Demons Edge Pierre At Mandan Lions

Defending North Dakota Class A State Individual Champions Bismarck High looked strong in their first tournament of the new year.  The Demons, led by six individual champions, score 338.5 points over the course of the two-day Lions.  Second place Pierre T.F. Riggs was second with 320.  Third place Sturgis was nearly eighty points behind the leaders.  The Demons got titles from state champions brothers Christian and Wilfried Tanefeu and 113 and 120 pounds respectively, while Kaden Renner marked himself a state title contender at 132 with a strong 10-3 victory over #1 Devin Schulz of Century.  Returning to tournament action from a season ending injury last season, Gage Roaldson won the 170 pound bracket with a 10-5 decision over Caleb Brink of Rapid City Stevens.  Brock Fettig and New Salem transfer Isaiah Huus also won titles for the Demons.

Two other Capital City wrestlers brought home titles. along with the six Demons.  Reece Barnhardt dominated the 126 pound weight class to the tune of five technical falls and a pin.  Barnhardt defeated Darien Malone of Rapid City Stevens 16-0 in the finals.  At 138, Clay Radenz of Century finished unbeaten after scoring a finals injury default over Nicolas Anderson of West Fargo.  Though Nicholas Anderson was beaten in the finals, West Fargo 220 Ben Anderson did get the Packers a title.  Anderson defeated Henrik Jacobsen 5-1 at 220.

Team Abbr Score
1 Bismarck BHS 338.5
2 T. F. Riggs TFR 320.0
3 Sturgis STU 241.0
4 RCStevens RCS 218.0
5 Century CHS 216.0
6 Mandan MHS 145.0
7 West Fargo WF 141.5
8 Legacy LHS 127.0
9 Moorhead MRH 109.0
10 St Mary`s SM 104.5
11 Hettinger HET 90.0
12 Killdeer KIL 72.0
13 Turtle Mountain TM 72.0

Weight – 106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jack Schoenhard of RCStevens
  • 2nd Place – Jesse Thompson of Legacy
  • 3rd Place – Blake Judson of T. F. Riggs
  • 4th Place – Evan Osborn of Sturgis
  • 5th Place – Noah Savageau of Bismarck
  • 6th Place – Blake Ersland of Century
  • 8th Place – Evan Fleck of Mandan
  • 8th Place – Zac Stair of Century
  • 12th Place – Lee Ellingsberg of Moorhead
  • 12th Place – Jaron Frank of Hettinger
  • 12th Place – Lindsay Anderson of West Fargo

1st Place Match

  • Jack Schoenhard (RCStevens) won by decision over Jesse Thompson (Legacy) (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • Blake Judson (T. F. Riggs) won by fall over Evan Osborn (Sturgis) (Fall 3:27)

5th Place Match

  • Noah Savageau (Bismarck) won by fall over Blake Ersland (Century) (Fall 2:52)

7th Place Match

Weight – 113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christian Tanefeu of Bismarck
  • 2nd Place – Kaden Olson of Sturgis
  • 3rd Place – Neal Bohrer of Century
  • 4th Place – Tanner Defoe of Hettinger
  • 5th Place – Trey Lewis of T. F. Riggs
  • 6th Place – Collin Steidler of St Mary`s
  • 8th Place – Hunter Casey of RCStevens
  • 8th Place – Brody Ferderer of Century
  • 12th Place – Sierra Ramberg of West Fargo
  • 12th Place – Craig Bercier of Turtle Mountain
  • 12th Place – Griffin Quade of Moorhead

1st Place Match

  • Christian Tanefeu (Bismarck) won by decision over Kaden Olson (Sturgis) (Dec 10-8)

3rd Place Match

  • Neal Bohrer (Century) won by medical forfeit over Tanner Defoe (Hettinger) (MFF)

5th Place Match

  • Trey Lewis (T. F. Riggs) won by major decision over Collin Steidler (St Mary`s) (Maj 8-0)

