Demons Edge Rapid City Central For Lions Title; Legacy 8th Grader Chance Davis Wins at 138

Bismarck High has had a productive start to the wrestling season.After defeating team title contender Mandan soundly in a dual match right before the Thanksgiving break, the Demons won their first tournament of the year at Mandan Middle School on Friday and Saturday.  Bismarck High was just a few points better than a talented Rapid City Central squad, with Rapid City Stevens, Sturgis Brown, and host Mandan rounding out the top five.Bismarck High won the Lions on the strength of six individual finalists including three champions.  The Demons placed nine wrestlers in the top six.  Laken Boese was dominant in the 120 pound weight division.  Boese, who jumped two weight classes this season after winning an individual title at 106 last February, won five matches by fall and another two by technical fall.  That includes a fall in 5:00 over Century’s #2 ranked Devin Schulz.

The talk of the tournament was again the matchup between multi time North Dakota State champions Ryan Ripplinger of Bismarck and Kyle Burwick of Hettinger/Scranton at 126.  The two have now wowed fans in Lions title matches the last two years.  Saturday, it was Burwick who got the best for Ripplinger, using savvy scores from the neutral position to grab an 8-6 decision.  Ripplinger was able to stay in the match of the strength of his mat wrestling.  Multiple times in the bout Ripplinger was able to reverse and ride Burwick to even the score following Burwick takedowns.

At 132, Adam DeBoer took a loss in pool play 3-1 to Mandan’s Ethan Fleck, but was able to navigate his way to the title anyway, defeating Dickinson’s Koletan Hafey 6-3.  Devin Steidler made his mark in the 145 pound weight class with a fall in the finals over Mandan’s Koleton Reisenauer.  Steidler is now 2-0 this season against the Mandan junior. Demon state finalists Chase Dockter and Parker Wahl were both upended by dominant  South Dakota grapplers.  At 170, Kolby Kost of Rapid City Central had pins in all but one of his seven bouts; winning  by fall over Wahl in 2:50.  Surges Brown’s Joel Carpenter had a similar day at 220.  Carpenter pinned everyone, including Dockter in 2:49.

The story of the tournament (alongside Ripplinger-Burwick) was the title won by Legacy eighth grader Chance Davis.  Davis defeated two two-time North Dakota state champions on his way to the title at 138 pounds.  In pool play, Davis found himself down 6-2 to West Fargo’s JJ Harms, but was able to pin the senior in 3:12.  Davis then beat Hettinger/Scranton’s Cale Schalesky 10-7 in the finals.  Davis was name Outstanding Wrestler of the tournament.  Legacy had two Lions champions for the first time in program history as Matt Kaylor defeated Ronald Wilkie of Turtle Mountain by fall to win the title at 195.

Century’s lone champion came at 285, where two Patriots navigated to the finals in point scorer Riley Roesler and unattached Konnor Stordalen. Roesler edged his teammate by 3-2 decision.

West Fargo had one champion in their first trip to the Lions with nationally ranked senior Jared Franek.  Franek was far and away the best 160 in Mandan on the weekend, winning by fall in all seven bouts over the course of the two days.

The other North Dakota Lions champion was 113 Reece Barnhardt of Bismarck St. Mary’s  Central.  Barnhardt continued his dominance at the weight this season by upending RC Stevens wrestler Cody Stockman 14-5.

 

Team Abbr Score
1. Bismarck BHS 289.5
2. RCCentral RCC 270.0
3. RCStevens RCS 220.5
4. Sturgis STU 199.0
5. Mandan MHS 189.0
6. Century CHS 178.5
7. West Fargo WF 151.5
8. Dickinson DHS 121.5
9. Hettinger HET 119.0
10. Legacy LHS 113.0
11. Turtle Mountain TM 110.0
12. St Mary`s SM 92.0

Weight – 106

  • 1st Place – Cael Larson of RCCentral
  • 2nd Place – Declan Malone of RCStevens
  • 3rd Place – Hayden Johnsrud of Century
  • 4th Place – Neal Bohrer of Century
  • 5th Place – Kaleb Porter of West Fargo
  • 6th Place – Wilfried Tanefeu of Bismarck
  • 8th Place – Conner Andress of Hettinger
  • 8th Place – Warrick Morel of Dickinson

1st Place Match

  • Cael Larson (RCCentral) won by decision over Declan Malone (RCStevens) (Dec 10-5)

