dakota 1) over Marcus Mondragon (North Carolina 1) TF 10-0
  • 152 – Devin Steidler (North Dakota 1) over Alec Baynard (North Carolina 1) Fall 2:09
  • 160 – Jared Franek (North Dakota 1) over Reuben Dunbar (North Carolina 1) TF 13-0
  • 170 – Payton Hume (North Dakota 1) over Kody Blevins (North Carolina 1) Fall 1:02
  • 182 – Ryan Richardson (North Carolina 1) over Riley Schock (North Dakota 1) Dec 11-7
  • 195 – Matt Kaylor (North Dakota 1) over Cyle Ponchot (North Carolina 1) Fall 0:25
  • 220 – Jerrell Belcher (North Carolina 1) over Josh Baumann (North Dakota 1) Fall 2:29
  • 285 – Khalic Everett (North Carolina 1) over Andre Baguma (North Dakota 1) DQ
  • 100 – Christian Tanefau (North Dakota 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Wilfried Tanefau (North Dakota 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Andrew Jacob (North Carolina 1) over Nate Savageau (North Dakota 1) Fall 2:29
  • 120 – Kelby Armstrong (North Dakota 1) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Semifinal

Minnesota 1 defeated North Dakota 1 43-21

  • 132 – Ryan Ripplinger (North Dakota 1) over JAKE GLIVA (Minnesota 1) TF 10-0
  • 138 – CLAY CARLSON (Minnesota 1) over Jackson Currier (North Dakota 1) TF 11-0
  • 145 – Michael Weber (North Dakota 1) over SEBAS SWIGGUM (Minnesota 1) Dec 6-1
  • 152 – COLBY NJOS (Minnesota 1) over Tate Nordby (North Dakota 1) TF 14-4
  • 160 – Jared Franek (North Dakota 1) over TYLER EISCHENS (Minnesota 1) Dec 7-3
  • 170 – Payton Hume (North Dakota 1) over JEREMIAH COLON (Minnesota 1) Fall 2:53
  • 182 – GRANT PARRISH (Minnesota 1) over Riley Schock (North Dakota 1) TF 10-0
  • 195 – TREY ROGERS (Minnesota 1) over Matt Kaylor (North Dakota 1) Dec 11-7
  • 220 – COLE FIBRANZ (Minnesota 1) over Jordan Urbach (North Dakota 1) TF 12-1
  • 285 – MITCH TRIGG (Minnesota 1) over Andre Baguma (North Dakota 1) Dec 11-7
  • 100 – BLAKE WEST (Minnesota 1) over Christian Tanefau (North Dakota 1) Fall 2:19
  • 106 – PAXTON CREESE (Minnesota 1) over Wilfried Tanefau (North Dakota 1) TF 10-0
  • 113 – JOEY THOMPSON (Minnesota 1) over Nate Savageau (North Dakota 1) TF 10-0
  • 120 – JAKE SVIHEL (Minnesota 1) over Reece Barnhardt (North Dakota 1) Dec 7-5
  • 126 – PATRICK MCKEE (Minnesota 1) over Kyle Burwick (North Dakota 1) Dec 8-7

Match #3 Cons. Semi

North Dakota 1 defeated Michigan 2 50-19

  • 138 – Jackson Currier (North Dakota 1) over Jamison Ward (Michigan 2) TF 10-0
  • 145 – William Kleinknecht (North Dakota 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152 – Jordan Sours (North Dakota 1) over Julian Jimenez (Michigan 2) Dec 10-9
  • 160 – Jared Franek (North Dakota 1) over Seth Dominquez (Michigan 2) TF 13-0
  • 170 – Payton Hume (North Dakota 1) over Alexander Mason (Michigan 2) TF 12-0
  • 182 – Riley Schock (North Dakota 1) over Dylan Welbaum (Michigan 2) Fall 1:34
  • 195 – Matt Kaylor (North Dakota 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Aurilius Krumholz (Michigan 2) over Josh Baumann (North Dakota 1) Fall 1:01
  • 285 – Jordan Urbach (North Dakota 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 100 – Christian Tanefau (North Dakota 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Wilfried Tanefau (North Dakota 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Sam Freeman (Michigan 2) over Nate Savageau (North Dakota 1) TF 14-4
  • 120 – Reece Barnhardt (North Dakota 1) over Andrew Chambel (Michigan 2) Dec 10-5
  • 126 – Mackenzie Baird (Michigan 2) over Carlos Martinez (North Dakota 1) Fall 2:01
  • 132 – Eddy Homrock (Michigan 2) over Ryan Ripplinger (North Dakota 1) Dec 11-8