7th Place Match

Weight – 120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Wilfried Tanefeu of Bismarck
  • 2nd Place – Kelton Olson of Sturgis
  • 3rd Place – Kaden DeCoteau of Century
  • 4th Place – Jacob McCormick of RCStevens
  • 5th Place – Kahlor Hindman of T. F. Riggs
  • 6th Place – Gavin Dalley of Hettinger
  • 8th Place – Peyton Tuhy of Hettinger
  • 8th Place – Gus Bohmbach of Killdeer
  • 12th Place – Gage Lunday of Turtle Mountain
  • 12th Place – Cole Irwin of West Fargo
  • 12th Place – Mason Hughes of Moorhead
  • 12th Place – Tyler Guffy of Mandan

1st Place Match

  • Wilfried Tanefeu (Bismarck) won by major decision over Kelton Olson (Sturgis) (Maj 14-4)

3rd Place Match

  • Kaden DeCoteau (Century) won by decision over Jacob McCormick (RCStevens) (Dec 8-1)

5th Place Match

  • Kahlor Hindman (T. F. Riggs) won by fall over Gavin Dalley (Hettinger) (Fall 1:52)

7th Place Match

Weight – 126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Reece Barnhardt of St Mary`s
  • 2nd Place – Darien Malone of RCStevens
  • 3rd Place – Logan Desersa of Sturgis
  • 4th Place – Hayden Johnsrud of Century
  • 5th Place – Tyler Porter of West Fargo
  • 6th Place – Deegan Houska of T. F. Riggs
  • 8th Place – Jakob Blumhagen of Legacy
  • 8th Place – Evan Fankhanel of Moorhead
  • 12th Place – Tate Olson of Bismarck
  • 12th Place – Dalton Short of Turtle Mountain
  • 12th Place – Miles Weichmann of Hettinger

1st Place Match

  • Reece Barnhardt (St Mary`s) won by tech fall over Darien Malone (RCStevens) (TF 16-0)

3rd Place Match

  • Logan Desersa (Sturgis) won by decision over Hayden Johnsrud (Century) (Dec 7-2)

5th Place Match

  • Tyler Porter (West Fargo) won by major decision over Deegan Houska (T. F. Riggs) (Maj 10-1)

7th Place Match

Weight – 132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kaden Renner of Bismarck
  • 2nd Place – Devin Schulz of Century
  • 3rd Place – Cade Warbis of Hettinger
  • 4th Place – Hayden Shaffer of T. F. Riggs
  • 5th Place – Xander Risdal of Moorhead
  • 6th Place – Jacob Ersland of Century
  • 8th Place – Traylin Martin of Sturgis
  • 8th Place – Frank Chapman of Turtle Mountain
  • 12th Place – Logan Heen of St Mary`s
  • 12th Place – Treven Coonradt of Killdeer
  • 12th Place – Zach Swenson of Mandan

1st Place Match

  • Kaden Renner (Bismarck) won by decision over Devin Schulz (Century) (Dec 10-3)

3rd Place Match

  • Cade Warbis (Hettinger) won by medical forfeit over Hayden Shaffer (T. F. Riggs) (MFF)

5th Place Match

  • Xander Risdal (Moorhead) won by fall over Jacob Ersland (Century) (Fall 4:24)

7th Place Match

Weight – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Clay Radenz of Century
  • 2nd Place – Nicholas Anderson of West Fargo
  • 3rd Place – Isaac Felchle of St Mary`s
  • 4th Place – Tyson Johnson of T. F. Riggs
  • 5th Place – Perry Ketelson of Sturgis
  • 6th Place – Conner Andress of Hettinger
  • 8th Place – Tim Kadrmas of Legacy
  • 8th Place – Riley Benson of RCStevens
  • 12th Place – Zach Fankhanel of Moorhead
  • 12th Place – Isaac Peterson of Bismarck
  • 12th Place – Stephen Leonard of Turtle Mountain
  • 12th Place – Karsten Hegney of Mandan

