Team ND Prime 9-10 Finishes 4-4 at AAU Duals: Valley City’s Parker Larson 8-0

Team North Dakota Prime 9-10 finished the weekend with a 4-4 record at AAU National Duals, good enough for second place in the tournament’s Silver bracket (fifth overall). Individually, Parker Larson of Valley City was the lone undefeated wrestler from prime.  Larson was dominant throughout the course of the two days, scoring seven pins and a 5-1 decision.  Bismarck’s (Century) Clay Radenz won seven matches in a row before dropping his final bout of the weekend by 9-5 decision to Nebraska’s Casey Faulkenberry. Faulkenberry was third in Class C Nebraska last season.  Minot’s Trevon McClaanahan matched Radenz at 7-1.

Pool B – Team North Dakota Prime

Guaranteed 2nd place

Match #1 Round 1

Team North Dakota Prime defeated Iowa Gold 37-36

  • 98 – Travis Hodges (Iowa Gold) over Jacob Ersland (Team North Dakota Prime) Fall 4:51
  • 106 – Hayden Johnsrud (Team North Dakota Prime) over Aime Mukiza (Iowa Gold) UTB 2-2
  • 113 – Clay Radenz (Team North Dakota Prime) over Elijah Broesder (Iowa Gold) Fall 1:28
  • 120 – Devin Schulz (Team North Dakota Prime) over Trestin Sales (Iowa Gold) Maj 11-1
  • 126 – Kain Luensman (Iowa Gold) over Noah Jones (Team North Dakota Prime) Fall 4:22
  • 132 – Maverick Martin (Team North Dakota Prime) over Wyatt Bieschke (Iowa Gold) Fall 4:43
  • 138 – Parker Larson (Team North Dakota Prime) over Vinnie Bowlin (Iowa Gold) Fall 0:33
  • 145 – Trevon McClaanahan (Team North Dakota Prime) over Damien Peterson (Iowa Gold) Dec 7-4
  • 152 – Comstock Krenz (Team North Dakota Prime) over Vincent Branan (Iowa Gold) Fall 4:38
  • 160 – Luke Fistler (Iowa Gold) over Jeremiah Sullivan (Team North Dakota Prime) Fall 4:44
  • 170 – Abe Michel (Iowa Gold) over Coy Spooner (Team North Dakota Prime) Dec 3-2
  • 182 – Jack Neuhaus (Iowa Gold) over Bridger Mathern (Team North Dakota Prime) Dec 5-0
  • 195 – Ethan Ellingson (Team North Dakota Prime) over Crew Howard (Iowa Gold) Dec 5-2
  • 220 – Damon Meyer (Iowa Gold) over Hunter Greenmyer (Team North Dakota Prime) Fall 5:04
  • 285 – Carson Petlon (Iowa Gold) over Nick Brennan (Team North Dakota Prime) Fall 1:12

Match #2 Round 2

South Dakota Sly Fox defeated Team North Dakota Prime 42-42

  • 98 – Jacob Ersland (Team North Dakota Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Cael Larson (South Dakota Sly Fox) over Hayden Johnsrud (Team North Dakota Prime) Fall 4:54
  • 113 – Clay Radenz (Team North Dakota Prime) over Brendan Thompson (South Dakota Sly Fox) Fall 2:26
  • 120 – Lance Soukup (South Dakota Sly Fox) over Devin Schulz (Team North Dakota Prime) Dec 6-4
  • 126 – Kadyn Kraye (South Dakota Sly Fox) over Noah Jones (Team North Dakota Prime) Fall 3:56
  • 132 – Ethan Thibeault (South Dakota Sly Fox) over Maverick Martin (Team North Dakota Prime) Fall 2:10
  • 138 – Parker Larson (Team North Dakota Prime) over TJ Morrison (South Dakota Sly Fox) Fall 1:07
  • 145 – Trevon McClaanahan (Team North Dakota Prime) over Preston Nedved (South Dakota Sly Fox) Inj 2:48
  • 152 – Brayden Burrus (South Dakota Sly Fox) over Comstock Krenz (Team North Dakota Prime) Fall 1:51
  • 160 – Jeremiah Sullivan (Team North Dakota Prime) over Jon DeRuyter (South Dakota Sly Fox) Fall 0:52
  • 170 – Wyatt Jungclaus (South Dakota Sly Fox) over Coy Spooner (Team North Dakota Prime) Dec 6-4
  • 182 – Bridger Mathern (Team North Dakota Prime) over Couper Kulm (South Dakota Sly Fox) Fall 2:00
  • 195 – Ethan Ellingson (Team North Dakota Prime) over Jackson Witte (South Dakota Sly Fox) Fall 0:36
  • 220 – Kain Rogers (South Dakota Sly Fox) over Hunter Greenmyer (Team North Dakota Prime) Fall 3:45
  • 285 – Dante Bravo (South Dakota Sly Fox) over Nick Brennan (Team North Dakota Prime) Fall 1:21

