Team ND Prime 11-12 Finishes 2-7 at AAU Duals: Legacy’s Matt Kaylor 9-0 Individually

After nine duals over the course of two days, Team North Dakota Prime 11-12 finished 2-7 for eighth place overall.  Prime was made up of juniors and seniors from all over the state of North Dakota.  The team was led individually by Bismarck’s (Legacy) Matt Kaylor,  Kaylor finished 9-0 on the weekend and was only taken the distance one time.  Hillsboro state champion Mark Hastings was an impressive 8-1, falling only to Iowa Gold’s Tristin Westphal by 7-0 decision.

Match #1 Round 1

Wyoming Brown defeated Team Prime 38-31

  • 98 – Jake Deutsch (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Clayson Mele (Wyoming Brown) over Robert Norman (Team Prime) TF 19-4
  • 113 – Devyn Mosteller (Wyoming Brown) over Ethan Stremmick (Team Prime) Fall 1:05
  • 120 – Jace Palmer (Wyoming Brown) over Kyle Alfson (Team Prime) Fall 3:14
  • 126 – Austin Thompson (Team Prime) over Alex Nicholson (Wyoming Brown) Fall 2:17
  • 132 – Ethan Reed (Wyoming Brown) over Matt Anderson (Team Prime) Fall 2:34
  • 138 – Ethan Fleck (Team Prime) over Analu Benabise (Wyoming Brown) Dec 5-4
  • 145 – Matthew Rader (Team Prime) over Paulo Benabise (Wyoming Brown) Dec 4-3
  • 152 – Javin Palmer (Wyoming Brown) over Chase Gross (Team Prime) Dec 3-0
  • 160 – Peyton Rees (Wyoming Brown) over Rylee Thompson (Team Prime) Dec 9-4
  • 170 – Mark Hastings (Team Prime) over Rowdy Pfeil (Wyoming Brown) Fall 2:14
  • 182 – Hayden Wempen (Wyoming Brown) over Nathan Kaim (Team Prime) Fall 3:47
  • 195 – Cody Pinkerton (Wyoming Brown) over Kaden Wolsky (Team Prime) Dec 8-2
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Terren Swartz (Wyoming Brown) Maj 12-0
  • 285 – DJ Schneibel (Team Prime) over Tanner Feehan (Wyoming Brown) Dec 5-2

Match #2 Round 2

Iowa Black defeated Team Prime 55-21

  • 98 – Jake Deutsch (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Donavon Hanson (Iowa Black) over Robert Norman (Team Prime) Fall 2:41
  • 113 – Jaymus Wilson (Iowa Black) over Ethan Stremmick (Team Prime) TF 17-0
  • 120 – Casey Baker (Iowa Black) over Kyle Alfson (Team Prime) Maj 14-4
  • 126 – Caleb Fuessley (Iowa Black) over Austin Thompson (Team Prime) Dec 17-12
  • 132 – Matt Anderson (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Chase Luensman (Iowa Black) over Ethan Fleck (Team Prime) Dec 11-4
  • 145 – Zac Willey (Iowa Black) over Matthew Rader (Team Prime) Maj 17-3
  • 152 – Deville Dentis (Iowa Black) over Chase Gross (Team Prime) Fall 0:41
  • 160 – Kyle Hefley (Iowa Black) over Rylee Thompson (Team Prime) Fall 4:53
  • 170 – Mark Hastings (Team Prime) over Lincoln Coakley (Iowa Black) Dec 10-9
  • 182 – Joel Shapiro (Iowa Black) over Nathan Kaim (Team Prime) Fall 0:29
  • 195 – Garet Sims (Iowa Black) over Kaden Wolsky (Team Prime) Fall 2:59
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Lake Stahlberg (Iowa Black) Fall 1:20
  • 285 – Spencer Trenary (Iowa Black) over DJ Schneibel (Team Prime) Fall 3:08

Match #3 Round 3

Team Tennessee Orange defeated Team Prime 47-15

  • 98 – Dayne Dalrymple (Team Tennessee Orange) over Jake Deutsch (Team Prime) Fall 3:16
  • 106 – Will Miller (Team Tennessee Orange) over Robert Norman (Team Prime) Dec 7-0
  • 113 – Gabe O`Callahan (Team Tennessee Orange) over Ethan Stremmick (Team Prime) Maj 16-4
  • 120 – Reed Cannon (Team Tennessee Orange) over Kyle Alfson (Team Prime) Fall 1:37
  • 126 – Calvin Martin (Team Tennessee Orange) over Austin Thompson (Team Prime) Dec 7-4
  • 132 – Garrett Bowers (Team Tennessee Orange) over Matt Anderson (Team Prime) Fall 0:58
  • 138 – Chase Brown (Team Tennessee Orange) over Ethan Fleck (Team Prime) Dec 5-0
  • 145 – Alex Miller (Team Tennessee Orange) over Matthew Rader (Team Prime) Maj 18-9
  • 152 – Josh Teaster (Team Tennessee Orange) over Chase Gross (Team Prime) Dec 8-2
  • 160 – Luke Condy (Team Tennessee Orange) over Rylee Thompson (Team Prime) Dec 6-0
  • 170 – Mark Hastings (Team Prime) over Elijah Hodge (Team Tennessee Orange) Dec 6-2
  • 182 – Trent Knight (Team Tennessee Orange) over Nathan Kaim (Team Prime) Fall 3:26
  • 195 – Kaden Wolsky (Team Prime) over Montana Doty (Team Tennessee Orange) Dec 7-4
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Javier Salvador (Team Tennessee Orange) Dec 11-8
  • 285 – DJ Schneibel (Team Prime) over Jacob Coppenger (Team Tennessee Orange) Fall 4:57

