Carrington Edges PCN in Region 2

In what became a two team race to the finish, Carrington edged Pembina Conty North 219-204 to grab the Region 2 Individual Team Championship Saturday in Mayville.  After an up and down season, the Carrington Cardinals seem to be peaking at the right time.  Head Coach Josh Kerbaugh’s squad won the Region 2 dual title last week, and finally has a championship caliber lineup on the mat following a lot of graduation losses from last year’s state championship team.  Carrington placed five wrestlers into the Region finals and left the gymnasium with three champions.  At 126, state champion Lucas Geiszler pinned his way through the tournament, dropping PCN’s Gage Litton at 3:03.  Geiszler will be the one seed next week in Fargo opposite New Salem-Almont sophomore Chauncey Dittus.  A top seed is also in order for 285 Bradee Schroeder.  Schroeder hasn’t lost to Class B competition since returning to the Cardinal lineup after Christmas, and is possibly the biggest favorite to win a state title next weekend.  Carrington’s third champion, 138 Zach Broadwell, seems back to form after missing a large part of January while in the concussion protocol.  He defeated Mayport-CG’s Ben Berdal 11-5.  Runners-up for the Cardinals were Brecken Lura (106), Austin Hendrickson (132), Brady Davis (152), and Jarret Bauer (182).  Carrington qualified 12 wrestlers for the state tournament.

Second place Pembina County North was paced by four champions and two runners-up.  Winning titles for the Grizzlies were Tanner Urlaub (132), Brett Verville (145), Tristen Sott (152), and Carter Brown (182). Back at 132 after wrestlign much of January at 138, Urlaub scored an important 9-3 decision over Carrington’s Austin Hendrickson in a match that will have big seeding implications.  Brett Verville needed extra time to do so, but was able to score a fall over Grafton’s Hector Reyes in 6:41.  With only one loss on the season, Carter Brown continued his dominance over 182 pound opponents, winning both his matches by fall in just over two minutes of mat time.  Runners-up for the Grizzliers were Gage Litton (126), Austin Urlaub (170), and Bradyn Lafferty (285).

Hillsboro-Central Valley was third and got titles from Kyle Alfson (106) and the Hastings brothers.  Having wrestled 152 for most of the season, senior 2X state champion Luke Hastings chose to move up one weight class and wrestle the individual state tournament at 160.  Hastings made quick work of Grafton’s Noah Flores in the finals, winning by fall in 1:10.  Possibily the toughest Class B regional weight class in the state was won by younger brother Mark Hastings at 170.  Hastings navigated through a bracket that included three of the top five wrestlers in the state, and scored a fall over PCN’s Austin Urlaub in the title match.  Hastings is likely to draw the second seed a the state tournaemnt behind Lisbon’s Jordan Urbach.  

By all acounts, Grafton had an impressive tournament, grabbing individual titles from Austin Thompson (120), and Jose Martinez (195), and qualifying seven wrestlers total for the state tournament,  Thompson and Martinez are state finalist contenders at their respective weights for the Spoilers.

Central Cass also won two individual region titles on the day, with fantastic performances from Andrew Volk (113) and Cade Merrigan (220).  Volk continues to have great success this season while the focus of the 113 pound weight class is on other parts of the state.  Volk will likely come into the state tournament seeded sixth or lower, but should not be slept on.  

