AAU National Duals: Team North Dakota Results

Two North Dakota teams, one in the 9-10 grade division and one in the 11-12 grade division, represented North Dakota at the AAU national duals Friday in Des Moines, IA.

North Dakota Prime 9-10 finished the day 3-2, winning matches over teams from Iowa and Wyoming.  Both Prime 9-10 losses were tight as the team was beaten by South Dakota Sly Fox on criteria 42-42, and South Dakota West 38-36.  Individually, Bismarck Century state finalist Clay Radenz went undefeated at 5-0 for Prime.  Radenz was impressive, recording four falls as well as a 6-2 decision over Wyoming’s Cash Christensen. Christensen was a Wyoming state finalists last season.  Valley City sophomore Parker Larson recorded the same 5-0 stat line as Radenz.  Larson’s lone decision came 5-1 over South Dakota’s Justin Burnham.  Edgeley-Ellendale-Kulm’s Ethan Ellington was also 5-0 for Prime at 195 pounds.

North Dakota Prime 11-12 finished the first day of competition 1-5, scoring their lone victory over Wyoming Gold 74-6.  Prime 11-12 were led by junior state champions Mark Hastings of Hillsboro and Matt Kaylor of Bismarck (Legacy).  Both Hastings and Kaylor were an undefeated 6-0 on the day.  Hastings finished with three falls and three decisions, including a 10-9 victory over Lincoln Coakley of Iowa Black.  Kaylor was strong at 220 pounds; up a class from where he won his high school title in February.  The Cadet All American scored three falls, a major decision, a decision, and also took a forfeit.  Against Tennessee Orange’s Javier Salvador, Kaylor scored an 11-8 decision.  Salvador was a Tennessee state runner-up this season.

The competition will conclude tomorrow morning.  All matches are streaming live as well as archived at trackwrestling.com

Pool B – Team North Dakota Prime

Guaranteed 2nd place

Match #1 Round 1

Team North Dakota Prime defeated Iowa Gold 37-36

  • 98 – Travis Hodges (Iowa Gold) over Jacob Ersland (Team North Dakota Prime) Fall 4:51
  • 106 – Hayden Johnsrud (Team North Dakota Prime) over Aime Mukiza (Iowa Gold) UTB 2-2
  • 113 – Clay Radenz (Team North Dakota Prime) over Elijah Broesder (Iowa Gold) Fall 1:28
  • 120 – Devin Schulz (Team North Dakota Prime) over Trestin Sales (Iowa Gold) Maj 11-1
  • 126 – Kain Luensman (Iowa Gold) over Noah Jones (Team North Dakota Prime) Fall 4:22
  • 132 – Maverick Martin (Team North Dakota Prime) over Wyatt Bieschke (Iowa Gold) Fall 4:43
  • 138 – Parker Larson (Team North Dakota Prime) over Vinnie Bowlin (Iowa Gold) Fall 0:33
  • 145 – Trevon McClaanahan (Team North Dakota Prime) over Damien Peterson (Iowa Gold) Dec 7-4
  • 152 – Comstock Krenz (Team North Dakota Prime) over Vincent Branan (Iowa Gold) Fall 4:38
  • 160 – Luke Fistler (Iowa Gold) over Jeremiah Sullivan (Team North Dakota Prime) Fall 4:44
  • 170 – Abe Michel (Iowa Gold) over Coy Spooner (Team North Dakota Prime) Dec 3-2
  • 182 – Jack Neuhaus (Iowa Gold) over Bridger Mathern (Team North Dakota Prime) Dec 5-0
  • 195 – Ethan Ellingson (Team North Dakota Prime) over Crew Howard (Iowa Gold) Dec 5-2
  • 220 – Damon Meyer (Iowa Gold) over Hunter Greenmyer (Team North Dakota Prime) Fall 5:04
  • 285 – Carson Petlon (Iowa Gold) over Nick Brennan (Team North Dakota Prime) Fall 1:12