Match #3 Round 3

South Dakota West defeated Team North Dakota Prime 38-36

  • 98 – William VanCamp (South Dakota West) over Jacob Ersland (Team North Dakota Prime) Dec 9-5
  • 106 – Chase VanDerBoom (South Dakota West) over Hayden Johnsrud (Team North Dakota Prime) Fall 5:49
  • 113 – Clay Radenz (Team North Dakota Prime) over Tyler Voorhees (South Dakota West) Fall 4:40
  • 120 – Jadyn Collar (South Dakota West) over Devin Schulz (Team North Dakota Prime) Fall 3:35
  • 126 – McCoy Peterson (South Dakota West) over Noah Jones (Team North Dakota Prime) Fall 2:37
  • 132 – Jack Van Camp (South Dakota West) over Maverick Martin (Team North Dakota Prime) Maj 16-3
  • 138 – Parker Larson (Team North Dakota Prime) over Justin Burnham (South Dakota West) Dec 5-1
  • 145 – Cooper Voorhees (South Dakota West) over Trevon McClaanahan (Team North Dakota Prime) Dec 7-1
  • 152 – Wren Jacobs (South Dakota West) over Comstock Krenz (Team North Dakota Prime) Dec 4-2
  • 160 – Jeremiah Sullivan (Team North Dakota Prime) over Cody Donnelly (South Dakota West) Fall 4:33
  • 170 – Coy Spooner (Team North Dakota Prime) over Micah Grace (South Dakota West) Dec 3-0
  • 182 – Bridger Mathern (Team North Dakota Prime) over Joel brink (South Dakota West) Fall 1:16
  • 195 – Ethan Ellingson (Team North Dakota Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Hunter Greenmyer (Team North Dakota Prime) over Eli Huot (South Dakota West) Fall 2:59
  • 285 – Clayton Smith (South Dakota West) over Nick Brennan (Team North Dakota Prime) Fall 1:23
  • South Dakota West’s team score was adjusted by 1.000 for unsportsman like

Match #4 Round 4

Team North Dakota Prime defeated Wyoming Brown 36-31

  • 98 – Jacob Ersland (Team North Dakota Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Jeric Igo (Wyoming Brown) over Hayden Johnsrud (Team North Dakota Prime) Dec 6-0
  • 113 – Clay Radenz (Team North Dakota Prime) over Cash Christensen (Wyoming Brown) Dec 6-2
  • 120 – Devin Schulz (Team North Dakota Prime) over Quinton Hecker (Wyoming Brown) Dec 4-2
  • 126 – Dylan Catlin (Wyoming Brown) over Noah Jones (Team North Dakota Prime) Dec 4-3
  • 132 – Hunter Garoutte (Wyoming Brown) over Maverick Martin (Team North Dakota Prime) Maj 11-2
  • 138 – Parker Larson (Team North Dakota Prime) over Parker Seeley (Wyoming Brown) Fall 2:31
  • 145 – Trevon McClaanahan (Team North Dakota Prime) over Seth Horton (Wyoming Brown) Dec 11-5
  • 152 – Josh Kraus (Wyoming Brown) over Comstock Krenz (Team North Dakota Prime) Dec 5-4
  • 160 – Kole Kraus (Wyoming Brown) over Jeremiah Sullivan (Team North Dakota Prime) Fall 4:25
  • 170 – Coy Spooner (Team North Dakota Prime) over Dekken Mayer (Wyoming Brown) Fall 4:22
  • 182 – Bridger Mathern (Team North Dakota Prime) over Jesus O`Brien (Wyoming Brown) Dec 9-4
  • 195 – Ethan Ellingson (Team North Dakota Prime) over Bryant Davis (Wyoming Brown) Fall 0:51
  • 220 – Coy Trainer (Wyoming Brown) over Hunter Greenmyer (Team North Dakota Prime) Fall 2:38
  • 285 – Miguel Cruz – Garcia (Wyoming Brown) over Nick Brennan (Team North Dakota Prime) Fall 1:25

