Moorcroft (WY) Wins Hettinger Classic; Hettinger Outpoints Bowman/Beach for Second

Team Abbr Score
1 Moorcroft MOOR 345.5
2 Hettinger-Scranton HETT 272.5
3 Bowman-Beach BOW 235.0
4 New Salem-Almont NS-A 222.5
5 Miles City MICI 168.5
6 Watford City WC 153.0
7 Linton-HMB LIN 129.0
8 Killdeer KIL 116.0
9 Dickinson DIC 113.0
10 Kenmare-Burke Central K-BC 100.0

 

Varsity – 106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Conner Andress of Hettinger-Scranton
  • 2nd Place – Cody Irwin of New Salem-Almont
  • 3rd Place – Keiren Coyle of Bowman-Beach
  • 4th Place – Cole Gerhardt of New Salem-Almont
  • 5th Place – Maverick Ford of Kenmare-Burke Central
  • 6th Place – Sean Buckmiller of Moorcroft
  • 7th Place – Garett Zink of Linton-HMB
  • 8th Place – Ian Dorminey of Harding Co.
  • 12th Place – Tyzer Isenberger of Moorcroft
  • 12th Place – Houston Crimmins of Dickinson
  • 12th Place – Logan Barnes of Linton-HMB
  • 12th Place – Zander Bowman of Cheyenne-Eagle Butte

1st Place Match

  • Conner Andress (Hettinger-Scranton) won by decision over Cody Irwin (New Salem-Almont) (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Keiren Coyle (Bowman-Beach) won by major decision over Cole Gerhardt (New Salem-Almont) (Maj 11-2)

5th Place Match

  • Maverick Ford (Kenmare-Burke Central) won by fall over Sean Buckmiller (Moorcroft) (Fall 2:26)

7th Place Match

  • Garett Zink (Linton-HMB) won by fall over Ian Dorminey (Harding Co. ) (Fall 2:37)

Varsity – 113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Clay Gerhardt of New Salem-Almont
  • 2nd Place – Mica Herrera of Moorcroft
  • 3rd Place – Braxton Scheeler of Miles City
  • 4th Place – Tucker Strand of Bowman-Beach
  • 5th Place – Josh Jimenez of Cheyenne-Eagle Butte
  • 6th Place – Tate Hullinger of Moorcroft
  • 7th Place – Andrew Christensen of Kenmare-Burke Central
  • 8th Place – Josh Dix of Hettinger-Scranton
  • 12th Place – Riquelmy Barrera of Dickinson
  • 12th Place – Zayne Dorminey of Harding Co.
  • 12th Place – Ashton Frei of Killdeer

1st Place Match

  • Clay Gerhardt (New Salem-Almont) won by fall over Mica Herrera (Moorcroft) (Fall 2:48)

3rd Place Match

  • Braxton Scheeler (Miles City) won by fall over Tucker Strand (Bowman-Beach) (Fall 4:47)

5th Place Match

  • Josh Jimenez (Cheyenne-Eagle Butte) won by fall over Tate Hullinger (Moorcroft) (Fall 4:23)

7th Place Match

  • Andrew Christensen (Kenmare-Burke Central) won by medical forfeit over Josh Dix (Hettinger-Scranton) (MFF)

Varsity – 120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tayt Wolding of New Salem-Almont
  • 2nd Place – Damian Leidholt of Miles City
  • 3rd Place – Cade Warbis of Hettinger-Scranton
  • 4th Place – Dj Martian of Bowman-Beach
  • 5th Place – Dalton Amsden of Broadus
  • 6th Place – Charmayne DeLong of Moorcroft
  • 7th Place – Henry Ward of Moorcroft
  • 8th Place – Trenton Gillen of Dickinson
  • 12th Place – Nathaniel Geestman of Linton-HMB
  • 12th Place – Kyler Afrank of Baker
  • 12th Place – Cl Pederson of Cheyenne-Eagle Butte

1st Place Match

  • Tayt Wolding (New Salem-Almont) won by fall over Damian Leidholt (Miles City) (Fall 5:57)

3rd Place Match

  • Cade Warbis (Hettinger-Scranton) won by forfeit over Dj Martian (Bowman-Beach) (FF)

5th Place Match

  • Dalton Amsden (Broadus) won by decision over Charmayne DeLong (Moorcroft) (Dec 6-2)

7th Place Match

  • Henry Ward (Moorcroft) won by fall over Trenton Gillen (Dickinson) (Fall 2:55)

