Moorhead Wins Jamestown Knights of Columbus

Team Abbr Score
1. Moorhead MOOR 142.5
2. Valley City VC 129.0
3. Fargo Davies FD 121.0
4. Jamestown JAM 98.5
5. Fargo South FS 68.0
6. Des Lacs – Burlington DLB 58.0
7. Bismarck Century CEN 52.0
8. Grand Forks Red River GFRR 35.0
9. Bismarck Legacy BML 11.0

Varsity – 106

  • 1st Place – Ashise Gurung of Fargo South
  • 2nd Place – Jacob Ersland of Bismarck Century
  • 3rd Place – Joel Bowman of Jamestown
  • 4th Place – Bennett Rogelstad of Valley City
  • 5th Place – Grayson Pease of Des Lacs – Burlington
  • 6th Place – Evan Fankhanel of Moorhead
  • 7th Place – Clayto Nissko of Fargo Davies

1st Place Match

  • Ashise Gurung (Fargo South) won by fall over Jacob Ersland (Bismarck Century) (Fall 5:59)

3rd Place Match

  • Joel Bowman (Jamestown) won by fall over Bennett Rogelstad (Valley City) (Fall 2:51)

5th Place Match

  • Grayson Pease (Des Lacs – Burlington) won by tech fall over Evan Fankhanel (Moorhead) (TF 17-0)

7th Place Match

  • Clayto Nissko (Fargo Davies) received a bye () (Bye)

Varsity – 113

  • 1st Place – Jacob Thomas of Fargo South
  • 2nd Place – Talor Huebner of Jamestown
  • 3rd Place – Sawyer Frie of Fargo Davies
  • 4th Place – Austin Rogelstad of Valley City
  • 5th Place – Mason Hughes of Moorhead

Round 1

  • Austin Rogelstad (Valley City) won by decision over Mason Hughes (Moorhead) (Dec 8-2)
  • Talor Huebner (Jamestown) won by decision over Sawyer Frie (Fargo Davies) (Dec 6-5)

Round 2

  • Jacob Thomas (Fargo South) won by tech fall over Talor Huebner (Jamestown) (TF 16-0)
  • Sawyer Frie (Fargo Davies) won by decision over Mason Hughes (Moorhead) (Dec 4-1)

Round 3

  • Jacob Thomas (Fargo South) won by fall over Sawyer Frie (Fargo Davies) (Fall 1:17)
  • Talor Huebner (Jamestown) won by fall over Austin Rogelstad (Valley City) (Fall 4:57)

Round 4

  • Jacob Thomas (Fargo South) won by fall over Austin Rogelstad (Valley City) (Fall 0:54)
  • Talor Huebner (Jamestown) won by fall over Mason Hughes (Moorhead) (Fall 2:42)

Round 5

  • Jacob Thomas (Fargo South) won by tech fall over Mason Hughes (Moorhead) (TF 16-1)
  • Sawyer Frie (Fargo Davies) won by major decision over Austin Rogelstad (Valley City) (Maj 14-1)

Varsity – 120

  • 1st Place – Ryan Luthi of Moorhead
  • 2nd Place – Carson Zimmel of Moorhead
  • 3rd Place – Isaac Piseno of Grand Forks Red River
  • 4th Place – David Fry of Fargo Davies
  • 5th Place – Haakon Peterson of Moorhead

Round 1

  • David Fry (Fargo Davies) won by decision over Carson Zimmel (Moorhead) (Dec 13-9)
  • Isaac Piseno (Grand Forks Red River) won by fall over Haakon Peterson (Moorhead) (Fall 3:19)

Round 2

  • Ryan Luthi (Moorhead) won by fall over Isaac Piseno (Grand Forks Red River) (Fall 2:00)
  • David Fry (Fargo Davies) won by fall over Haakon Peterson (Moorhead) (Fall 2:21)

Round 3

  • Ryan Luthi (Moorhead) won by fall over Haakon Peterson (Moorhead) (Fall 0:58)
  • Carson Zimmel (Moorhead) won by fall over Isaac Piseno (Grand Forks Red River) (Fall 1:58)