Match #5 Round 5

Team North Dakota Prime defeated Iowa White 63-12

  • 98 – Jacob Ersland (Team North Dakota Prime) over Tyger Vaske (Iowa White) Dec 6-0
  • 106 – Hayden Johnsrud (Team North Dakota Prime) over Asante Gordon (Iowa White) Fall 0:54
  • 113 – Clay Radenz (Team North Dakota Prime) over Luke Farmer (Iowa White) Fall 0:20
  • 120 – Devin Schulz (Team North Dakota Prime) over Evan Woods (Iowa White) Fall 4:49
  • 126 – Noah Jones (Team North Dakota Prime) over Mitchell Joines (Iowa White) Dec 6-0
  • 132 – Maverick Martin (Team North Dakota Prime) over Reily Dolan (Iowa White) Fall 0:52
  • 138 – Parker Larson (Team North Dakota Prime) over Wyatt Thompson (Iowa White) Fall 1:19
  • 145 – Trevon McClaanahan (Team North Dakota Prime) over Mason Gillihan (Iowa White) Fall 5:01
  • 152 – Comstock Krenz (Team North Dakota Prime) over Jasper Luckritz (Iowa White) Fall 5:14
  • 160 – Jeremiah Sullivan (Team North Dakota Prime) over Cael Meyer (Iowa White) Dec 10-4
  • 170 – Jared Voss (Iowa White) over Coy Spooner (Team North Dakota Prime) Dec 6-1
  • 182 – Bridger Mathern (Team North Dakota Prime) over Ben Petlon (Iowa White) Fall 1:12
  • 195 – Ethan Ellingson (Team North Dakota Prime) over Tim Mills (Iowa White) Fall 2:44
  • 220 – Taylor Schwartzman (Iowa White) over Hunter Greenmyer (Team North Dakota Prime) SV-1 3-1
  • 285 – Thomas Wilson (Iowa White) over Nick Brennan (Team North Dakota Prime) Fall 0:16

Silver Bracket – Team North Dakota Prime

Guaranteed 2nd place

Match #1 Round 1

Team Tennessee White defeated Team North Dakota Prime 45-24

  • 98 – Jacob Ersland (Team North Dakota Prime) over Arlo Laxton (Team Tennessee White) SV-1 12-10
  • 106 – Daniel Urochuck (Team Tennessee White) over Hayden Johnsrud (Team North Dakota Prime) Fall 1:10
  • 113 – Clay Radenz (Team North Dakota Prime) over Hunter Borders (Team Tennessee White) SV-1 9-7
  • 120 – Tyler Seeley (Team Tennessee White) over Devin Schulz (Team North Dakota Prime) Fall 1:06
  • 126 – Cole Fort (Team Tennessee White) over Noah Jones (Team North Dakota Prime) TF 19-1
  • 132 – Riley Bennett (Team Tennessee White) over Maverick Martin (Team North Dakota Prime) Dec 5-3
  • 138 – Parker Larson (Team North Dakota Prime) over Joey Ahern (Team Tennessee White) Fall 1:39
  • 145 – Trevon McClaanahan (Team North Dakota Prime) over Landon Lewis (Team Tennessee White) Dec 7-2
  • 152 – Comstock Krenz (Team North Dakota Prime) over Josh Pietarila (Team Tennessee White) Dec 6-3
  • 160 – Jared Harter (Team Tennessee White) over Jeremiah Sullivan (Team North Dakota Prime) Dec 6-0
  • 170 – Landon Foor (Team Tennessee White) over Coy Spooner (Team North Dakota Prime) Maj 17-6
  • 182 – Parker Bennett (Team Tennessee White) over Bridger Mathern (Team North Dakota Prime) Fall 4:53
  • 195 – Ethan Ellingson (Team North Dakota Prime) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Bowdy Boyce (Team Tennessee White) over Hunter Greenmyer (Team North Dakota Prime) Fall 0:56
  • 285 – James Howard (Team Tennessee White) over Nick Brennan (Team North Dakota Prime) Fall 0:18

