Cardinals Make A Statement In Winning Region 2

 

Of all the Region 2 titles Carrington has won in recent history, the one in 2018 may prove to be the sweetest.  The Cardinals, who have dealt with adversity since day one of the season but continued to battle each week, edged Hillsboro/Central Valley 217-201 in what was the most hotly contested regional tournament of the weekend.  The Cardinals placed eight wrestlers into the finals, scoring titles from Zach Broadwell (132), Austin Hendrickson (145), and Kaden Wolsky (182), and runner-up performances from a two Lura’s, two Hogarth’s, and a Buskness.  In total, the Cardinals are sending eleven wrestlers through to Fargo.  In the feature match of the evening at 182, Kaden Wolsky upended Pembina County North’s Austin Urlaub for the second time in as many weeks, this time by 8-3 decision.

Second place Hillsboro/Central Valley, who edged Carringotn for the Region 2 dual crown last weekend, scored four champions in Luke Leshuk (106), Mark Hastings (170), Jake Connelly (220), and Seth Owens (285).

Coming off a disappointing finish at East-West last weekend, Harvey-Wells County’s Isaac Felchle proved that he is still in the thick of the state title talk with wins over ranked wrestlers Kyle Alfson and Brecken Lura.  Each of those three wrestlers will likely be seeded in the top six in Fargo next week.

Team Scores
1 Carrington 217.0
2 Hillsboro/Central Valley 201.0
3 Pembina County North 198.5
4 Central Cass 183.5
5 Harvey-Wells County 108.0
6 Larimore 105.0
7 Grafton 90.0
8 May-Port-CG 10.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Luke Leshuk of Hillsboro/Central Valley
  • 2nd Place – Treston Lura of Carrington
  • 3rd Place – Jayce Horgan of Pembina County North
  • 4th Place – Robert Norman of Larimore
  • 5th Place – Chance Burns of Grafton
  • 6th Place – Grant Schatzke of Central Cass

1st Place Match

  • Luke Leshuk (Hillsboro/Central Valley) 31-4, So. over Treston Lura (Carrington) 29-18, Fr. (Fall 1:15)

3rd Place Match

  • Jayce Horgan (Pembina County North) 16-11, Fr. over Robert Norman (Larimore) 21-18, Jr. (Fall 5:00)

5th Place Match

  • Chance Burns (Grafton) 21-18, 7th. over Grant Schatzke (Central Cass) 9-34, So. (Fall 3:46)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isaac Felchle of Harvey-Wells County
  • 2nd Place – Brecken Lura of Carrington
  • 3rd Place – Kyle Alfson of Hillsboro/Central Valley
  • 4th Place – Ethan Stremick of Pembina County North
  • 5th Place – Bransen Larsen of Larimore
  • 6th Place – Tyler Mayer of Grafton

1st Place Match

  • Isaac Felchle (Harvey-Wells County) 30-12, 8th. over Brecken Lura (Carrington) 31-14, 8th. (MD 14-5)

3rd Place Match

  • Kyle Alfson (Hillsboro/Central Valley) 38-11, Jr. over Ethan Stremick (Pembina County North) 19-21, Jr. (Fall 1:28)

5th Place Match

  • Bransen Larsen (Larimore) 14-24, 8th. over Tyler Mayer (Grafton) 3-12, 8th. (Fall 2:52)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Austin Thompson of Grafton
  • 2nd Place – Trevor Hoggarth of Carrington
  • 3rd Place – Matt Anderson of Hillsboro/Central Valley
  • 4th Place – Evan Gross of Central Cass
  • 5th Place – Copper White of Pembina County North
  • 6th Place – Kolton Moen of Larimore

1st Place Match

  • Austin Thompson (Grafton) 35-3, Sr. over Trevor Hoggarth (Carrington) 26-16, Fr. (Fall 3:15)

3rd Place Match

  • Matt Anderson (Hillsboro/Central Valley) 30-10, Jr. over Evan Gross (Central Cass) 20-21, Fr. (Dec 7-3)

5th Place Match

  • Copper White (Pembina County North) 15-23, Fr. over Kolton Moen (Larimore) 10-16, 8th. (Fall 1:15)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Andrew Volk of Central Cass
  • 2nd Place – preston Litton of Pembina County North
  • 3rd Place – Zach Magnuson of Carrington
  • 4th Place – Alex Ibanez of Grafton
  • 5th Place – Barrett Willison of Hillsboro/Central Valley
  • 6th Place – Eric Hoffmann of Larimore