1st Place Match

  • Clay Radenz (Century) won by injury default over Nicholas Anderson (West Fargo) (Inj. 0:35)

3rd Place Match

  • Isaac Felchle (St Mary`s) won in sudden victory – 1 over Tyson Johnson (T. F. Riggs) (SV-1 6-4)

5th Place Match

  • Perry Ketelson (Sturgis) won by fall over Conner Andress (Hettinger) (Fall 3:28)

7th Place Match

Weight – 152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brock Fettig of Bismarck
  • 2nd Place – Jack Van Camp of T. F. Riggs
  • 3rd Place – Will Kleinknecht of Mandan
  • 4th Place – Draken Stugelmeyer of Legacy
  • 5th Place – Ryan Luthi of Moorhead
  • 6th Place – Brett Konst of Sturgis
  • 8th Place – Tate Laducer of Turtle Mountain
  • 8th Place – Mathew Scheer of St Mary`s
  • 12th Place – Declan Genova of West Fargo
  • 12th Place – Dayne Fredericks of Killdeer
  • 12th Place – Cole Radenz of Century
  • 12th Place – Ty Warbis of Hettinger

1st Place Match

  • Brock Fettig (Bismarck) won by decision over Jack Van Camp (T. F. Riggs) (Dec 10-3)

3rd Place Match

  • Will Kleinknecht (Mandan) won by major decision over Draken Stugelmeyer (Legacy) (Maj 15-4)

5th Place Match

  • Ryan Luthi (Moorhead) won by fall over Brett Konst (Sturgis) (Fall 1:12)

7th Place Match

Weight – 160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cooper Voorhees of RCStevens
  • 2nd Place – Wren Jacobs of Sturgis
  • 3rd Place – Seth Berg of Mandan
  • 4th Place – Clay LaRocque of Turtle Mountain
  • 5th Place – Danny Tanefeu of Century
  • 6th Place – Ben Nagel of Bismarck
  • 8th Place – Jaret Clarke of T. F. Riggs
  • 8th Place – Adam Richter of St Mary`s
  • 12th Place – Ashton Frei of Killdeer
  • 12th Place – Riley Martin of Legacy
  • 12th Place – Landon Stang of Hettinger
  • 12th Place – Josh Franek of West Fargo

1st Place Match

  • Cooper Voorhees (RCStevens) won by decision over Wren Jacobs (Sturgis) (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Seth Berg (Mandan) won by decision over Clay LaRocque (Turtle Mountain) (Dec 8-4)

5th Place Match

  • Danny Tanefeu (Century) won by major decision over Ben Nagel (Bismarck) (Maj 14-5)

7th Place Match

Weight – 170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gage Roaldson of Bismarck
  • 2nd Place – Caleb Brink of RCStevens
  • 3rd Place – Maguire Raske of T. F. Riggs
  • 4th Place – Reese Jacobs of Sturgis
  • 5th Place – Zack Andersen of Killdeer
  • 6th Place – Joel McIntosh of West Fargo
  • 8th Place – Jacob Boehm of Century
  • 8th Place – Micah Pemble of Moorhead
  • 12th Place – Ashtin Gerbracht of Hettinger
  • 12th Place – James Barnhardt of Mandan
  • 12th Place – Tristan Pekas of Hettinger
  • 12th Place – Bronson Gourneau of Turtle Mountain

1st Place Match

  • Gage Roaldson (Bismarck) won by decision over Caleb Brink (RCStevens) (Dec 10-5)

3rd Place Match

  • Maguire Raske (T. F. Riggs) won by decision over Reese Jacobs (Sturgis) (Dec 8-2)

5th Place Match

  • Zack Andersen (Killdeer) won by fall over Joel McIntosh (West Fargo) (Fall 3:14)