Match #2 Round 2

South Dakota Sly Fox defeated Team North Dakota Prime 42-42

  • 98 – Jacob Ersland (Team North Dakota Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Cael Larson (South Dakota Sly Fox) over Hayden Johnsrud (Team North Dakota Prime) Fall 4:54
  • 113 – Clay Radenz (Team North Dakota Prime) over Brendan Thompson (South Dakota Sly Fox) Fall 2:26
  • 120 – Lance Soukup (South Dakota Sly Fox) over Devin Schulz (Team North Dakota Prime) Dec 6-4
  • 126 – Kadyn Kraye (South Dakota Sly Fox) over Noah Jones (Team North Dakota Prime) Fall 3:56
  • 132 – Ethan Thibeault (South Dakota Sly Fox) over Maverick Martin (Team North Dakota Prime) Fall 2:10
  • 138 – Parker Larson (Team North Dakota Prime) over TJ Morrison (South Dakota Sly Fox) Fall 1:07
  • 145 – Trevon McClaanahan (Team North Dakota Prime) over Preston Nedved (South Dakota Sly Fox) Inj 2:48
  • 152 – Brayden Burrus (South Dakota Sly Fox) over Comstock Krenz (Team North Dakota Prime) Fall 1:51
  • 160 – Jeremiah Sullivan (Team North Dakota Prime) over Jon DeRuyter (South Dakota Sly Fox) Fall 0:52
  • 170 – Wyatt Jungclaus (South Dakota Sly Fox) over Coy Spooner (Team North Dakota Prime) Dec 6-4
  • 182 – Bridger Mathern (Team North Dakota Prime) over Couper Kulm (South Dakota Sly Fox) Fall 2:00
  • 195 – Ethan Ellingson (Team North Dakota Prime) over Jackson Witte (South Dakota Sly Fox) Fall 0:36
  • 220 – Kain Rogers (South Dakota Sly Fox) over Hunter Greenmyer (Team North Dakota Prime) Fall 3:45
  • 285 – Dante Bravo (South Dakota Sly Fox) over Nick Brennan (Team North Dakota Prime) Fall 1:21

Match #3 Round 3

South Dakota West defeated Team North Dakota Prime 38-36

  • 98 – William VanCamp (South Dakota West) over Jacob Ersland (Team North Dakota Prime) Dec 9-5
  • 106 – Chase VanDerBoom (South Dakota West) over Hayden Johnsrud (Team North Dakota Prime) Fall 5:49
  • 113 – Clay Radenz (Team North Dakota Prime) over Tyler Voorhees (South Dakota West) Fall 4:40
  • 120 – Jadyn Collar (South Dakota West) over Devin Schulz (Team North Dakota Prime) Fall 3:35
  • 126 – McCoy Peterson (South Dakota West) over Noah Jones (Team North Dakota Prime) Fall 2:37
  • 132 – Jack Van Camp (South Dakota West) over Maverick Martin (Team North Dakota Prime) Maj 16-3
  • 138 – Parker Larson (Team North Dakota Prime) over Justin Burnham (South Dakota West) Dec 5-1
  • 145 – Cooper Voorhees (South Dakota West) over Trevon McClaanahan (Team North Dakota Prime) Dec 7-1
  • 152 – Wren Jacobs (South Dakota West) over Comstock Krenz (Team North Dakota Prime) Dec 4-2
  • 160 – Jeremiah Sullivan (Team North Dakota Prime) over Cody Donnelly (South Dakota West) Fall 4:33
  • 170 – Coy Spooner (Team North Dakota Prime) over Micah Grace (South Dakota West) Dec 3-0
  • 182 – Bridger Mathern (Team North Dakota Prime) over Joel brink (South Dakota West) Fall 1:16
  • 195 – Ethan Ellingson (Team North Dakota Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Hunter Greenmyer (Team North Dakota Prime) over Eli Huot (South Dakota West) Fall 2:59
  • 285 – Clayton Smith (South Dakota West) over Nick Brennan (Team North Dakota Prime) Fall 1:23
  • South Dakota West’s team score was adjusted by 1.000 for unsportsman like