Match #2 Round 2

Team North Dakota Prime defeated South Dakota Blue 35-30

  • 98 – Jacob Ersland (Team North Dakota Prime) over Kyler Konstanz (South Dakota Blue) Maj 11-2
  • 106 – Tucker Bahm (South Dakota Blue) over Hayden Johnsrud (Team North Dakota Prime) Dec 7-2
  • 113 – Clay Radenz (Team North Dakota Prime) over Bradyn Lhotak (South Dakota Blue) Dec 8-3
  • 120 – Seth Peterson (South Dakota Blue) over Devin Schulz (Team North Dakota Prime) Dec 10-4
  • 126 – Noah Jones (Team North Dakota Prime) over Ethan Ortman (South Dakota Blue) Dec 8-3
  • 132 – Maverick Martin (Team North Dakota Prime) over Jared Harris (South Dakota Blue) Maj 9-0
  • 138 – Parker Larson (Team North Dakota Prime) over Colby Mennis (South Dakota Blue) Fall 1:50
  • 145 – Trevon McClaanahan (Team North Dakota Prime) over Daniel Cremer (South Dakota Blue) Fall 1:45
  • 152 – Comstock Krenz (Team North Dakota Prime) over Parker Schier (South Dakota Blue) Dec 8-3
  • 160 – Josh Crownover (South Dakota Blue) over Jeremiah Sullivan (Team North Dakota Prime) Fall 2:58
  • 170 – Blake Gessner (South Dakota Blue) over Coy Spooner (Team North Dakota Prime) Dec 4-0
  • 182 – Bridger Mathern (Team North Dakota Prime) over Clayton Smith (South Dakota Blue) Fall 3:31
  • 195 – KJ St Pierre II (South Dakota Blue) over Ethan Ellingson (Team North Dakota Prime) Fall 3:08
  • 220 – Micah DeBoer (South Dakota Blue) over Hunter Greenmyer (Team North Dakota Prime) Dec 1-0
  • 285 – Trevor Ellis (South Dakota Blue) over Nick Brennan (Team North Dakota Prime) Fall 1:30

Gold/Silver Cross Rd 3 – Team North Dakota Prime

Guaranteed 2nd place

Match #1 1st Place Match

Nebraska Black defeated Team North Dakota Prime 57-20

  • 98 – Konner Schluckebier (Nebraska Black) over Jacob Ersland (Team North Dakota Prime) Dec 15-8
  • 106 – Quinton Chavez (Nebraska Black) over Hayden Johnsrud (Team North Dakota Prime) Fall 1:33
  • 113 – Drew Arnold (Nebraska Black) over Clay Radenz (Team North Dakota Prime) Dec 9-5
  • 120 – Darian Diaz (Nebraska Black) over Devin Schulz (Team North Dakota Prime) Fall 4:26
  • 126 – Casey Faulkenberry (Nebraska Black) over Noah Jones (Team North Dakota Prime) Fall 5:30
  • 132 – Jaxon Valentine (Nebraska Black) over Maverick Martin (Team North Dakota Prime) Fall 3:46
  • 138 – Parker Larson (Team North Dakota Prime) over Trevor Kluck (Nebraska Black) Fall 1:00
  • 145 – Trevon McClaanahan (Team North Dakota Prime) over Colton Nuttleman (Nebraska Black) Fall 1:14
  • 152 – Comstock Krenz (Team North Dakota Prime) over Dylan Vodicka (Nebraska Black) Dec 8-5
  • 160 – Lanthon Duda (Nebraska Black) over Jeremiah Sullivan (Team North Dakota Prime) Dec 4-2
  • 170 – Coy Spooner (Team North Dakota Prime) over Dylan Jones (Nebraska Black) TF 15-0
  • 182 – Issac Trumble (Nebraska Black) over Bridger Mathern (Team North Dakota Prime) Fall 1:35
  • 195 – Kolbe Lyons (Nebraska Black) over Ethan Ellingson (Team North Dakota Prime) Fall 3:48
  • 220 – Dylan Kuehlar (Nebraska Black) over Hunter Greenmyer (Team North Dakota Prime) Fall 3:36
  • 285 – Jake Mayville (Nebraska Black) over Nick Brennan (Team North Dakota Prime) Fall 1:06
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s