Varsity – 126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kyle Burwick of Hettinger-Scranton
  • 2nd Place – Dexter Carpenter of Dickinson
  • 3rd Place – Trey Jacob of Linton-HMB
  • 4th Place – Braedon Gumke of Watford City
  • 5th Place – Cody Booth of Dickinson
  • 6th Place – Brenan Hager of Miles City
  • 7th Place – Hunter Garoutte of Moorcroft
  • 8th Place – Ethan Hammons of New Salem-Almont
  • 12th Place – Avery Uecker of Baker
  • 12th Place – Samuel Clarke of Bowman-Beach
  • 12th Place – Nicholia Topolski of Kenmare-Burke Central

1st Place Match

  • Kyle Burwick (Hettinger-Scranton) won by fall over Dexter Carpenter (Dickinson) (Fall 0:53)

3rd Place Match

  • Trey Jacob (Linton-HMB) won by medical forfeit over Braedon Gumke (Watford City) (MFF)

5th Place Match

  • Cody Booth (Dickinson) won by fall over Brenan Hager (Miles City) (Fall 4:09)

7th Place Match

  • Hunter Garoutte (Moorcroft) won by decision over Ethan Hammons (New Salem-Almont) (Dec 7-6)

Varsity – 132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chauncey Dittus of New Salem-Almont
  • 2nd Place – Liam Shannon of Watford City
  • 3rd Place – Caleb Cook of Moorcroft
  • 4th Place – Jacoby Mattern of Bowman-Beach
  • 5th Place – Dawson Fruit of Broadus
  • 6th Place – Hunter Kluver of Killdeer
  • 7th Place – Ezra Weichmann of Hettinger-Scranton
  • 8th Place – Jake Murnin of Miles City
  • 12th Place – Brody Headley of Bowman-Beach
  • 12th Place – Ethan Zink of Linton-HMB

1st Place Match

  • Chauncey Dittus (New Salem-Almont) won by fall over Liam Shannon (Watford City) (Fall 4:43)

3rd Place Match

  • Caleb Cook (Moorcroft) won by forfeit over Jacoby Mattern (Bowman-Beach) (FF)

5th Place Match

  • Dawson Fruit (Broadus) won by major decision over Hunter Kluver (Killdeer) (Maj 15-6)

7th Place Match

  • Ezra Weichmann (Hettinger-Scranton) won by fall over Jake Murnin (Miles City) (Fall 0:55)

Varsity – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cale Schalesky of Hettinger-Scranton
  • 2nd Place – Josh Irwin of New Salem-Almont
  • 3rd Place – Parker Seeley of Moorcroft
  • 4th Place – Shad Agard of Standing Rock
  • 5th Place – Ryan Holzer of Linton-HMB
  • 6th Place – Kaid Campbell of Miles City
  • 7th Place – Quentin Wheeler of Baker
  • 8th Place – Beau Matson of Watford City
  • 12th Place – Tysen Mattern of Bowman-Beach
  • 12th Place – Gabe Bell of Killdeer
  • 12th Place – Skyler Ford of Kenmare-Burke Central
  • 12th Place – Jordan Maier of Lemmon

1st Place Match

  • Cale Schalesky (Hettinger-Scranton) won by decision over Josh Irwin (New Salem-Almont) (Dec 5-4)

3rd Place Match

  • Parker Seeley (Moorcroft) won by tech fall over Shad Agard (Standing Rock) (TF 18-2)

5th Place Match

  • Ryan Holzer (Linton-HMB) won by fall over Kaid Campbell (Miles City) (Fall 1:42)

7th Place Match

  • Quentin Wheeler (Baker) won by decision over Beau Matson (Watford City) (Dec 7-6)

Varsity – 145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mathew Meschke of Dickinson
  • 2nd Place – Cole Cook of Moorcroft
  • 3rd Place – Ty Warbis of Hettinger-Scranton
  • 4th Place – Dylan Tabor of Killdeer
  • 5th Place – Kaden Klein of Linton-HMB
  • 6th Place – Cole Schmalz of Bowman-Beach
  • 7th Place – Jesse McCann of Harding Co.
  • 8th Place – Nate McAvoy of Miles City
  • 12th Place – Antonio Garcia of Watford City
  • 12th Place – Christian Nieto of Moorcroft
  • 12th Place – Tyler Selzler of New Salem-Almont
  • 12th Place – Matthew Mollman of Lemmon

1st Place Match

  • Mathew Meschke (Dickinson) won in sudden victory – 1 over Cole Cook (Moorcroft) (SV-1 4-2)

