NDSU Crowns Five Champions at Bison Open

NDSU crowned six champions at the Bison Open on Saturday.  Sam Hampton (141), Clay Ream (157), Andrew Fogarty (165) and Codell Eaton (197) all notched the individual honors, while Dan Stibral and Brandon Metz were co-champions at 285.  Hampton continued the impressive start to his college career with a 14-0 major decision over South Dakota State’s Henry Pohlmeyer.  Hampton, a redshirt freshman from Blue Springs, MO, has now impressed in consecutive weekends after winning the matches in the NDSU intrasquad match last Sunday.

Ream and Fogarty both disposed of South Dakota State foes in their finals bouts.  Ream by 8-3 decision over Luke Zilverberg and Fogarty by 10-0 major decision over Logan Peterson.

At 197, Bison RS Sophomore Cordell Eaton was dominant throughout and finished with a 15-5 major decision victory over Chase O’Connor of Minnesota.

NDSU fans didn’t get to see a matchup between top heavyweights Dan Stibral and Brandon Metz, as the two shared the championship.  Both had strong showings over the course of the day.

South Dakota State’s Colten Carlson played the spoiler role at 149, stopping a potential rematch between Bison seniors Mitch Bengtson and Kyle Gliva.  Carlson pinned Gilva in the semifinals before winning the final over Bengtson via injury default.  Gliva won the 149 pound wrestleoff last weekend and is likely to be the guy for the Bison next Friday at Iowa.

Bison Open Final Results

Wt Class – 125

  • 1st Place – Skyler Petry of University of Minnesota
  • 2nd Place – Connor Brown of South Dakota State University
  • 3rd Place – Paul Bianchi of North Dakota State University
  • 4th Place – Justin Portillo of South Dakota State University
  • 5th Place – Jared Goldsmith of Minnesota State University Moorhead
  • 6th Place – Cole Jones of Minnesota State University Moorhead

1st Place Match

  • Skyler Petry (University of Minnesota) won by decision over Connor Brown (South Dakota State University) (Dec 8-6)

3rd Place Match

  • Paul Bianchi (North Dakota State University) won by major decision over Justin Portillo (South Dakota State University) (Maj 9-1)

5th Place Match

  • Jared Goldsmith (Minnesota State University Moorhead) won by decision over Cole Jones (Minnesota State University Moorhead) (Dec 6-3)

Wt Class – 133

  • 1st Place – Seth Gross of South Dakota State University
  • 2nd Place – McGwire Midkiff of North Dakota State University
  • 3rd Place – Rylee Molitor of South Dakota State University
  • 4th Place – Sawyer Degen of North Dakota State University
  • 5th Place – Aaron Sistrunk of Minnesota State University Moorhead
  • 6th Place – Ryan Ford of Northland Community & Tech College

1st Place Match

  • Seth Gross (South Dakota State University) won by fall over McGwire Midkiff (North Dakota State University) (Fall 4:32)

3rd Place Match

  • Rylee Molitor (South Dakota State University) won by decision over Sawyer Degen (North Dakota State University) (Dec 4-2)

5th Place Match

  • Aaron Sistrunk (Minnesota State University Moorhead) won by tech fall over Ryan Ford (Northland Community & Tech College) (TF 17-0)

Wt Class – 141

  • 1st Place – Sam Hampton of North Dakota State University
  • 2nd Place – Henry Pohlmeyer of South Dakota State University
  • 3rd Place – Brent Jones of University of Minnesota
  • 4th Place – Mason Schulz of Minnesota State University Moorhead
  • 5th Place – Nicolas Colunga of North Dakota State University
  • 6th Place – Taylor Nein of North Dakota State University

1st Place Match

  • Sam Hampton (North Dakota State University) won by major decision over Henry Pohlmeyer (South Dakota State University) (Maj 14-0)

3rd Place Match

  • Brent Jones (University of Minnesota) won by tech fall over Mason Schulz (Minnesota State University Moorhead) (TF 16-1)

5th Place Match

  • Nicolas Colunga (North Dakota State University) won by tech fall over Taylor Nein (North Dakota State University) (TF 24-4)

Wt Class – 149

  • 1st Place – Colten Carlson of South Dakota State University
  • 2nd Place – Mitchell Bengtson of North Dakota State University
  • 3rd Place – Kyle Gliva of North Dakota State University
  • 4th Place – Ben Brancale of University of Minnesota
  • 5th Place – Jaden VanMaanen of North Dakota State University
  • 6th Place – Mitchell Friedman of North Dakota State University

1st Place Match

  • Colten Carlson (South Dakota State University) won by injury default over Mitchell Bengtson (North Dakota State University) (Inj. 1:45)

3rd Place Match

  • Kyle Gliva (North Dakota State University) won by decision over Ben Brancale (University of Minnesota) (Dec 6-4)

5th Place Match

  • Jaden VanMaanen (North Dakota State University) won by injury default over Mitchell Friedman (North Dakota State University) (Inj. 0:00)