Match #4 Round 4

Team North Dakota Prime defeated Wyoming Brown 36-31

  • 98 – Jacob Ersland (Team North Dakota Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Jeric Igo (Wyoming Brown) over Hayden Johnsrud (Team North Dakota Prime) Dec 6-0
  • 113 – Clay Radenz (Team North Dakota Prime) over Cash Christensen (Wyoming Brown) Dec 6-2
  • 120 – Devin Schulz (Team North Dakota Prime) over Quinton Hecker (Wyoming Brown) Dec 4-2
  • 126 – Dylan Catlin (Wyoming Brown) over Noah Jones (Team North Dakota Prime) Dec 4-3
  • 132 – Hunter Garoutte (Wyoming Brown) over Maverick Martin (Team North Dakota Prime) Maj 11-2
  • 138 – Parker Larson (Team North Dakota Prime) over Parker Seeley (Wyoming Brown) Fall 2:31
  • 145 – Trevon McClaanahan (Team North Dakota Prime) over Seth Horton (Wyoming Brown) Dec 11-5
  • 152 – Josh Kraus (Wyoming Brown) over Comstock Krenz (Team North Dakota Prime) Dec 5-4
  • 160 – Kole Kraus (Wyoming Brown) over Jeremiah Sullivan (Team North Dakota Prime) Fall 4:25
  • 170 – Coy Spooner (Team North Dakota Prime) over Dekken Mayer (Wyoming Brown) Fall 4:22
  • 182 – Bridger Mathern (Team North Dakota Prime) over Jesus O`Brien (Wyoming Brown) Dec 9-4
  • 195 – Ethan Ellingson (Team North Dakota Prime) over Bryant Davis (Wyoming Brown) Fall 0:51
  • 220 – Coy Trainer (Wyoming Brown) over Hunter Greenmyer (Team North Dakota Prime) Fall 2:38
  • 285 – Miguel Cruz – Garcia (Wyoming Brown) over Nick Brennan (Team North Dakota Prime) Fall 1:25

Match #5 Round 5

Team North Dakota Prime defeated Iowa White 63-12

  • 98 – Jacob Ersland (Team North Dakota Prime) over Tyger Vaske (Iowa White) Dec 6-0
  • 106 – Hayden Johnsrud (Team North Dakota Prime) over Asante Gordon (Iowa White) Fall 0:54
  • 113 – Clay Radenz (Team North Dakota Prime) over Luke Farmer (Iowa White) Fall 0:20
  • 120 – Devin Schulz (Team North Dakota Prime) over Evan Woods (Iowa White) Fall 4:49
  • 126 – Noah Jones (Team North Dakota Prime) over Mitchell Joines (Iowa White) Dec 6-0
  • 132 – Maverick Martin (Team North Dakota Prime) over Reily Dolan (Iowa White) Fall 0:52
  • 138 – Parker Larson (Team North Dakota Prime) over Wyatt Thompson (Iowa White) Fall 1:19
  • 145 – Trevon McClaanahan (Team North Dakota Prime) over Mason Gillihan (Iowa White) Fall 5:01
  • 152 – Comstock Krenz (Team North Dakota Prime) over Jasper Luckritz (Iowa White) Fall 5:14
  • 160 – Jeremiah Sullivan (Team North Dakota Prime) over Cael Meyer (Iowa White) Dec 10-4
  • 170 – Jared Voss (Iowa White) over Coy Spooner (Team North Dakota Prime) Dec 6-1
  • 182 – Bridger Mathern (Team North Dakota Prime) over Ben Petlon (Iowa White) Fall 1:12
  • 195 – Ethan Ellingson (Team North Dakota Prime) over Tim Mills (Iowa White) Fall 2:44
  • 220 – Taylor Schwartzman (Iowa White) over Hunter Greenmyer (Team North Dakota Prime) SV-1 3-1
  • 285 – Thomas Wilson (Iowa White) over Nick Brennan (Team North Dakota Prime) Fall 0:16