1st Place Match

  • Andrew Volk (Central Cass) 34-10, Jr. over preston Litton (Pembina County North) 18-13, Fr. (Fall 2:24)

3rd Place Match

  • Zach Magnuson (Carrington) 14-18, Sr. over Alex Ibanez (Grafton) 24-19, 8th. (Dec 11-5)

5th Place Match

  • Barrett Willison (Hillsboro/Central Valley) 11-19, 8th. over Eric Hoffmann (Larimore) 11-22, 7th. (Dec 8-4)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zach Broadwell of Carrington
  • 2nd Place – Gavin Wright of Hillsboro/Central Valley
  • 3rd Place – Aiden Olson-Tingelstad of Central Cass
  • 4th Place – Robert Parsons of Grafton
  • 5th Place – Dillon Norman of Larimore
  • 6th Place – Ashton Johnson of Pembina County North

1st Place Match

  • Zach Broadwell (Carrington) 30-11, Sr. over Gavin Wright (Hillsboro/Central Valley) 33-15, So. (Dec 9-3)

3rd Place Match

  • Aiden Olson-Tingelstad (Central Cass) 23-23, Fr. over Robert Parsons (Grafton) 15-13, 8th. (Fall 1:00)

5th Place Match

  • Dillon Norman (Larimore) 9-27, Fr. over Ashton Johnson (Pembina County North) 2-30, 8th. (Dec 10-7)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tanner Urlaub of Pembina County North
  • 2nd Place – Derek Faul of Harvey-Wells County
  • 3rd Place – Michael Clifton of Carrington
  • 4th Place – Junior Totay of Central Cass
  • 5th Place – Chase Fossum of Hillsboro/Central Valley
  • 6th Place – Jose Rodriguez of Grafton

1st Place Match

  • Tanner Urlaub (Pembina County North) 30-0, So. over Derek Faul (Harvey-Wells County) 14-11, Sr. (Dec 8-2)

3rd Place Match

  • Michael Clifton (Carrington) 32-15, 8th. over Junior Totay (Central Cass) 14-18, So. (Fall 1:00)

5th Place Match

  • Chase Fossum (Hillsboro/Central Valley) 10-20, So. over Jose Rodriguez (Grafton) 3-14, 8th. (Fall 0:15)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Austin Hendrickson of Carrington
  • 2nd Place – Kaden Pastian of Hillsboro/Central Valley
  • 3rd Place – Carsen Mertz of Harvey-Wells County
  • 4th Place – Carsen Thorsell of Larimore
  • 5th Place – Rey Rios of Grafton
  • 6th Place – Gage Hermanson of Central Cass

1st Place Match

  • Austin Hendrickson (Carrington) 36-14, Jr. over Kaden Pastian (Hillsboro/Central Valley) 16-22, Fr. (M. For.)

3rd Place Match

  • Carsen Mertz (Harvey-Wells County) 13-13, 8th. over Carsen Thorsell (Larimore) 16-25, Jr. (Dec 5-4)

5th Place Match

  • Rey Rios (Grafton) 5-14, 8th. over Gage Hermanson (Central Cass) 3-12, Jr. (Fall 3:38)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chase Gross of Central Cass
  • 2nd Place – Tate Hoggarth of Carrington
  • 3rd Place – Rylee Thompson of May-Port-CG
  • 4th Place – Austin Steffen of Larimore
  • 5th Place – Dominic Calvillo of Pembina County North
  • 6th Place – Malik Weasel of Grafton

1st Place Match

  • Chase Gross (Central Cass) 39-8, Jr. over Tate Hoggarth (Carrington) 31-16, So. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Rylee Thompson (May-Port-CG) 23-10, Jr. over Austin Steffen (Larimore) 17-23, Jr. (Dec 8-4)

5th Place Match

  • Dominic Calvillo (Pembina County North) 10-22, Jr. over Malik Weasel (Grafton) 2-5, 7th. (Fall 0:12)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Triston Sott of Pembina County North
  • 2nd Place – Grant Skager of Hillsboro/Central Valley
  • 3rd Place – Jeremiah Sullivan of Central Cass
  • 4th Place – Kaulder Kvamme of Carrington
  • 5th Place – Dalton Meidinger of Larimore

1st Place Match

  • Triston Sott (Pembina County North) 18-5, Sr. over Grant Skager (Hillsboro/Central Valley) 20-5, Sr. (MD 10-2)