3rd Place Match

  • Hayden Johnsrud (Century) won by fall over Neal Bohrer (Century) (Fall 1:12)

5th Place Match

  • Kaleb Porter (West Fargo) won by fall over Wilfried Tanefeu (Bismarck) (Fall 4:29)

7th Place Match

Weight – 113

  • 1st Place – Reece Barnhardt of St Mary`s
  • 2nd Place – Cody Stockman of RCStevens
  • 3rd Place – Landen Fischer of RCStevens
  • 4th Place – Clay Radenz of Century
  • 5th Place – Preston Fettig of Bismarck
  • 6th Place – Sumner Griffin of RCCentral
  • 8th Place – Ben Weigum of Century
  • 8th Place – Nick Anderson of West Fargo
  • 12th Place – Devon Johnson of Mandan
  • 12th Place – Frank Chapman of Turtle Mountain
  • 12th Place – Josh Dix of Hettinger

1st Place Match

  • Reece Barnhardt (St Mary`s) won by major decision over Cody Stockman (RCStevens) (Maj 14-5)

3rd Place Match

  • Landen Fischer (RCStevens) won by fall over Clay Radenz (Century) (Fall 1:04)

5th Place Match

  • Preston Fettig (Bismarck) won by fall over Sumner Griffin (RCCentral) (Fall 1:42)

7th Place Match

Weight – 120

  • 1st Place – Laken Boese of Bismarck
  • 2nd Place – Devin Schulz of Century
  • 3rd Place – Shae Owens of Sturgis
  • 4th Place – Cade Warbis of Hettinger
  • 5th Place – Brendan Johnson of Dickinson
  • 6th Place – Logen Fischer of RCStevens
  • 8th Place – Jakob Blumhagen of Legacy
  • 8th Place – Matthew Scheer of St Mary`s
  • 12th Place – Brendan Thompson of RCCentral
  • 12th Place – Peter Mcleod of Turtle Mountain
  • 12th Place – Trevin Yeoman of Mandan
  • 12th Place – Declan Genova of West Fargo

1st Place Match

  • Laken Boese (Bismarck) won by fall over Devin Schulz (Century) (Fall 5:00)

3rd Place Match

  • Shae Owens (Sturgis) won by fall over Cade Warbis (Hettinger) (Fall 0:52)

5th Place Match

  • Brendan Johnson (Dickinson) won by major decision over Logen Fischer (RCStevens) (Maj 13-5)

7th Place Match

Weight – 126

  • 1st Place – Kyle Burwick of Hettinger
  • 2nd Place – Ryan Ripplinger of Bismarck
  • 3rd Place – Drew Steidler of St Mary`s
  • 4th Place – Will Kleinknecht of Mandan
  • 5th Place – Dylan Barchenger of Century
  • 6th Place – Kadyn Kraye of RCCentral
  • 8th Place – Jaren Berger of Dickinson
  • 8th Place – Logan Weiler of St Mary`s
  • 12th Place – Adam Richter of St Mary`s
  • 12th Place – Jordan Schmidt of Bismarck
  • 12th Place – Max Kringlie of West Fargo
  • 12th Place – Joshua Johnson of Dickinson

1st Place Match

  • Kyle Burwick (Hettinger) won by decision over Ryan Ripplinger (Bismarck) (Dec 8-6)

3rd Place Match

  • Drew Steidler (St Mary`s) won by fall over Will Kleinknecht (Mandan) (Fall 5:59)

5th Place Match

  • Dylan Barchenger (Century) won by tech fall over Kadyn Kraye (RCCentral) (TF 15-0)

7th Place Match

Weight – 132

  • 1st Place – Adam DeBoer of Bismarck
  • 2nd Place – Koletan Hafey of Dickinson
  • 3rd Place – Tj Morrison of RCCentral
  • 4th Place – Ethan Fleck of Mandan
  • 5th Place – Izaiah Bitz of Century
  • 6th Place – Brett Konst of Sturgis
  • 8th Place – Jared Honeyman of Bismarck
  • 8th Place – Maverick Martin of Legacy
  • 12th Place – Noah Zander of St Mary`s
  • 12th Place – Tate Laducer of Turtle Mountain
  • 12th Place – Braden Kline of Hettinger

1st Place Match

  • Adam DeBoer (Bismarck) won by decision over Koletan Hafey (Dickinson) (Dec 6-3)