3rd Place Match

  • Ty Warbis (Hettinger-Scranton) won by fall over Dylan Tabor (Killdeer) (Fall 4:50)

5th Place Match

  • Kaden Klein (Linton-HMB) won by decision over Cole Schmalz (Bowman-Beach) (Dec 10-5)

7th Place Match

  • Jesse McCann (Harding Co. ) won by decision over Nate McAvoy (Miles City) (Dec 6-1)

Varsity – 152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Casey DeLong of Moorcroft
  • 2nd Place – Kon Speelmon of Miles City
  • 3rd Place – Zach Andersen of Killdeer
  • 4th Place – Jacob Ruggles of Bowman-Beach
  • 5th Place – Bryan Tavares of New Salem-Almont
  • 6th Place – Hunter Stambach of Cheyenne-Eagle Butte
  • 7th Place – Ben Dalley of Hettinger-Scranton
  • 8th Place – Nash Sauers of Baker
  • 12th Place – Donovan Sturtz of Broadus
  • 12th Place – Bradley Reindel of Dickinson
  • 12th Place – Michael Schlosser of Kenmare-Burke Central
  • 12th Place – Nick Fiedler of Watford City

1st Place Match

  • Casey DeLong (Moorcroft) won by fall over Kon Speelmon (Miles City) (Fall 3:11)

3rd Place Match

  • Zach Andersen (Killdeer) won by decision over Jacob Ruggles (Bowman-Beach) (Dec 7-6)

5th Place Match

  • Bryan Tavares (New Salem-Almont) won by decision over Hunter Stambach (Cheyenne-Eagle Butte) (Dec 7-0)

7th Place Match

  • Ben Dalley (Hettinger-Scranton) won by fall over Nash Sauers (Baker) (Fall 4:46)

Varsity – 160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Clayton Mattern of Bowman-Beach
  • 2nd Place – Dalton Herbst of Baker
  • 3rd Place – Hunter Schwartzenberger of Watford City
  • 4th Place – Rowdy Pfeil of Moorcroft
  • 5th Place – Jacob Alexander of Dickinson
  • 6th Place – Larry Hunt of Broadus
  • 7th Place – John Tomjack of Killdeer
  • 8th Place – Stacey Red Horse of Cheyenne-Eagle Butte
  • 12th Place – Payton Witt of Kenmare-Burke Central
  • 12th Place – Tristan Pekas of Hettinger-Scranton
  • 12th Place – Jaden Bosch of Linton-HMB
  • 12th Place – Lane Doll of New Salem-Almont

1st Place Match

  • Clayton Mattern (Bowman-Beach) won by decision over Dalton Herbst (Baker) (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Hunter Schwartzenberger (Watford City) won by fall over Rowdy Pfeil (Moorcroft) (Fall 1:32)

5th Place Match

  • Jacob Alexander (Dickinson) won by fall over Larry Hunt (Broadus) (Fall 2:31)

7th Place Match

  • John Tomjack (Killdeer) won by fall over Stacey Red Horse (Cheyenne-Eagle Butte) (Fall 2:34)

Varsity – 170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isaac Anderson of Hettinger-Scranton
  • 2nd Place – Parker Schlater of Moorcroft
  • 3rd Place – Kaleb Bucks of Lemmon
  • 4th Place – Trey McAvoy of Miles City
  • 5th Place – Quinn Roemmich of Linton-HMB
  • 6th Place – Justin Marden of Moorcroft
  • 7th Place – Duane Marshall of Cheyenne-Eagle Butte
  • 8th Place – Mitch Stuber of Bowman-Beach
  • 12th Place – Dekken Mayer of Moorcroft
  • 12th Place – Joel Raisler of Miles City
  • 12th Place – Anthony Chavez of Dickinson
  • 12th Place – Richard Long of Harding Co.