Wt Class – 157

  • 1st Place – Clayton Ream of North Dakota State University
  • 2nd Place – Luke Zilverberg of South Dakota State University
  • 3rd Place – Jose Champagne of University of Minnesota
  • 4th Place – Nick Mergen of North Dakota State University
  • 5th Place – Zach Berry of Minot State University
  • 6th Place – Carson Brolsma of University of Minnesota

1st Place Match

  • Clayton Ream (North Dakota State University) won by decision over Luke Zilverberg (South Dakota State University) (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Jose Champagne (University of Minnesota) won by decision over Nick Mergen (North Dakota State University) (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Zach Berry (Minot State University) won by injury default over Carson Brolsma (University of Minnesota) (Inj. 0:00)

Wt Class – 165

  • 1st Place – Andrew Fogarty of North Dakota State University
  • 2nd Place – Logan Peterson of South Dakota State University
  • 3rd Place – Brett Bye of South Dakota State University
  • 4th Place – Weston Dobler of Minnesota State University Moorhead
  • 5th Place – Kelby Hawkins of South Dakota State University
  • 6th Place – Devon Sievers of South Dakota State University

1st Place Match

  • Andrew Fogarty (North Dakota State University) won by major decision over Logan Peterson (South Dakota State University) (Maj 9-0)

3rd Place Match

  • Brett Bye (South Dakota State University) won by decision over Weston Dobler (Minnesota State University Moorhead) (Dec 6-0)

5th Place Match

  • Kelby Hawkins (South Dakota State University) won by decision over Devon Sievers (South Dakota State University) (Dec 6-4)

Wt Class – 174

  • 1st Place – David Kocer of South Dakota State University
  • 2nd Place – Michael Otomo of North Dakota State University
  • 3rd Place – Jesse Shearer of North Dakota State University
  • 4th Place – Adam Blees of Minnesota State University Moorhead
  • 5th Place – Colton Clingenpeel of North Dakota State University
  • 6th Place – Nick Knutson of North Dakota State University

1st Place Match

  • David Kocer (South Dakota State University) won by tech fall over Michael Otomo (North Dakota State University) (TF 19-4)

3rd Place Match

  • Jesse Shearer (North Dakota State University) won by decision over Adam Blees (Minnesota State University Moorhead) (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Colton Clingenpeel (North Dakota State University) won by decision over Nick Knutson (North Dakota State University) (Dec 5-1)

Wt Class – 184

  • 1st Place – Martin Mueller of South Dakota State University
  • 2nd Place – Brady Ayers of South Dakota State University
  • 3rd Place – Dylan Anderson of University of Minnesota
  • 4th Place – Tyler McNutt of North Dakota State University
  • 5th Place – John Frisco of University of Minnesota
  • 6th Place – Keegan Berry of Minot State University

1st Place Match

  • Martin Mueller (South Dakota State University) won by major decision over Brady Ayers (South Dakota State University) (Maj 13-3)

3rd Place Match

  • Dylan Anderson (University of Minnesota) won by decision over Tyler McNutt (North Dakota State University) (Dec 11-6)

5th Place Match

  • John Frisco (University of Minnesota) won by fall over Keegan Berry (Minot State University) (Fall 5:49)

Wt Class – 197

  • 1st Place – Cordell Eaton of North Dakota State University
  • 2nd Place – Chase O`Connor of University of Minnesota
  • 3rd Place – Evan Foster of Minnesota State University Moorhead
  • 4th Place – August Peplinski of North Dakota State University
  • 5th Place – Briley Crissler of Minot State University
  • 6th Place – Jesse Sherman of Unattached

1st Place Match

  • Cordell Eaton (North Dakota State University) won by major decision over Chase O`Connor (University of Minnesota) (Maj 15-4)

3rd Place Match

  • Evan Foster (Minnesota State University Moorhead) won by decision over August Peplinski (North Dakota State University) (Dec 7-6)

5th Place Match

  • Briley Crissler (Minot State University) won by major decision over Jesse Sherman (Unattached) (Maj 13-3)

Wt Class – 285

  • 1st Place – Daniel Stibral of North Dakota State University
  • 2nd Place – Brandon Metz of North Dakota State University
  • 3rd Place – Alex Macki of South Dakota State University
  • 4th Place – Kevin Vough of South Dakota State University
  • 5th Place – Blake Wolters of South Dakota State University
  • 6th Place – Jacob Belland of Minot State University

1st Place Match

  • Daniel Stibral (North Dakota State University) won by medical forfeit over Brandon Metz (North Dakota State University) (MFF)

3rd Place Match

  • Alex Macki (South Dakota State University) won by fall over Kevin Vough (South Dakota State University) (Fall 0:32)

5th Place Match

  • Blake Wolters (South Dakota State University) won by decision over Jacob Belland (Minot State University) (Dec 3-2)
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s