Pool #1 – Team North Dakota Prime 11-12

Match #1 Round 1

Wyoming Brown defeated Team Prime 38-31

  • 98 – Jake Deutsch (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Clayson Mele (Wyoming Brown) over Robert Norman (Team Prime) TF 19-4
  • 113 – Devyn Mosteller (Wyoming Brown) over Ethan Stremmick (Team Prime) Fall 1:05
  • 120 – Jace Palmer (Wyoming Brown) over Kyle Alfson (Team Prime) Fall 3:14
  • 126 – Austin Thompson (Team Prime) over Alex Nicholson (Wyoming Brown) Fall 2:17
  • 132 – Ethan Reed (Wyoming Brown) over Matt Anderson (Team Prime) Fall 2:34
  • 138 – Ethan Fleck (Team Prime) over Analu Benabise (Wyoming Brown) Dec 5-4
  • 145 – Matthew Rader (Team Prime) over Paulo Benabise (Wyoming Brown) Dec 4-3
  • 152 – Javin Palmer (Wyoming Brown) over Chase Gross (Team Prime) Dec 3-0
  • 160 – Peyton Rees (Wyoming Brown) over Rylee Thompson (Team Prime) Dec 9-4
  • 170 – Mark Hastings (Team Prime) over Rowdy Pfeil (Wyoming Brown) Fall 2:14
  • 182 – Hayden Wempen (Wyoming Brown) over Nathan Kaim (Team Prime) Fall 3:47
  • 195 – Cody Pinkerton (Wyoming Brown) over Kaden Wolsky (Team Prime) Dec 8-2
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Terren Swartz (Wyoming Brown) Maj 12-0
  • 285 – DJ Schneibel (Team Prime) over Tanner Feehan (Wyoming Brown) Dec 5-2

Match #2 Round 2

Iowa Black defeated Team Prime 55-21

  • 98 – Jake Deutsch (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Donavon Hanson (Iowa Black) over Robert Norman (Team Prime) Fall 2:41
  • 113 – Jaymus Wilson (Iowa Black) over Ethan Stremmick (Team Prime) TF 17-0
  • 120 – Casey Baker (Iowa Black) over Kyle Alfson (Team Prime) Maj 14-4
  • 126 – Caleb Fuessley (Iowa Black) over Austin Thompson (Team Prime) Dec 17-12
  • 132 – Matt Anderson (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Chase Luensman (Iowa Black) over Ethan Fleck (Team Prime) Dec 11-4
  • 145 – Zac Willey (Iowa Black) over Matthew Rader (Team Prime) Maj 17-3
  • 152 – Deville Dentis (Iowa Black) over Chase Gross (Team Prime) Fall 0:41
  • 160 – Kyle Hefley (Iowa Black) over Rylee Thompson (Team Prime) Fall 4:53
  • 170 – Mark Hastings (Team Prime) over Lincoln Coakley (Iowa Black) Dec 10-9
  • 182 – Joel Shapiro (Iowa Black) over Nathan Kaim (Team Prime) Fall 0:29
  • 195 – Garet Sims (Iowa Black) over Kaden Wolsky (Team Prime) Fall 2:59
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Lake Stahlberg (Iowa Black) Fall 1:20
  • 285 – Spencer Trenary (Iowa Black) over DJ Schneibel (Team Prime) Fall 3:08

Match #3 Round 3

Team Tennessee Orange defeated Team Prime 47-15

  • 98 – Dayne Dalrymple (Team Tennessee Orange) over Jake Deutsch (Team Prime) Fall 3:16
  • 106 – Will Miller (Team Tennessee Orange) over Robert Norman (Team Prime) Dec 7-0
  • 113 – Gabe O`Callahan (Team Tennessee Orange) over Ethan Stremmick (Team Prime) Maj 16-4
  • 120 – Reed Cannon (Team Tennessee Orange) over Kyle Alfson (Team Prime) Fall 1:37
  • 126 – Calvin Martin (Team Tennessee Orange) over Austin Thompson (Team Prime) Dec 7-4
  • 132 – Garrett Bowers (Team Tennessee Orange) over Matt Anderson (Team Prime) Fall 0:58
  • 138 – Chase Brown (Team Tennessee Orange) over Ethan Fleck (Team Prime) Dec 5-0
  • 145 – Will Miller (Team Tennessee Orange) over Matthew Rader (Team Prime) Maj 18-9
  • 152 – Josh Teaster (Team Tennessee Orange) over Chase Gross (Team Prime) Dec 8-2
  • 160 – Luke Condy (Team Tennessee Orange) over Rylee Thompson (Team Prime) Dec 6-0
  • 170 – Mark Hastings (Team Prime) over Elijah Hodge (Team Tennessee Orange) Dec 6-2
  • 182 – Trent Knight (Team Tennessee Orange) over Nathan Kaim (Team Prime) Fall 3:26
  • 195 – Kaden Wolsky (Team Prime) over Montana Doty (Team Tennessee Orange) Dec 7-4
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Javier Salvador (Team Tennessee Orange) Dec 11-8
  • 285 – DJ Schneibel (Team Prime) over Jacob Coppenger (Team Tennessee Orange) Fall 4:57

