Kikopa, Dralu, and Siaway Qualify for NJCAA Nationals

Former Fargo area wrestlers Rashidi Kikopa, Richard Dralu, and Augustus Siaway place in the top two at the NJCAA North District qualifier and have thus qualified for the NJCAA national tournament.  The NJCAAA nationals are February 23-24 in Council Bluffs, Iowa

Kikopa and Siaway are former Fargo South preps, while Dralu graduated from Fargo Davies.  Wrestling for Northland Community College, Kikopa advanced by finishing second in the 141 pound weight division with a 1-1 record.  He defeated Ben Johnson of Itasca by 9-4 decision before being upended by champion Austin Hall via technical fall.

The 165 pound final feature Dralu of Northland and Siaway of Ridgewater.  Dralu won the bout 6-4 for the District title.

In total, Northland (located in Thief River Falls, MN) qualified five wrestlers with the possibility of a few more when five wild cards are allotted.

125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Noah Bauer of Rochester Community and Technical College
  • 2nd Place – Lucas Hagel of Ridgewater Community College
  • 3rd Place – Hser Eh Pwae of MN-West Community College

Round 1

  • Noah Bauer (Rochester Community and Technical College) 2-0, Fr. over Hser Eh Pwae (MN-West Community College) 0-2, Fr. (Fall 4:17)

Round 2

  • Lucas Hagel (Ridgewater Community College) 1-1, . over Hser Eh Pwae (MN-West Community College) 0-2, Fr. (TF-1.5 5:00 (17-2))

Round 3

  • Noah Bauer (Rochester Community and Technical College) 2-0, Fr. over Lucas Hagel (Ridgewater Community College) 1-1, . (Dec 11-10)

133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tanner Reetz of Itasca Community College
  • 2nd Place – Parker Huss of Rochester Community and Technical College
  • 3rd Place – Hser Moo Pwae of MN-West Community College

Round 1

  • Parker Huss (Rochester Community and Technical College) 1-1, Fr. over Hser Moo Pwae (MN-West Community College) 0-2, Fr. (Fall 1:12)

Round 2

  • Tanner Reetz (Itasca Community College) 2-0, Fr. over Hser Moo Pwae (MN-West Community College) 0-2, Fr. (TF-1.5 1:22 (16-0))

Round 3

  • Tanner Reetz (Itasca Community College) 2-0, Fr. over Parker Huss (Rochester Community and Technical College) 1-1, Fr. (Fall 2:13)

141

Guaranteed Places

  • 1st Place – Auston Hall of Rochester Community and Technical College
  • 2nd Place – Rashidi Kikopa of Northland Community College
  • 3rd Place – Ben Johnson of Itasca Community College

Round 1

  • Rashidi Kikopa (Northland Community College) 1-1, So. over Ben Johnson (Itasca Community College) 0-2, Fr. (Dec 9-4)

Round 2

  • Auston Hall (Rochester Community and Technical College) 2-0, Fr. over Ben Johnson (Itasca Community College) 0-2, Fr. (TF-1.5 2:45 (16-1))

Round 3

  • Auston Hall (Rochester Community and Technical College) 2-0, Fr. over Rashidi Kikopa (Northland Community College) 1-1, So. (Fall 1:49)

149

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mark Voss of Ridgewater Community College
  • 2nd Place – Sam Naddy of Itasca Community College
  • 3rd Place – Kyle Fowler of Northland Community College

Round 1

  • Sam Naddy (Itasca Community College) 1-1, So. over Kyle Fowler (Northland Community College) 0-2, Fr. (MD 9-1)

Round 2

  • Mark Voss (Ridgewater Community College) 2-0, So. over Kyle Fowler (Northland Community College) 0-2, Fr. (Fall 1:04)

Round 3

  • Mark Voss (Ridgewater Community College) 2-0, So. over Sam Naddy (Itasca Community College) 1-1, So. (Inj. 0:00)

157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alfred Daniel of Rochester Community and Technical College
  • 2nd Place – Wallace Michels of MN-West Community College
  • 3rd Place – Ethan K Kiehm of Itasca Community College
  • 4th Place – Rees Lehman of Northland Community College

1st Place Match

  • Alfred Daniel (Rochester Community and Technical College) 2-0, So. over Wallace Michels (MN-West Community College) 1-1, Fr. (Fall 2:57)