Round 4

  • Ryan Luthi (Moorhead) won by fall over Carson Zimmel (Moorhead) (Fall 3:33)
  • Isaac Piseno (Grand Forks Red River) won by fall over David Fry (Fargo Davies) (Fall 2:48)

Round 5

  • Ryan Luthi (Moorhead) won by major decision over David Fry (Fargo Davies) (Maj 10-2)
  • Carson Zimmel (Moorhead) won by fall over Haakon Peterson (Moorhead) (Fall 1:53)

Varsity – 126

  • 1st Place – Ethan Bowman of Jamestown
  • 2nd Place – Hunter Barth of Fargo Davies
  • 3rd Place – Xander Risdal of Moorhead
  • 4th Place – Kaden Roloff of Grand Forks Red River

Round 1

  • Xander Risdal (Moorhead) won by decision over Kaden Roloff (Grand Forks Red River) (Dec 6-4)
  • Ethan Bowman (Jamestown) won by fall over Hunter Barth (Fargo Davies) (Fall 1:18)

Round 2

  • Hunter Barth (Fargo Davies) won by fall over Xander Risdal (Moorhead) (Fall 1:16)
  • Ethan Bowman (Jamestown) won by fall over Kaden Roloff (Grand Forks Red River) (Fall 3:49)

Round 3

  • Ethan Bowman (Jamestown) won by tech fall over Xander Risdal (Moorhead) (TF 19-3)
  • Hunter Barth (Fargo Davies) won by tech fall over Kaden Roloff (Grand Forks Red River) (TF 16-0)

Varsity – 132

  • 1st Place – Parker Larson of Valley City
  • 2nd Place – Braden Hatcher of Jamestown
  • 3rd Place – Tyler Goberrnatz of Moorhead
  • 4th Place – Arzheen Shahin of Moorhead
  • 5th Place – Gaige Braswell of Grand Forks Red River
  • 6th Place – Dany Tanefeu of Bismarck Century
  • 7th Place – Ryan Barth of Fargo Davies

1st Place Match

  • Parker Larson (Valley City) won by fall over Braden Hatcher (Jamestown) (Fall 3:13)

3rd Place Match

  • Tyler Goberrnatz (Moorhead) won by tech fall over Arzheen Shahin (Moorhead) (TF 16-1)

5th Place Match

  • Gaige Braswell (Grand Forks Red River) won by medical forfeit over Dany Tanefeu (Bismarck Century) (MFF)

7th Place Match

  • Ryan Barth (Fargo Davies) received a bye () (Bye)

Varsity – 138

  • 1st Place – Shane Fleck of Bismarck Century
  • 2nd Place – Ty Weber of Fargo Davies
  • 3rd Place – Faustin Ndikumwenayo of Fargo Davies
  • 4th Place – Micah Pemble of Moorhead

Round 1

  • Faustin Ndikumwenayo (Fargo Davies) won by decision over Micah Pemble (Moorhead) (Dec 2-0)
  • Shane Fleck (Bismarck Century) won by tech fall over Ty Weber (Fargo Davies) (TF 16-0)

Round 2

  • Shane Fleck (Bismarck Century) won by fall over Faustin Ndikumwenayo (Fargo Davies) (Fall 1:52)
  • Ty Weber (Fargo Davies) won by major decision over Micah Pemble (Moorhead) (Maj 10-0)

Round 3

  • Ty Weber (Fargo Davies) won by decision over Faustin Ndikumwenayo (Fargo Davies) (Dec 6-5)
  • Shane Fleck (Bismarck Century) won by fall over Micah Pemble (Moorhead) (Fall 0:46)

Varsity – 145

  • 1st Place – Brady Behrens of Moorhead
  • 2nd Place – Walter Winkler of Des Lacs – Burlington
  • 3rd Place – Kaiden Bredahl of Des Lacs – Burlington
  • 4th Place – Connor Chloupek of Fargo Davies
  • 5th Place – Jack Hanson of Grand Forks Red River
  • 6th Place – Rion Rhodes of Fargo South
  • 7th Place – Jason Conner of Moorhead
  • 8th Place – Moctar Diop of Fargo Davies