Match #4 Round 4

Nebraska Silver defeated Team Prime 46-18

  • 98 – Eli Lanham (Nebraska Silver) over Jake Deutsch (Team Prime) Maj 14-4
  • 106 – Grady Arends (Nebraska Silver) over Robert Norman (Team Prime) Dec 9-4
  • 113 – Paul Ruff (Nebraska Silver) over Ethan Stremmick (Team Prime) TF 15-0
  • 120 – Tristen Obermiller (Nebraska Silver) over Kyle Alfson (Team Prime) Maj 12-2
  • 126 – Keegan Casey (Nebraska Silver) over Austin Thompson (Team Prime) Dec 9-7
  • 132 – Colton Kowalek (Nebraska Silver) over Matt Anderson (Team Prime) Fall 0:32
  • 138 – Justin White (Nebraska Silver) over Ethan Fleck (Team Prime) Dec 8-1
  • 145 – Jefferson McNeill (Nebraska Silver) over Matthew Rader (Team Prime) Dec 4-3
  • 152 – Chase Gross (Team Prime) over Seth Siminats (Nebraska Silver) Dec 8-6
  • 160 – Carter Pursley (Nebraska Silver) over Rylee Thompson (Team Prime) Fall 3:30
  • 170 – Mark Hastings (Team Prime) over Aiden Smith (Nebraska Silver) Dec 9-7
  • 182 – Matt Pearson (Nebraska Silver) over Nathan Kaim (Team Prime) Fall 3:27
  • 195 – Ryder Fuchs (Nebraska Silver) over Kaden Wolsky (Team Prime) Dec 4-2
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Colton Duda (Nebraska Silver) Fall 0:43
  • 285 – DJ Schneibel (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 Round 5

Team Prime defeated Wyoming Gold 76-4

  • 98 – Jake Deutsch (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Robert Norman (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Gabe Trujillo (Wyoming Gold) over Ethan Stremmick (Team Prime) Maj 13-4
  • 120 – Kyle Alfson (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126 – Austin Thompson (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Matt Anderson (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Ethan Fleck (Team Prime) over Travis Lytle (Wyoming Gold) Fall 3:32
  • 145 – Matthew Rader (Team Prime) over Jack Steed (Wyoming Gold) Maj 13-0
  • 152 – Chase Gross (Team Prime) over Garrett Harris (Wyoming Gold) Dec 7-0
  • 160 – Rylee Thompson (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Mark Hastings (Team Prime) over Ishmael Boiosa-Perrin (Wyoming Gold) Fall 0:51
  • 182 – Nathan Kaim (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 – Kaden Wolsky (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – DJ Schneibel (Team Prime) over Jose Vallejos (Wyoming Gold) Dec 2-1

Match #6 Round 6

Iowa Red defeated Team Prime 55-21

  • 98 – Jake Deutsch (Team Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Ryan Duckett (Iowa Red) over Robert Norman (Team Prime) Dec 8-6
  • 113 – Nolan Blair (Iowa Red) over Ethan Stremmick (Team Prime) Fall 2:26
  • 120 – Aaron Slaughter (Iowa Red) over Kyle Alfson (Team Prime) Fall 3:19
  • 126 – Alex Farmer (Iowa Red) over Austin Thompson (Team Prime) Dec 15-12
  • 132 – Wyatt Crocker (Iowa Red) over Matt Anderson (Team Prime) Fall 0:23
  • 138 – Connor Dalton (Iowa Red) over Ethan Fleck (Team Prime) TF 16-0
  • 145 – Damond Lockner (Iowa Red) over Matthew Rader (Team Prime) Maj 9-1
  • 152 – Bo Geise (Iowa Red) over Chase Gross (Team Prime) Fall 0:59
  • 160 – Rylee Thompson (Team Prime) over Jace Morganstern (Iowa Red) Dec 7-4
  • 170 – Mark Hastings (Team Prime) over TJ Dierking (Iowa Red) Fall 3:20
  • 182 – Derek Ventiecher (Iowa Red) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 – Triston Licht (Iowa Red) over Kaden Wolsky (Team Prime) Maj 11-3
  • 220 – Matt Kaylor (Team Prime) over Storm Howard (Iowa Red) Fall 0:13
  • 285 – Troy Monahan (Iowa Red) over DJ Schneibel (Team Prime) Fall 3:29
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s