1st Place Match

  • Isaac Anderson (Hettinger-Scranton) won by fall over Parker Schlater (Moorcroft) (Fall 3:51)

3rd Place Match

  • Kaleb Bucks (Lemmon) won by fall over Trey McAvoy (Miles City) (Fall 1:40)

5th Place Match

  • Quinn Roemmich (Linton-HMB) won by fall over Justin Marden (Moorcroft) (Fall 1:53)

7th Place Match

  • Duane Marshall (Cheyenne-Eagle Butte) won by forfeit over Mitch Stuber (Bowman-Beach) (FF)

Varsity – 182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tucker Allison of Moorcroft
  • 2nd Place – Paul Abrahamson of Hettinger-Scranton
  • 3rd Place – Tommy Schlater of Moorcroft
  • 4th Place – Dominick Harrison of Standing Rock
  • 5th Place – Colter France of Kenmare-Burke Central
  • 6th Place – Nicholas Maya of Dickinson
  • 7th Place – Brett Bosserman of Bowman-Beach
  • 8th Place – Cord Ellis of Miles City
  • 12th Place – Ethan Reichenberg of Baker

1st Place Match

  • Tucker Allison (Moorcroft) won by fall over Paul Abrahamson (Hettinger-Scranton) (Fall 1:44)

3rd Place Match

  • Tommy Schlater (Moorcroft) won by decision over Dominick Harrison (Standing Rock) (Dec 6-3)

5th Place Match

  • Colter France (Kenmare-Burke Central) won by fall over Nicholas Maya (Dickinson) (Fall 4:33)

7th Place Match

  • Brett Bosserman (Bowman-Beach) won by medical forfeit over Cord Ellis (Miles City) (MFF)

Varsity – 195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Connor Dennis of Watford City
  • 2nd Place – Solomon Petz of Moorcroft
  • 3rd Place – Sam Adams of Harding Co.
  • 4th Place – Beau Jeffers of Bowman-Beach
  • 5th Place – Braydon Schmidt of Linton-HMB
  • 6th Place – Tyler Harms of Miles City
  • 7th Place – Adam Morman of New Salem-Almont
  • 8th Place – Logan Husted of Moorcroft
  • 12th Place – Chandler Schopp of Lemmon
  • 12th Place – Shang Agard of Standing Rock

1st Place Match

  • Connor Dennis (Watford City) won by decision over Solomon Petz (Moorcroft) (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Sam Adams (Harding Co. ) won by decision over Beau Jeffers (Bowman-Beach) (Dec 7-2)

5th Place Match

  • Braydon Schmidt (Linton-HMB) won by fall over Tyler Harms (Miles City) (Fall 4:48)

7th Place Match

  • Adam Morman (New Salem-Almont) won by fall over Logan Husted (Moorcroft) (Fall 1:21)

Varsity – 220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chris Morris of Moorcroft
  • 2nd Place – Josh Baumann of Kenmare-Burke Central
  • 3rd Place – Nate Boehm of Bowman-Beach
  • 4th Place – Peyton Morris of Moorcroft
  • 5th Place – Liam McFadden of Killdeer
  • 6th Place – Lane Mosteller of Moorcroft
  • 7th Place – Sam Urwiller of Hettinger-Scranton
  • 8th Place – Johnathan Caron of Baker
  • 12th Place – Dylan Gibson of Miles City
  • 12th Place – Grey Gilbert of Harding Co.
  • 12th Place – Zane Miller of Kenmare-Burke Central
  • 12th Place – Nathan Schatz of Linton-HMB

1st Place Match

  • Chris Morris (Moorcroft) won by fall over Josh Baumann (Kenmare-Burke Central) (Fall 3:59)

3rd Place Match

  • Nate Boehm (Bowman-Beach) won by fall over Peyton Morris (Moorcroft) (Fall 0:35)

5th Place Match

  • Liam McFadden (Killdeer) won by fall over Lane Mosteller (Moorcroft) (Fall 0:32)

7th Place Match

  • Sam Urwiller (Hettinger-Scranton) won by medical forfeit over Johnathan Caron (Baker) (MFF)

Varsity – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Braydon Peterson of Lemmon
  • 2nd Place – Tanner Feehan of Moorcroft
  • 3rd Place – Jake Ellison of Lemmon
  • 4th Place – Jackson Faller of Watford City
  • 5th Place – Curtis Hall of Killdeer
  • 6th Place – Archie Swift of Miles City
  • 7th Place – Logan Greenwood of Dickinson
  • 8th Place – Riley Mattheis of Linton-HMB
  • 12th Place – Caydon Sarsland of Bowman-Beach

1st Place Match

  • Braydon Peterson (Lemmon) won by fall over Tanner Feehan (Moorcroft) (Fall 2:19)

3rd Place Match

  • Jake Ellison (Lemmon) won by medical forfeit over Jackson Faller (Watford City) (MFF)

5th Place Match

  • Curtis Hall (Killdeer) won by decision over Archie Swift (Miles City) (Dec 1-0)

7th Place Match

  • Logan Greenwood (Dickinson) won by fall over Riley Mattheis (Linton-HMB) (Fall 3:58)
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s