1st Place Match

  • Brady Behrens (Moorhead) won by decision over Walter Winkler (Des Lacs – Burlington) (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • Kaiden Bredahl (Des Lacs – Burlington) won by decision over Connor Chloupek (Fargo Davies) (Dec 13-7)

5th Place Match

  • Jack Hanson (Grand Forks Red River) won by fall over Rion Rhodes (Fargo South) (Fall 4:54)

7th Place Match

  • Jason Conner (Moorhead) won by fall over Moctar Diop (Fargo Davies) (Fall 5:30)

Varsity – 152

  • 1st Place – Kolbe Booker of Moorhead
  • 2nd Place – Brody Mohr of Fargo Davies
  • 3rd Place – Jon Langer of Valley City
  • 4th Place – Johnny Browning of Jamestown
  • 5th Place – Mason Burke of Bismarck Century
  • 6th Place – Coty Huebner of Jamestown
  • 7th Place – Cole Friederichs of Fargo Davies

1st Place Match

  • Kolbe Booker (Moorhead) won by decision over Brody Mohr (Fargo Davies) (Dec 10-5)

3rd Place Match

  • Jon Langer (Valley City) won by decision over Johnny Browning (Jamestown) (Dec 9-5)

5th Place Match

  • Mason Burke (Bismarck Century) won by decision over Coty Huebner (Jamestown) (Dec 2-1)

7th Place Match

  • Cole Friederichs (Fargo Davies) received a bye () (Bye)

Varsity – 160

  • 1st Place – Colton Miller of Des Lacs – Burlington
  • 2nd Place – Jaden Mairs of Fargo Davies
  • 3rd Place – David Peterson of Valley City
  • 4th Place – Thomas Scheett of Bismarck Legacy
  • 5th Place – Bryant Nelson of Bismarck Century
  • 6th Place – Hayden Netland of Moorhead
  • 7th Place – Macaiah Peterson of Grand Forks Red River
  • 8th Place – Kevin Coyle of Fargo South

1st Place Match

  • Colton Miller (Des Lacs – Burlington) won by fall over Jaden Mairs (Fargo Davies) (Fall 5:05)

3rd Place Match

  • David Peterson (Valley City) won by fall over Thomas Scheett (Bismarck Legacy) (Fall 4:20)

5th Place Match

  • Bryant Nelson (Bismarck Century) won in sudden victory – 1 over Hayden Netland (Moorhead) (SV-1 3-1)

7th Place Match

  • Macaiah Peterson (Grand Forks Red River) won by decision over Kevin Coyle (Fargo South) (Dec 6-4)

Varsity – 170

  • 1st Place – Clay Hall of Moorhead
  • 2nd Place – Coy Spooner of Des Lacs – Burlington
  • 3rd Place – Jared Undem of Valley City
  • 4th Place – Aaron Mack of Jamestown
  • 5th Place – Innocent Nsengiyumva of Fargo Davies

Round 1

  • Jared Undem (Valley City) won by decision over Aaron Mack (Jamestown) (Dec 7-6)
  • Clay Hall (Moorhead) won by fall over Innocent Nsengiyumva (Fargo Davies) (Fall 3:01)

Round 2

  • Clay Hall (Moorhead) won by decision over Coy Spooner (Des Lacs – Burlington) (Dec 6-3)
  • Jared Undem (Valley City) won by fall over Innocent Nsengiyumva (Fargo Davies) (Fall 5:14)

Round 3

  • Coy Spooner (Des Lacs – Burlington) won by fall over Innocent Nsengiyumva (Fargo Davies) (Fall 0:55)
  • Clay Hall (Moorhead) won by major decision over Aaron Mack (Jamestown) (Maj 10-0)

Round 4

  • Coy Spooner (Des Lacs – Burlington) won by decision over Aaron Mack (Jamestown) (Dec 6-0)
  • Clay Hall (Moorhead) won by decision over Jared Undem (Valley City) (Dec 11-4)

