New Salem/Almont Takes Home Region 4 Crown

With four individual champions, New Salem/Almont took home the Region 4 crown Saturday afternoon in Killdeer. The Holsteins were led by three-time state champion Clay Gerhardt at 132 pounds,  Gerhardt, who will look to join the prestigious club of Class B four-time champions next weekend, scored a 16-0 technical fall over Cade Warbis of Hettinger/Scranton.  Joining Gerhardt at the top of the podium was Clay’s brother Cole (106),  Ethan Hammons (138), and Adam Moorman (220).  Cole Gerhardt, ranked #1 at 106, score a 12-0 major decision over Hettinger/Scranton’s Jaron Frank.  Hammons and Morman both scored falls in their title bouts.

Hettinger/Scranton matched New Salem/Almont with four champions, starting with #1 ranked Payton Tuhy at 113.  Tuhy won his title with a medical forfeit over Connor Bosch of Beulah/Hazen.  Hettinger/Scranton would then win the final three contested matches of the evening with Ezra Weichmann (145), Ty Warbis (152), and Landon Stand (160).  Stang won with a 4-2 overtime decision over Navarre Stang of Bowman County.

Mitch Stuber got ball rolling for third place Bowman County/Beach with his second period fall over Rylan Sago of Beulah/Hazen.  At 285, #2 ranked Nate Boehm got the job done with a 7-2 decision #6 AJ Heinz of New Salem, and Tucker Strand finished things up with a pin over New Salem’s Cody Irwin.

#2 ranked Zack Anderson of Killdeer won the Region crown at 170 pounds with two consecutive pins, and teammate John Tomjack followed that up with a title at 182.  Tomjack defeated Aaron Ripplinger of Beulah/Hazen 7-2,  The final champion for Killdeer was 120 pound eighth grader Gus Bombach.  Bombach upended Hettinger/Scranton’s Gavin Dalley via 11-2 major decision.

1 New Salem/Almont 212.5
2 Hettinger/Scranton 195.0
3 Bowman County 179.0
4 Killdeer 133.0
5 Beulah/Hazen 103.5
6 Alexander 11.5
7 New Town/Parshall 5.0

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zack Andersen of Killdeer
  • 2nd Place – Tristan Pekas of Hettinger/Scranton
  • 3rd Place – Tyson Mattern of Bowman County
  • 4th Place – Tayson Klatt of New Salem/Almont
  • 5th Place – Dominic Marshall of New Town/Parshall

1st Place Match

  • Zack Andersen (Killdeer) 37-7, Jr. over Tristan Pekas (Hettinger/Scranton) 29-14, Fr. (Fall 2:57)

3rd Place Match

  • Tyson Mattern (Bowman County) 17-12, Jr. over Tayson Klatt (New Salem/Almont) 12-25, So. (Fall 4:04)

5th Place Match

  • Dominic Marshall (New Town/Parshall) 5-12, Fr. over () , . (Bye)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – John Tomjack of Killdeer
  • 2nd Place – Aaron Ripplinger of Beulah/Hazen
  • 3rd Place – Mace Stuber of Bowman County
  • 4th Place – Gage Goldade of Hettinger/Scranton

1st Place Match

  • John Tomjack (Killdeer) 26-11, Sr. over Aaron Ripplinger (Beulah/Hazen) 29-17, Jr. (Dec 7-0)

3rd Place Match

  • Mace Stuber (Bowman County) 17-10, Fr. over Gage Goldade (Hettinger/Scranton) 9-11, 8th. (Fall 4:28)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mitch Stuber of Bowman County
  • 2nd Place – Rylan Sago of Beulah/Hazen
  • 3rd Place – Levi Rychner of Killdeer
  • 4th Place – Isaac Wolff of New Salem/Almont

1st Place Match

  • Mitch Stuber (Bowman County) 20-8, Sr. over Rylan Sago (Beulah/Hazen) 10-6, Jr. (Fall 2:32)

3rd Place Match

  • Levi Rychner (Killdeer) 12-8, Sr. over Isaac Wolff (New Salem/Almont) 0-7, Jr. (Fall 0:49)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Adam Morman of New Salem/Almont
  • 2nd Place – Ethan Jepson of Killdeer

1st Place Match

  • Adam Morman (New Salem/Almont) 29-8, Sr. over Ethan Jepson (Killdeer) 17-27, So. (Fall 1:24)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nate Boehm of Bowman County
  • 2nd Place – AJ Heins of New Salem/Almont
  • 3rd Place – Armani Smith of Beulah/Hazen
  • 4th Place – Ben Roundy of Killdeer

1st Place Match

  • Nate Boehm (Bowman County) 33-9, Sr. over AJ Heins (New Salem/Almont) 25-10, Fr. (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Armani Smith (Beulah/Hazen) 8-17, Fr. over Ben Roundy (Killdeer) 13-18, 8th. (Dec 9-4)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cole Gerhardt of New Salem/Almont
  • 2nd Place – Jaron Frank of Hettinger/Scranton
  • 3rd Place – Mason Mellmer of Beulah/Hazen
  • 4th Place – Austin Wanner of Bowman County
  • 5th Place – Christian Ramos of Killdeer

1st Place Match

  • Cole Gerhardt (New Salem/Almont) 34-7, Fr. over Jaron Frank (Hettinger/Scranton) 32-19, 8th. (MD 12-0)

3rd Place Match

  • Mason Mellmer (Beulah/Hazen) 26-8, Fr. over Austin Wanner (Bowman County) 18-19, Fr. (TF-1.5 5:00 (18-2))

5th Place Match

  • Christian Ramos (Killdeer) 5-15, 8th. over () , . (Bye)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Peyton Tuhy of Hettinger/Scranton
  • 2nd Place – Connor Bosch of Beulah/Hazen
  • 3rd Place – Wyatt Engwicht of New Salem/Almont
  • 4th Place – Cody Simmons of Killdeer
  • 5th Place – Caleb Sarsland of Bowman County

1st Place Match

  • Peyton Tuhy (Hettinger/Scranton) 36-10, So. over Connor Bosch (Beulah/Hazen) 13-8, So. (M. For.)

