FINAL 2017 CLASS B RANKINGS

With the East-West now over, NDwrestle presents the final Class B rankings of 2017. Wrestling fans can still expect some movement in the lead up to individual regional tournaments two Saturdays from now.  These rankings do not reflect expected state tournament seeding, but are based on head to head and common opponents only.

 

The most difficult decision came in ranking 3-6 at 113. Isaac Felchle, Brecken Lura, Kyle Alfson, and Garrett Hebl all have wins over one another.  Hebl did the most for his state tournament seeding case by finishing third at East-West and in the process beating Lura and Alfson in back-to-back matches.  That said, the LaMoure product is still 1-3 on the season vs. Alfson and is 0-1 vs Felchle.  Felchle gets the high rank out of the group because he is the only one with a victory over either of the top two wrestlers.  He defeated Connor LeDoux in Rugby.

The notable removal from from the rankings is Velva 145 Elijah Hackman.  Hackman sustained an injury in the Rugby Booster’s final and NDwrestle has confirmed through his coaches that he will miss the rest of the season.  We wish Eli the best in his recovery and future endeavors.

The notable addition to the rankings is Pembina County North’s Austin Urlaub, who is back after an extended recovery from a a football injury.  Though he has yet to earn the top spot on the mat this season,  Urlaub did defeat Carrington’s Kaden Wolsky at the state tournament last season and thus moves in to the number one spot.  The issue should work itself out quickly, as Carrington and Pembina County North will butt heads as region foes over the next two weekends.

Heavyweight is still a bit of a mess, and it will be a very difficult weight for coaches to seed two weeks from now.  As of now, the body of work of Rugby’s D.J. Schneibel, along with his East-West title, make him the #1 ranked wrestler in the state in spite of three losses to Watford City’s Jackson Faller.  It is not hyperbole to say that eight or more wrestlers in the B 285 pound division could win the state title, so I don’t know that seeds will make much of a difference anyway.  Keep a close eye on Northern Lights junior Max Defender, who made his first appearance of the year at East-West and wrestled top seed Riley Molter to a one point loss.  Without a body of work to fall back on, Defender could end up the unseeded wrestler at state that no one wants first round.

106 School
1 Carter Schmitz Kindred
2 Luke Leshuk Hillsboro-CV
3 Boeden Greenley Lisbon
4 Gunnar Mogen Velva
5 Connor Andress Hettinger-Scranton
6 Cody Irwin New Salem-Almont
113 School
1 Clay Gerhardt New Salem-Almont
2 Connor LeDoux Bishop Ryan
3 Isaac Felchle Harvey-Wells County
4 Brecken Lura Carrington
5 Kyle Alfson Hillsboro-CV
6 Garrett Hebl LaMoure
120 School
1 Tayt Wolding New Salem-Almont
2 Alex Madrigal Bowman County-Beach
3 Austin Thompson Grafton
4 Ethan Wonser Williams Co.
5 Jon Shockley South Border
6 Matt Anderson Hillsboro
126 School
1 Kyle Burwick Hettinger-Scranton
2 Riley Zachmeier Rugby
3 Chandler Nagel Linton-HMB
4 Braedon Gumke Watford City
5 Austin Burgard Oakes
6 Andrew Volk Central Cass
132 School
1 Cale Schalesky Hettinger-Scranton
2 Chauncey Dittus New Salem Almont
3 Coy Awender Oakes
4 Zach Broadwell Carrington
5 Kersey Harris Bishop Ryan
6 Lyle Lunday Northern Lights
138 School
1 Tanner Urlaub Pembina County North
2 Josh Irwin New Salem-Almont
3 Kaiden Bredahl
4 Darin Vangorkom South Border
5 Joey Berg Rugby
6 Hunter Schwab Lisbon
145 School
1 Jordan Sours Lisbon
2 Austin Hendrickson Carrington
3 Taydon Butcher Kindred
4 Jake Herr South Border
5 Walter Winkler Des Lacs Burlington
6 Kaleb Beeter BIshop Ryan
152 School
1 Garrett Jangula Napoleon-GS
2 Tate Hoggarth Carrington
3 Taylor Schall Oakes
4 Chase Gross Central Cass
5 Mark Jochim South Border
6 MIchael Thomas Velva
160 School
1 Nathan Weigel Napoleon
2 Colton Miller Des Lacs Burlington
3 Tyler Erickson Beulah-Hazen
4 Jon Thomas Velva
5 Clayton Mattern Bowman County-Beach
6 Isaiah Huss New Salem-Almont
170 School
1 Mark Hastings Hillsboro-CV
2 Isaac Anderson Hettinger-Scranton
3 Coy Spooner Des Lacs/Burlington
4 Levi Schwab Lisbon
5 Brock Selzler Velva
6 Peyton Gruenfelder Napoleon
182 School
1 Austin Urlaub Pembina County North
2 Kaden Wolsky Carrington
3 Gavin Reinke Lisbon
4 Thomas Leintz Beulah-Hazen
5 Corbin Okeson Bishop Ryan
6 Clark Thielges LaMoure
195 School
1 Connor Dennis Watford City
2 Carter Brown Pembina County North
3 Wyatt Nitschke Ellendale-Edgeley-Kulm
4 Beau Jeffers Bowman County/Beach
5 Braydon Schmidt Linton-HMB
6 Jared Palluck Kindred
220 School
1 Jordan Urbach Lisbon
2 Bronson Flynn New Town
3 Jake Connelly Hillsboro-CV
4 Bailey Lawson Harvey-WC
5 Kaden Sago Beulah-Hazen
6 Justin Hoffman Larimore
HWT School
1 DJ Schneibel Rugby
2 Ben Shearer Lisbon
3 Riley Molter South Border
4 Seth Owens Hillsboro-CV
5 Jackson Faller Watford City
6 Kutter Blumhagen Velva
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s