3rd Place Match

  • Jeremiah Sullivan (Central Cass) 16-11, So. over Kaulder Kvamme (Carrington) 5-13, 8th. (MD 16-6)

5th Place Match

  • Dalton Meidinger (Larimore) 27-13, Sr. over () , . (Bye)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mark Hastings of Hillsboro/Central Valley
  • 2nd Place – Elliot Dockter of Harvey-Wells County
  • 3rd Place – Chase Jacobson of Central Cass
  • 4th Place – Brayden Johnson of Pembina County North
  • 5th Place – Beau Retzlaff of Carrington
  • 6th Place – Friday Thomas of Larimore

1st Place Match

  • Mark Hastings (Hillsboro/Central Valley) 45-3, Jr. over Elliot Dockter (Harvey-Wells County) 16-13, Jr. (Fall 1:16)

3rd Place Match

  • Chase Jacobson (Central Cass) 25-22, Jr. over Brayden Johnson (Pembina County North) 14-11, Sr. (Fall 0:19)

5th Place Match

  • Beau Retzlaff (Carrington) 12-22, Fr. over Friday Thomas (Larimore) 15-20, Jr. (Fall 2:41)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kaden Wolsky of Carrington
  • 2nd Place – Austin Urlaub of Pembina County North
  • 3rd Place – Joe Ellison of Central Cass
  • 4th Place – Tucker Renfrow of Larimore
  • 5th Place – Mason Richter of Hillsboro/Central Valley

1st Place Match

  • Kaden Wolsky (Carrington) 46-4, Jr. over Austin Urlaub (Pembina County North) 11-2, Sr. (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Joe Ellison (Central Cass) 23-11, Jr. over Tucker Renfrow (Larimore) 30-14, Sr. (Fall 4:38)

5th Place Match

  • Mason Richter (Hillsboro/Central Valley) 2-10, So. over () , . (Bye)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carter Brown of Pembina County North
  • 2nd Place – Colton Buskness of Carrington
  • 3rd Place – Pitch Stadheim of Central Cass
  • 4th Place – Collin Mertz of Harvey-Wells County
  • 5th Place – Tate Renfrow of Larimore
  • 6th Place – Jake Moore of Hillsboro/Central Valley

1st Place Match

  • Carter Brown (Pembina County North) 31-1, Sr. over Colton Buskness (Carrington) 32-19, So. (Fall 0:44)

3rd Place Match

  • Pitch Stadheim (Central Cass) 15-18, Sr. over Collin Mertz (Harvey-Wells County) 24-20, Jr. (M. For.)

5th Place Match

  • Tate Renfrow (Larimore) 9-24, So. over Jake Moore (Hillsboro/Central Valley) 6-32, Jr. (MD 13-4)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jake Connelly of Hillsboro/Central Valley
  • 2nd Place – Bailey Lawson of Harvey-Wells County
  • 3rd Place – Tucker Soli of Pembina County North
  • 4th Place – Justin Hoffmann of Larimore
  • 5th Place – Jerrin Baumgarten of Central Cass
  • 6th Place – Hunter Beumer of Carrington

1st Place Match

  • Jake Connelly (Hillsboro/Central Valley) 27-8, Sr. over Bailey Lawson (Harvey-Wells County) 27-8, Jr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Tucker Soli (Pembina County North) 24-17, Sr. over Justin Hoffmann (Larimore) 29-14, Sr. (Dec 7-4)

5th Place Match

  • Jerrin Baumgarten (Central Cass) 16-19, Jr. over Hunter Beumer (Carrington) 1-13, 8th. (Fall 1:21)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Seth Owens of Hillsboro/Central Valley
  • 2nd Place – Cade Merrigan of Central Cass
  • 3rd Place – Braden Lafferty of Pembina County North
  • 4th Place – Tristin Lopez of Grafton
  • 5th Place – Jebb Gerszewski of Larimore
  • 6th Place – Zachary Grice of Harvey-Wells County

1st Place Match

  • Seth Owens (Hillsboro/Central Valley) 32-10, Jr. over Cade Merrigan (Central Cass) 7-2, Jr. (Fall 1:48)

3rd Place Match

  • Braden Lafferty (Pembina County North) 17-6, Sr. over Tristin Lopez (Grafton) 12-17, Jr. (Fall 3:38)

5th Place Match

  • Jebb Gerszewski (Larimore) 4-15, 7th. over Zachary Grice (Harvey-Wells County) 7-19, Jr. (Fall 2:48)
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s