7th Place Match

Weight – 182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isaiah Huus of Bismarck
  • 2nd Place – Hayden Netland of Moorhead
  • 3rd Place – Jake Pulkrabek of Mandan
  • 4th Place – Taylor Coffield of Sturgis
  • 5th Place – Anthony Carranza of Century
  • 6th Place – True Synhorst of RCStevens
  • 8th Place – Gavin Stotts of T. F. Riggs
  • 8th Place – Kyle Giudice of Legacy
  • 12th Place – Jacob Faulkner of West Fargo

1st Place Match

  • Isaiah Huus (Bismarck) won by fall over Hayden Netland (Moorhead) (Fall 0:42)

3rd Place Match

  • Jake Pulkrabek (Mandan) won by decision over Taylor Coffield (Sturgis) (Dec 2-0)

5th Place Match

  • Anthony Carranza (Century) won by decision over True Synhorst (RCStevens) (Dec 4-3)

7th Place Match

Weight – 195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Regan Bollweg of T. F. Riggs
  • 2nd Place – Clayton Smith of Sturgis
  • 3rd Place – Cullen Glatt of Bismarck
  • 4th Place – Levi Rychner of Killdeer
  • 5th Place – Caleb McDonald of Mandan
  • 6th Place – Trenton Radenz of St Mary`s
  • 8th Place – Lykken Parlett of Century
  • 8th Place – Connor Lamb of West Fargo
  • 12th Place – Landon Berry of Moorhead

1st Place Match

  • Regan Bollweg (T. F. Riggs) won by fall over Clayton Smith (Sturgis) (Fall 1:51)

3rd Place Match

  • Cullen Glatt (Bismarck) won by decision over Levi Rychner (Killdeer) (Dec 9-2)

5th Place Match

  • Caleb McDonald (Mandan) won by fall over Trenton Radenz (St Mary`s) (Fall 3:57)

7th Place Match

Weight – 220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ben Anderson of West Fargo
  • 2nd Place – Henrik Jacobsen of Legacy
  • 3rd Place – Jacob Larson of T. F. Riggs
  • 4th Place – Ethan Jepson of Killdeer
  • 5th Place – Jack Newcomb of Moorhead
  • 6th Place – Houston Hall of Moorhead
  • 8th Place – Jordan Schumacher of Bismarck
  • 8th Place – Chris Laducer of Turtle Mountain
  • 12th Place – Joel Vivier of Turtle Mountain
  • 12th Place – Ethan Morris of Century

1st Place Match

  • Ben Anderson (West Fargo) won by decision over Henrik Jacobsen (Legacy) (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Jacob Larson (T. F. Riggs) won by fall over Ethan Jepson (Killdeer) (Fall 1:01)

5th Place Match

  • Jack Newcomb (Moorhead) won in tie breaker – 1 over Houston Hall (Moorhead) (TB-1 5-4)

7th Place Match

Weight – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Preston Taylor of T. F. Riggs
  • 2nd Place – Kc Ortiz of West Fargo
  • 3rd Place – Dreyton DeCoteau of Turtle Mountain
  • 4th Place – Jacob Burckhard of Century
  • 5th Place – Ethan Stewart of Bismarck
  • 6th Place – Daylan Dillmann of Mandan
  • 8th Place – Jonathan Pitura of Moorhead
  • 8th Place – Cristian Vega of Moorhead
  • 12th Place – Eli Huot of RCStevens
  • 12th Place – Jack Weikum of St Mary`s

1st Place Match

  • Preston Taylor (T. F. Riggs) won by fall over Kc Ortiz (West Fargo) (Fall 1:22)

3rd Place Match

  • Dreyton DeCoteau (Turtle Mountain) won by fall over Jacob Burckhard (Century) (Fall 4:15)

5th Place Match

  • Ethan Stewart (Bismarck) won by fall over Daylan Dillmann (Mandan) (Fall 0:25)

7th Place Match

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s