Match #4 Round 4

Nebraska Silver defeated Team Prime 46-18

  • 98 – Eli Lanham (Nebraska Silver) over Jake Deutsch (Team Prime) Maj 14-4
  • 106 – Grady Arends (Nebraska Silver) over Robert Norman (Team Prime) Dec 9-4
  • 113 – Paul Ruff (Nebraska Silver) over Ethan Stremmick (Team Prime) TF 15-0
  • 120 – Tristen Obermiller (Nebraska Silver) over Kyle Alfson (Team Prime) Maj 12-2
  • 126 – Keegan Casey (Nebraska Silver) over Austin Thompson (Team Prime) Dec 9-7
  • 132 – Colton Kowalek (Nebraska Silver) over Matt Anderson (Team Prime) Fall 0:32
  • 138 – Justin White (Nebraska Silver) over Ethan Fleck (Team Prime) Dec 8-1
  • 145 – Unknown (Unattached) over Matthew Rader (Team Prime) Dec 4-3
  • 152 – Chase Gross (Team Prime) over Seth Siminats (Nebraska Silver) Dec 8-6
  • 160 – Carter Pursley (Nebraska Silver) over Rylee Thompson (Team Prime) Fall 3:30
  • 170 – Mark Hastings (Team Prime) over Aiden Smith (Nebraska Silver) Dec 9-7
  • 182 – Matt Pearson (Nebraska Silver) over Nathan Kaim (Team Prime) Fall 3:27
  • 195 – Ryder Fuchs (Nebraska Silver) over Kaden Wolsky (Team Prime) Dec 4-2
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Colton Duda (Nebraska Silver) Fall 0:43
  • 285 – DJ Schneibel (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 Round 5

Team Prime defeated Wyoming Gold 76-4

  • 98 – Jake Deutsch (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Robert Norman (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Gabe Trujillo (Wyoming Gold) over Ethan Stremmick (Team Prime) Maj 13-4
  • 120 – Kyle Alfson (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126 – Austin Thompson (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Matt Anderson (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Ethan Fleck (Team Prime) over Travis Lytle (Wyoming Gold) Fall 3:32
  • 145 – Matthew Rader (Team Prime) over Jack Steed (Wyoming Gold) Maj 13-0
  • 152 – Chase Gross (Team Prime) over Garrett Harris (Wyoming Gold) Dec 7-0
  • 160 – Rylee Thompson (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Mark Hastings (Team Prime) over Ishmael Boiosa-Perrin (Wyoming Gold) Fall 0:51
  • 182 – Nathan Kaim (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 – Kaden Wolsky (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – DJ Schneibel (Team Prime) over Jose Vallejos (Wyoming Gold) Dec 2-1

Match #6 Round 6

Iowa Red defeated Team Prime 55-21

  • 98 – Jake Deutsch (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Ryan Duckett (Iowa Red) over Robert Norman (Team Prime) Dec 8-6
  • 113 – Nolan Blair (Iowa Red) over Ethan Stremmick (Team Prime) Fall 2:26
  • 120 – Aaron Slaughter (Iowa Red) over Kyle Alfson (Team Prime) Fall 3:19
  • 126 – Alex Farmer (Iowa Red) over Austin Thompson (Team Prime) Dec 15-12
  • 132 – Wyatt Crocker (Iowa Red) over Matt Anderson (Team Prime) Fall 0:23
  • 138 – Connor Dalton (Iowa Red) over Ethan Fleck (Team Prime) TF 16-0
  • 145 – Damond Lockner (Iowa Red) over Matthew Rader (Team Prime) Maj 9-1
  • 152 – Bo Geise (Iowa Red) over Chase Gross (Team Prime) Fall 0:59
  • 160 – Rylee Thompson (Team Prime) over Jace Morganstern (Iowa Red) Dec 7-4
  • 170 – Mark Hastings (Team Prime) over TJ Dierking (Iowa Red) Fall 3:20
  • 182 – Derek Ventiecher (Iowa Red) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 – Triston Licht (Iowa Gold) over Kaden Wolsky (Team Prime) Maj 11-3
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Storm Howard (Iowa Red) Fall 0:13
  • 285 – Troy Monahan (Iowa Red) over DJ Schneibel (Team Prime) Fall 3:29