2nd Place Match

  • Wallace Michels (MN-West Community College) 1-1, Fr. over Ethan K Kiehm (Itasca Community College) 1-1, Fr. (RULE)

3rd Place Match

  • Ethan K Kiehm (Itasca Community College) 1-1, Fr. over Rees Lehman (Northland Community College) 0-2, Fr. (Fall 1:16)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Richard Dralu of Northland Community College
  • 2nd Place – Augustus Siaway of Ridgewater Community College
  • 3rd Place – Elijah Hollins of Rochester Community and Technical College
  • 4th Place – Michael Pruess of MN-West Community College

1st Place Match

  • Richard Dralu (Northland Community College) 2-0, Fr. over Augustus Siaway (Ridgewater Community College) 1-1, So. (Dec 6-4)

2nd Place Match

  • Augustus Siaway (Ridgewater Community College) 1-1, So. over Elijah Hollins (Rochester Community and Technical College) 1-1, Fr. (RULE)

3rd Place Match

  • Elijah Hollins (Rochester Community and Technical College) 1-1, Fr. over Michael Pruess (MN-West Community College) 0-2, So. (Inj. 5:30)

174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Shane Siewert of Rochester Community and Technical College
  • 2nd Place – Dylan Kislia of Itasca Community College
  • 3rd Place – Devante Ryans of Northland Community College
  • 4th Place – David Cullen of Ridgewater Community College

1st Place Match

  • Shane Siewert (Rochester Community and Technical College) 2-0, Fr. over Dylan Kislia (Itasca Community College) 1-1, Fr. (Inj. 0:01)

2nd Place Match

  • Dylan Kislia (Itasca Community College) 1-1, Fr. over Devante Ryans (Northland Community College) 1-1, Fr. (RULE)

3rd Place Match

  • Devante Ryans (Northland Community College) 1-1, Fr. over David Cullen (Ridgewater Community College) 0-2, Fr. (Inj. 0:01)

184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hunter Roller of Northland Community College
  • 2nd Place – Zach Moon of Rochester Community and Technical College
  • 3rd Place – King Saenz of MN-West Community College
  • 4th Place – Markus Mehr of Ridgewater Community College

1st Place Match

  • Hunter Roller (Northland Community College) 2-0, Fr. over Zach Moon (Rochester Community and Technical College) 1-1, Fr. (Dec 7-5)

2nd Place Match

  • Zach Moon (Rochester Community and Technical College) 1-1, Fr. over King Saenz (MN-West Community College) 1-1, Fr. (RULE)

3rd Place Match

  • King Saenz (MN-West Community College) 1-1, Fr. over Markus Mehr (Ridgewater Community College) 0-2, So. (Inj. 0:01)

197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cory Schmidt of Itasca Community College
  • 2nd Place – Mason Hawkins of Rochester Community and Technical College
  • 3rd Place – Jareth Hoernemann of Ridgewater Community College
  • 4th Place – Ryan Ford of Northland Community College

1st Place Match

  • Cory Schmidt (Itasca Community College) 2-0, Fr. over Mason Hawkins (Rochester Community and Technical College) 1-1, So. (SV-2 9-2)

2nd Place Match

  • Mason Hawkins (Rochester Community and Technical College) 1-1, So. over Jareth Hoernemann (Ridgewater Community College) 1-1, Fr. (RULE)

3rd Place Match

  • Jareth Hoernemann (Ridgewater Community College) 1-1, Fr. over Ryan Ford (Northland Community College) 0-2, Fr. (Fall 1:07)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Luis Pinto of Rochester Community and Technical College
  • 2nd Place – Nathan Hellman of Ridgewater Community College
  • 3rd Place – Desmond Bradford of Northland Community College
  • 4th Place – Hunter Koski of Itasca Community College
  • 5th Place – Austin Pulse of MN-West Community College

1st Place Match

  • Luis Pinto (Rochester Community and Technical College) 2-0, RS So. over Nathan Hellman (Ridgewater Community College) 1-1, So. (Dec 9-6)

2nd Place Match

  • Nathan Hellman (Ridgewater Community College) 1-1, So. over Desmond Bradford (Northland Community College) 2-1, So. (RULE)

3rd Place Match

  • Desmond Bradford (Northland Community College) 2-1, So. over Hunter Koski (Itasca Community College) 1-2, Fr. (Fall 2:37)

5th Place Match

  • Austin Pulse (MN-West Community College) 0-2, So. over () , . (Bye)
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s