3rd Place Match

  • Wyatt Engwicht (New Salem/Almont) 41-8, So. over Cody Simmons (Killdeer) 13-17, So. (M. For.)

5th Place Match

  • Caleb Sarsland (Bowman County) 16-30, Fr. over () , . (Bye)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gus Bohmbach of Killdeer
  • 2nd Place – Gavin Dalley of Hettinger/Scranton
  • 3rd Place – Riley Doll of New Salem/Almont
  • 4th Place – Blake Wolbaum of Bowman County

1st Place Match

  • Gus Bohmbach (Killdeer) 46-11, 8th. over Gavin Dalley (Hettinger/Scranton) 32-20, So. (MD 11-2)

3rd Place Match

  • Riley Doll (New Salem/Almont) 21-14, Fr. over Blake Wolbaum (Bowman County) 4-18, 8th. (TF-1.5 4:09 (16-0))

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tucker Strand of Bowman County
  • 2nd Place – Cody Irwin of New Salem/Almont
  • 3rd Place – Miles Weichmann of Hettinger/Scranton
  • 4th Place – Cade Harm of Beulah/Hazen
  • 5th Place – Birch Bang of Killdeer

1st Place Match

  • Tucker Strand (Bowman County) 40-10, Jr. over Cody Irwin (New Salem/Almont) 18-7, So. (Fall 5:18)

3rd Place Match

  • Miles Weichmann (Hettinger/Scranton) 22-29, So. over Cade Harm (Beulah/Hazen) 14-8, Fr. (M. For.)

5th Place Match

  • Birch Bang (Killdeer) 9-32, 8th. over () , . (Bye)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Clay Gerhardt of New Salem/Almont
  • 2nd Place – Cade Warbis of Hettinger/Scranton
  • 3rd Place – Keiren Coyle of Bowman County
  • 4th Place – Colson Sago of Beulah/Hazen

1st Place Match

  • Clay Gerhardt (New Salem/Almont) 26-0, Sr. over Cade Warbis (Hettinger/Scranton) 36-14, So. (TF-1.5 2:36 (16-0))

3rd Place Match

  • Keiren Coyle (Bowman County) 15-12, So. over Colson Sago (Beulah/Hazen) 4-7, 7th. (Fall 2:42)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ethan Hammons of New Salem/Almont
  • 2nd Place – Conner Andress of Hettinger/Scranton
  • 3rd Place – Jayden Ybarra of Alexander
  • 4th Place – Kolby Sperry of Bowman County

1st Place Match

  • Ethan Hammons (New Salem/Almont) 29-6, So. over Conner Andress (Hettinger/Scranton) 36-17, So. (Fall 5:37)

3rd Place Match

  • Jayden Ybarra (Alexander) 18-6, Sr. over Kolby Sperry (Bowman County) 14-15, 8th. (TF-1.5 3:43 (16-1))

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ezra Weichmann of Hettinger/Scranton
  • 2nd Place – Mason Olander of New Salem/Almont
  • 3rd Place – Caydon Wolbaum of Bowman County
  • 4th Place – Weston LaPierre of Killdeer

1st Place Match

  • Ezra Weichmann (Hettinger/Scranton) 35-15, Sr. over Mason Olander (New Salem/Almont) 18-16, Fr. (Dec 10-3)

3rd Place Match

  • Caydon Wolbaum (Bowman County) 14-26, So. over Weston LaPierre (Killdeer) 6-12, Fr. (Fall 4:58)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ty Warbis of Hettinger/Scranton
  • 2nd Place – Ty Wolding of New Salem/Almont
  • 3rd Place – Wyatt Head of Bowman County
  • 4th Place – Ashton Frei of Killdeer

1st Place Match

  • Ty Warbis (Hettinger/Scranton) 32-13, Sr. over Ty Wolding (New Salem/Almont) 34-7, Fr. (Dec 10-8)

3rd Place Match

  • Wyatt Head (Bowman County) 10-13, Fr. over Ashton Frei (Killdeer) 15-32, So. (Fall 2:13)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Landon Stang of Hettinger/Scranton
  • 2nd Place – Navarre Head of Bowman County
  • 3rd Place – Trevin Sago of Beulah/Hazen
  • 4th Place – Collin McGrath of New Salem/Almont

1st Place Match

  • Landon Stang (Hettinger/Scranton) 21-24, So. over Navarre Head (Bowman County) 22-14, So. (SV-1 4-2)

3rd Place Match

  • Trevin Sago (Beulah/Hazen) 18-20, Fr. over Collin McGrath (New Salem/Almont) 8-27, So. (Dec 6-1)

5th Place Match

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s