Round 5

  • Coy Spooner (Des Lacs – Burlington) won by fall over Jared Undem (Valley City) (Fall 3:03)
  • Aaron Mack (Jamestown) won by decision over Innocent Nsengiyumva (Fargo Davies) (Dec 11-5)

Varsity – 182

  • 1st Place – Logan Erlandson of Valley City
  • 2nd Place – Chase Beadle of Moorhead
  • 3rd Place – Jacob Larson of Moorhead
  • 4th Place – Johnson Jones of Fargo Davies
  • 5th Place – Seth Hanson of Grand Forks Red River
  • 6th Place – Jacob MItsche of Fargo South
  • 7th Place – Tyler Magnasco of Jamestown

1st Place Match

  • Logan Erlandson (Valley City) won by fall over Chase Beadle (Moorhead) (Fall 1:35)

3rd Place Match

  • Jacob Larson (Moorhead) won by tech fall over Johnson Jones (Fargo Davies) (TF 15-0)

5th Place Match

  • Seth Hanson (Grand Forks Red River) won by decision over Jacob MItsche (Fargo South) (Dec 4-3)

7th Place Match

  • Tyler Magnasco (Jamestown) received a bye () (Bye)

Varsity – 195

  • 1st Place – Deion Larry of Moorhead
  • 2nd Place – Sean Thompson of Fargo South
  • 3rd Place – Truman Werremeyer of Fargo Davies
  • 4th Place – Firas Omar of Fargo Davies
  • 5th Place – Andrew Teigen of Fargo Davies
  • 6th Place – Jacob Batesole of Fargo Davies
  • 7th Place – Cade Powers of Valley City

1st Place Match

  • Deion Larry (Moorhead) won by fall over Sean Thompson (Fargo South) (Fall 2:35)

3rd Place Match

  • Truman Werremeyer (Fargo Davies) won by fall over Firas Omar (Fargo Davies) (Fall 4:57)

5th Place Match

  • Andrew Teigen (Fargo Davies) won by fall over Jacob Batesole (Fargo Davies) (Fall 1:55)

7th Place Match

  • Cade Powers (Valley City) received a bye () (Bye)

Varsity – 220

  • 1st Place – Jake Tangen of Valley City
  • 2nd Place – Gunnar Olstad of Moorhead
  • 3rd Place – Samuel Krebs of Jamestown
  • 4th Place – Paul Vandal of Jamestown
  • 5th Place – Rylen Reid of Fargo Davies
  • 6th Place – Landon Berry of Moorhead
  • 7th Place – James Strand of Fargo Davies

1st Place Match

  • Jake Tangen (Valley City) won by decision over Gunnar Olstad (Moorhead) (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Samuel Krebs (Jamestown) won by forfeit over Paul Vandal (Jamestown) (FF)

5th Place Match

  • Rylen Reid (Fargo Davies) won by fall over Landon Berry (Moorhead) (Fall 2:32)

7th Place Match

  • James Strand (Fargo Davies) received a bye () (Bye)

Varsity – 285

  • 1st Place – Andre Baguma of Fargo Davies
  • 2nd Place – Jaden Oestern of Valley City
  • 3rd Place – Tristen Hagen of Fargo South
  • 4th Place – Braidy Otterson of Jamestown

Round 1

  • Andre Baguma (Fargo Davies) won by fall over Braidy Otterson (Jamestown) (Fall 3:39)
  • Jaden Oestern (Valley City) won by fall over Tristen Hagen (Fargo South) (Fall 0:50)

Round 2

  • Andre Baguma (Fargo Davies) won by fall over Tristen Hagen (Fargo South) (Fall 0:22)
  • Jaden Oestern (Valley City) won by fall over Braidy Otterson (Jamestown) (Fall 0:20)

Round 3

  • Andre Baguma (Fargo Davies) won by decision over Jaden Oestern (Valley City) (Dec 3-1)
  • Tristen Hagen (Fargo South) won by decision over Braidy Otterson (Jamestown) (Dec 1-0)
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s