Match #7 Round 7

Iowa Gold defeated Team Prime 53-22

  • 98 – Jake Deutsch (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Dalton Gosslink (Iowa Gold) over Robert Norman (Team Prime) Maj 13-0
  • 113 – Nate Kahoe (Iowa Gold) over Ethan Stremmick (Team Prime) Fall 2:59
  • 120 – Cauy Fitch (Iowa Gold) over Kyle Alfson (Team Prime) Dec 17-12
  • 126 – Kurtis Krager (Iowa Gold) over Austin Thompson (Team Prime) Maj 13-5
  • 132 – Dakota Henry (Iowa Gold) over Matt Anderson (Team Prime) Fall 0:32
  • 138 – Ethan Fleck (Team Prime) over Hunter Mayrer (Iowa Gold) TF 16-0
  • 145 – Drake Harbison (Iowa Gold) over Matthew Rader (Team Prime) Fall 2:40
  • 152 – Scott Betterton (Iowa Gold) over Chase Gross (Team Prime) Dec 6-2
  • 160 – Rylee Thompson (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Tristin Westphal Edwards (Iowa Gold) over Mark Hastings (Team Prime) Dec 7-0
  • 182 – Codie Bentley (Iowa Gold) over Nathan Kaim (Team Prime) Fall 0:36
  • 195 – Zach Ryg (Iowa Gold) over Kaden Wolsky (Team Prime) Fall 5:47
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Tyler Courtier (Iowa Gold) TF 15-0
  • 285 – Brendon Lunsford (Iowa Gold) over DJ Schneibel (Team Prime) Fall 3:59

Match #8 Round 8

South Dakota White defeated Team Prime 48-28

  • 98 – Jake Deutsch (Team Prime) over Dakota Buck (South Dakota White) Fall 2:31
  • 106 – Darien Malone (South Dakota White) over Robert Norman (Team Prime) Maj 11-2
  • 113 – Braxton Trowbridge (South Dakota White) over Ethan Stremmick (Team Prime) TF 18-0
  • 120 – Declan Malone (South Dakota White) over Kyle Alfson (Team Prime) TF 18-2
  • 126 – Wyatt Turnquist (South Dakota White) over Austin Thompson (Team Prime) TF 16-0
  • 132 – Jaetin Decou (South Dakota White) over Matt Anderson (Team Prime) Fall 0:41
  • 138 – Ethan Fleck (Team Prime) over Keanen Pikarski (South Dakota White) Maj 10-2
  • 145 – Tyson Stoebner (South Dakota White) over Matthew Rader (Team Prime) Dec 2-1
  • 152 – Paul Lauck (South Dakota White) over Chase Gross (Team Prime) Maj 11-0
  • 160 – Scott Peterson (South Dakota White) over Rylee Thompson (Team Prime) Fall 1:47
  • 170 – Mark Hastings (Team Prime) over Jacob Cheeseman (South Dakota White) Fall 1:17
  • 182 – Tanner Peterson (South Dakota White) over Nathan Kaim (Team Prime) Inj 0:53
  • 195 – Kaden Wolsky (Team Prime) over Thomas Seppla (South Dakota White) Fall 0:37
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Jorey Rodgers (South Dakota White) Fall 0:56
  • 285 – Chase Sigestad (South Dakota White) over DJ Schneibel (Team Prime) Maj 13-4

Match #9 Round 9

Team Prime defeated Team Montana Grizzlies 46-33

  • 98 – Jake Deutsch (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Robert Norman (Team Prime) over Dylan Miller (Team Montana Grizzlies) Fall 2:40
  • 113 – Gentry Lamb (Team Montana Grizzlies) over Ethan Stremmick (Team Prime) Fall 1:37
  • 120 – Bridger Lamb (Team Montana Grizzlies) over Kyle Alfson (Team Prime) Fall 1:16
  • 126 – Austin Thompson (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Kolton Ried (Team Montana Grizzlies) over Matt Anderson (Team Prime) Fall 0:19
  • 138 – Ethan Fleck (Team Prime) over Jacob Morgan (Team Montana Grizzlies) Maj 12-4
  • 145 – Trey Taylor (Team Montana Grizzlies) over Matthew Rader (Team Prime) Dec 6-5
  • 152 – Chase Gross (Team Prime) over Kievan Alexander (Team Montana Grizzlies) Fall 1:33
  • 160 – Kon Speelman (Team Montana Grizzlies) over Rylee Thompson (Team Prime) Dec 9-3
  • 170 – Jase Sorenson (Team Montana Grizzlies) over Mark Hastings (Team Prime) Dec 7-2
  • 182 – Spenser Jones (Team Montana Grizzlies) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 – Kaden Wolsky (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – DJ Schneibel (Team Prime) over Kyle Schillinger (Team Montana Grizzlies) Fall 4:36
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s