Final Region 2 Results
Tournament Results
106 Results
Guaranteed Places
1st Place – Kyle Alfson of Hillsboro/Central Valley
2nd Place – Brecken Lura of Carrington
3rd Place – Isaac Felchle of Harvey-Wells County
4th Place – Robert Norman of Larimore
5th Place – Evan Gross of Central Cass
6th Place – Ethan Stremick of Pembina County North
1st Place Match
Kyle Alfson (Hillsboro/Central Valley) 34-12, So. over Brecken Lura (Carrington) 44-18, 7th. (Fall 3:56).
3rd Place Match
Isaac Felchle (Harvey-Wells County) 27-20, 7th. over Robert Norman (Larimore) 22-18, So. (TF-1.5 4:35 (17-0)).
5th Place Match
Evan Gross (Central Cass) 9-20, 8th. over Ethan Stremick (Pembina County North) 13-22, So. (Inj. 0:00).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place – Andrew Volk of Central Cass
2nd Place – Matt Anderson of Hillsboro/Central Valley
3rd Place – Preston Litton of Pembina County North
4th Place – Trevor Hoggarth of Carrington
5th Place – Carter Parsons of Grafton
6th Place – Noah Herrington of Harvey-Wells County
1st Place Match
Andrew Volk (Central Cass) 32-13, So. over Matt Anderson (Hillsboro/Central Valley) 36-15, So. (TF-1.5 4:54 (17-1)).
3rd Place Match
Preston Litton (Pembina County North) 27-14, 8th. over Trevor Hoggarth (Carrington) 27-24, 8th. (Fall 1:44).
5th Place Match
Carter Parsons (Grafton) 14-14, . over Noah Herrington (Harvey-Wells County) 3-17, 7th. (Fall 1:36).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place – Austin Thompson of Grafton
2nd Place – Konner Elliott of May-Port-CG
3rd Place – Michael Clifton of Carrington
4th Place – Gavin Wright of Hillsboro/Central Valley
5th Place – Aiden Olson-Tingelstad of Central Cass
6th Place – Carsen Mertz of Harvey-Wells County
1st Place Match
Austin Thompson (Grafton) 34-2, Jr. over Konner Elliott (May-Port-CG) 34-6, Jr. (Fall 1:43).
3rd Place Match
Michael Clifton (Carrington) 26-16, 7th. over Gavin Wright (Hillsboro/Central Valley) 26-22, Fr. (Dec 8-6).
5th Place Match
Aiden Olson-Tingelstad (Central Cass) 21-16, 8th. over Carsen Mertz (Harvey-Wells County) 5-20, 7th. (Fall 4:01).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place – Lucas Geiszler of Carrington
2nd Place – Gage Litton of Pembina County North
3rd Place – Rylee Thompson of May-Port-CG
4th Place – Kaden Pastian of Hillsboro/Central Valley
5th Place – Esgar Espinoza of Grafton
6th Place – Gage Hermanson of Central Cass
1st Place Match
Lucas Geiszler (Carrington) 32-8, So. over Gage Litton (Pembina County North) 22-6, Sr. (Fall 3:03).
3rd Place Match
Rylee Thompson (May-Port-CG) 36-12, So. over Kaden Pastian (Hillsboro/Central Valley) 20-22, 8th. (Dec 8-2).
5th Place Match
Esgar Espinoza (Grafton) 5-13, 7th. over Gage Hermanson (Central Cass) 6-25, So. (MD 11-1).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place – Tanner Urlaub of Pembina County North
2nd Place – Austin Hendrickson of Carrington
3rd Place – Chase Gross of Central Cass
4th Place – Derek Faul of Harvey-Wells County
5th Place – Kade Ellliott of May-Port-CG
6th Place – Barrett Willison of Hillsboro/Central Valley
1st Place Match
Tanner Urlaub (Pembina County North) 35-4, Fr. over Austin Hendrickson (Carrington) 32-16, So. (Dec 9-3).
3rd Place Match
Chase Gross (Central Cass) 29-11, So. over Derek Faul (Harvey-Wells County) 17-19, Jr. (Dec 1-0).
5th Place Match
Kade Ellliott (May-Port-CG) 23-14, Jr. over Barrett Willison (Hillsboro/Central Valley) 3-11, 7th. (Fall 0:23).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place – Zach Broadwell of Carrington
2nd Place – Ben Berdal of May-Port-CG
3rd Place – Chase Jacobson of Central Cass
4th Place – Michael Schill of Pembina County North
5th Place – Jacob Lawson of Harvey-Wells County
1st Place Match
Zach Broadwell (Carrington) 19-6, Jr. over Ben Berdal (May-Port-CG) 31-13, Jr. (Dec 11-5).
3rd Place Match
Chase Jacobson (Central Cass) 10-23, So. over Michael Schill (Pembina County North) 11-12, Jr. (Dec 7-2).
5th Place Match
Jacob Lawson (Harvey-Wells County) 2-21, So. over () , . (Bye).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place – Brett Verville of Pembina County North
2nd Place – Hector Reyes of Grafton
3rd Place – Tyler Hoggarth of Carrington
4th Place – Austin Steffen of Larimore
5th Place – Andrew Zuther of Central Cass
6th Place – Ethan Zablotney of Harvey-Wells County
1st Place Match
Brett Verville (Pembina County North) 37-3, Sr. over Hector Reyes (Grafton) 14-4, Jr. (Fall 6:41).
3rd Place Match
Tyler Hoggarth (Carrington) 42-11, Sr. over Austin Steffen (Larimore) 12-19, So. (Fall 0:55).