A POOL – North Dakota 2

Guaranteed 8th place

Match #1 Quarterfinal

Indiana defeated North Dakota 2 47-17

  • 126 – Gavin Rose (Indiana ) over Danny Monatukwa (North Dakota 2) TF 10-0
  • 132 – Asa Garcia (Indiana ) over Sam Goodman (North Dakota 2) TF 10-0
  • 138 – Trevon McClaanahan (North Dakota 2) over Braden Brooks (Indiana ) TF 10-0
  • 145 – Cooper Noehre (Indiana ) over Ethan Fleck (North Dakota 2) Fall 1:08
  • 152 – Nathan Conley (Indiana ) over Payton Witt (North Dakota 2) TF 11-0
  • 160 – Jacob LaPlace (Indiana ) over Brody Mohr (North Dakota 2) Fall 0:58
  • 170 – Jesse Johns (Indiana ) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Nick Willham (Indiana ) over Cade Pederson (North Dakota 2) Dec 6-3
  • 195 – Thomas Penola (Indiana ) over Jake Tangen (North Dakota 2) TF 16-6
  • 220 – Hunter Gulden (Indiana ) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Jaden Oestern (North Dakota 2) over Brody Miskimon (Indiana ) Fall 0:29
  • 100 – Wyatt Engwicht (North Dakota 2) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Danny Tolin (Indiana ) over Caleb Nielsen (North Dakota 2) TF 10-0
  • 120 – Devon Casebolt (Indiana ) over Clay Radenz (North Dakota 2) TF 16-5

Match #2 Cons. Round 1

Tennessee 2 defeated North Dakota 2 35-33

  • 132 – Ian Morgan (Tennessee 2) over Braydon Williams (North Dakota 2) Fall 0:38
  • 138 – Trevon McClaanahan (North Dakota 2) over Sebastian Hernandez (Tennessee 2) TF 10-0
  • 145 – Josh Irwin (North Dakota 2) over Antonio Washington (Tennessee 2) Fall 2:46
  • 152 – Devon Lane (Tennessee 2) over Faustin Ndikumwenayo (North Dakota 2) TF 12-2
  • 160 – Brody Mohr (North Dakota 2) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Elijah Miller (Tennessee 2) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Cade Pederson (North Dakota 2) over Austin Antcliffe (Tennessee 2) Dec 6-4
  • 195 – Jake Tangen (North Dakota 2) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Justin Watson (Tennessee 2) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Jaden Oestern (North Dakota 2) over Unknown (Unattached) Forf
  • 100 – Double Forfeit
  • 106 – Keegan Schulz (Tennessee 2) over Wyatt Engwicht (North Dakota 2) Fall 1:24
  • 113 – Mason Sutton (Tennessee 2) over Caleb Nielsen (North Dakota 2) DQ
  • 120 – Clay Radenz (North Dakota 2) over Jacob Pratt (Tennessee 2) TF 19-8
  • 126 – Tristan Entwistle (Tennessee 2) over devin Schulz (North Dakota 2) TF 16-6

Match #3 7th Place Match

Michigan 1 defeated North Dakota 2 49-14

  • 138 – Mathew Grant (Michigan 1) over Trevon McClaanahan (North Dakota 2) Dec 7-4
  • 145 – Ryan Granger (Michigan 1) over Parker Larson (North Dakota 2) TF 12-2
  • 152 – Brody Mohr (North Dakota 2) over Gabe Guerrero (Michigan 1) TF 16-5
  • 160 – Jaden Fisher (Michigan 1) over Payton Witt (North Dakota 2) Fall 0:36
  • 170 – Neil Antrassian (Michigan 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Cade Pederson (North Dakota 2) over Colby Deberry (Michigan 1) Dec 13-13
  • 195 – Brent Booth (Michigan 1) over Jake Tangen (North Dakota 2) TF 13-0
  • 220 – Anthony Filkins (Michigan 1) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Donovan King (Michigan 1) over Jaden Oestern (North Dakota 2) Fall 0:43
  • 100 – Wyatt Engwicht (North Dakota 2) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Blake Noonan (Michigan 1) over Caleb Nielsen (North Dakota 2) TF 11-0
  • 120 – Corey Gamet (Michigan 1) over Clay Radenz (North Dakota 2) TF 10-0
  • 126 – Chayse LaJoie (Michigan 1) over Danny Monatukwa (North Dakota 2) TF 10-0
  • 132 – Jordan Hamdan (Michigan 1) over Sam Goodman (North Dakota 2) TF 10-0
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s