5th Place Match
Andrew Zuther (Central Cass) 17-18, So. over Ethan Zablotney (Harvey-Wells County) 4-12, So. (Dec 5-3).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place – Tristen Sott of Pembina County North
2nd Place – Brady Davis of Carrington
3rd Place – Grant Skager of Hillsboro/Central Valley
4th Place – Cameron Gilley of Central Cass
5th Place – Friday Thomas of Larimore
1st Place Match
Tristen Sott (Pembina County North) 33-11, Jr. over Brady Davis (Carrington) 25-20, Jr. (MD 15-6).
3rd Place Match
Grant Skager (Hillsboro/Central Valley) 21-18, Jr. over Cameron Gilley (Central Cass) 10-23, Jr. (Fall 1:30).
5th Place Match
Friday Thomas (Larimore) 4-17, . over () , . (Bye).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place – Luke Hastings of Hillsboro/Central Valley
2nd Place – Noah Flores of Grafton
3rd Place – Wade Berg of Central Cass
4th Place – Dominic Calvillo of Pembina County North
5th Place – Nicholas Lyman of Carrington
1st Place Match
Luke Hastings (Hillsboro/Central Valley) 40-2, Sr. over Noah Flores (Grafton) 25-12, Sr. (Fall 1:10).
3rd Place Match
Wade Berg (Central Cass) 30-14, Sr. over Dominic Calvillo (Pembina County North) 6-21, So. (Fall 0:16).
5th Place Match
Nicholas Lyman (Carrington) 9-29, Fr. over () , . (Bye).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place – Mark Hastings of Hillsboro/Central Valley
2nd Place – Austin Urlaub of Pembina County North
3rd Place – Kaden Wolsky of Carrington
4th Place – Bryce Moen of Larimore
5th Place – Pitch Stadheim of Central Cass
6th Place – Bryan Sisk of Grafton
1st Place Match
Mark Hastings (Hillsboro/Central Valley) 43-7, So. over Austin Urlaub (Pembina County North) 40-2, Jr. (Fall 3:59).
3rd Place Match
Kaden Wolsky (Carrington) 38-14, So. over Bryce Moen (Larimore) 23-9, Sr. (MD 15-3).
5th Place Match
Pitch Stadheim (Central Cass) 13-18, Jr. over Bryan Sisk (Grafton) 13-18, So. (Fall 2:14).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place – Carter Brown of Pembina County North
2nd Place – Jarret Bauer of Carrington
3rd Place – Eddie Rios of Grafton
4th Place – Joe Ellison of Central Cass
5th Place – Thomas Gregoire of Larimore
6th Place – Collin Mertz of Harvey-Wells County
1st Place Match
Carter Brown (Pembina County North) 31-1, Jr. over Jarret Bauer (Carrington) 22-15, Sr. (Fall 2:00).
3rd Place Match
Eddie Rios (Grafton) 10-10, . over Joe Ellison (Central Cass) 22-18, So. (Fall 2:36).
5th Place Match
Thomas Gregoire (Larimore) 14-13, Sr. over Collin Mertz (Harvey-Wells County) 10-17, So. (Fall 1:31).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place – Jose Martinez of Grafton
2nd Place – Jake Connelly of Hillsboro/Central Valley
3rd Place – Tucker Soli of Pembina County North
4th Place – Colton Buskness of Carrington
5th Place – Justin Hoffmann of Larimore
6th Place – Jerrin Baumgarten of Central Cass
1st Place Match
Jose Martinez (Grafton) 29-6, Sr. over Jake Connelly (Hillsboro/Central Valley) 35-13, Jr. (Dec 4-2).
3rd Place Match
Tucker Soli (Pembina County North) 17-12, Jr. over Colton Buskness (Carrington) 12-24, Fr. (Fall 0:53).
5th Place Match
Justin Hoffmann (Larimore) 14-9, Jr. over Jerrin Baumgarten (Central Cass) 1-11, So. (Fall 2:08).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place – Cade Merrigan of Central Cass
2nd Place – Bailey Lawson of Harvey-Wells County
3rd Place – Tucker Renfrow of Larimore
4th Place – Triston Lopez of Grafton
5th Place – Matthew Fraser of Pembina County North
1st Place Match
Cade Merrigan (Central Cass) 25-10, So. over Bailey Lawson (Harvey-Wells County) 23-13, So. (Dec 8-3).
3rd Place Match
Tucker Renfrow (Larimore) 21-20, Jr. over Triston Lopez (Grafton) 13-17, . (Fall 1:48).
5th Place Match
Matthew Fraser (Pembina County North) 9-14, Jr. over () , . (Bye).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place – Bradee Schroeder of Carrington
2nd Place – Bradyn Lafferty of Pembina County North
3rd Place – Austin Garcis of Grafton
4th Place – Marvin Pascal of May-Port-CG
5th Place – Seth Owens of Hillsboro/Central Valley
6th Place – Ryan Muscha of Central Cass
1st Place Match
Bradee Schroeder (Carrington) 13-4, Sr. over Bradyn Lafferty (Pembina County North) 30-9, Jr. (MD 8-0).
3rd Place Match
Austin Garcis (Grafton) 6-6, So. over Marvin Pascal (May-Port-CG) 13-16, Sr. (Fall 3:45).
5th Place Match
Seth Owens (Hillsboro/Central Valley) 21-21, So. over Ryan Muscha (Central Cass) 8-27, So. (Fall 4:25).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s