3rd Place Match

  • Tj Morrison (RCCentral) won by decision over Ethan Fleck (Mandan) (Dec 6-2)

5th Place Match

  • Izaiah Bitz (Century) won by major decision over Brett Konst (Sturgis) (Maj 11-2)

7th Place Match

Weight – 138

  • 1st Place – Chance Davis of Legacy
  • 2nd Place – Cale Schalesky of Hettinger
  • 3rd Place – Justin Harms of West Fargo
  • 4th Place – Jaden Schmidt of Bismarck
  • 5th Place – Carl Nash of Sturgis
  • 6th Place – Clay LaRocque of Turtle Mountain
  • 8th Place – Sean Mitchell of RCCentral
  • 8th Place – Jaxin Torgerson of Dickinson
  • 12th Place – Seth Berg of Mandan
  • 12th Place – Ezra Weichmann of Hettinger

1st Place Match

  • Chance Davis (Legacy) won by decision over Cale Schalesky (Hettinger) (Dec 10-7)

3rd Place Match

  • Justin Harms (West Fargo) won by decision over Jaden Schmidt (Bismarck) (Dec 5-0)

5th Place Match

  • Carl Nash (Sturgis) won by decision over Clay LaRocque (Turtle Mountain) (Dec 7-2)

7th Place Match

Weight – 145

  • 1st Place – Devin Steidler of Bismarck
  • 2nd Place – Kolten Reisenauer of Mandan
  • 3rd Place – Wren Jacobs of Sturgis
  • 4th Place – Clint Coleman of Century
  • 5th Place – Brayden Burrus of RCCentral
  • 6th Place – Chance Brunelle of Turtle Mountain
  • 8th Place – Brandon Sharkey of RCStevens
  • 8th Place – Terrance Champagne of Turtle Mountain
  • 12th Place – Jacob Boehm of Century
  • 12th Place – Riley Martin of Legacy
  • 12th Place – Ty Warbis of Hettinger

1st Place Match

  • Devin Steidler (Bismarck) won by fall over Kolten Reisenauer (Mandan) (Fall 2:45)

3rd Place Match

  • Wren Jacobs (Sturgis) won by decision over Clint Coleman (Century) (Dec 8-4)

5th Place Match

  • Brayden Burrus (RCCentral) won by fall over Chance Brunelle (Turtle Mountain) (Fall 2:59)

7th Place Match

Weight – 152

  • 1st Place – Bailey Brengle of Sturgis
  • 2nd Place – Isaac Berger of Mandan
  • 3rd Place – Cooper Voorhees of RCStevens
  • 4th Place – Tate Nordby of Dickinson
  • 5th Place – Christian Hanson of St Mary`s
  • 6th Place – Matthew Rader of Century
  • 8th Place – Gage Roaldson of Bismarck
  • 8th Place – Tanner Skaare of RCCentral
  • 12th Place – Ben Dalley of Hettinger
  • 12th Place – Brandt Kringlie of Bismarck
  • 12th Place – Spencer LeDoux of West Fargo
  • 12th Place – Drew Geiger of Century

1st Place Match

  • Bailey Brengle (Sturgis) won by decision over Isaac Berger (Mandan) (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Cooper Voorhees (RCStevens) won by decision over Tate Nordby (Dickinson) (Dec 6-0)

5th Place Match

  • Christian Hanson (St Mary`s) won by decision over Matthew Rader (Century) (Dec 3-0)

7th Place Match

Weight – 160

  • 1st Place – Jared Franek of West Fargo
  • 2nd Place – Nate Allen of RCStevens
  • 3rd Place – Wyatt Jungclaus of RCCentral
  • 4th Place – Caleb Usher of Dickinson
  • 5th Place – Dylan Fleck of Mandan
  • 6th Place – Nolen Demery of Turtle Mountain
  • 8th Place – Jaren Puhlman of Sturgis
  • 8th Place – Steele Fuegen of RCStevens
  • 12th Place – Cullen Glatt of Bismarck
  • 12th Place – Andrew Walter of Century
  • 12th Place – Tristan Pekas of Hettinger
  • 12th Place – Bryce Gartner of Legacy

1st Place Match

  • Jared Franek (West Fargo) won by fall over Nate Allen (RCStevens) (Fall 1:34)

3rd Place Match

  • Wyatt Jungclaus (RCCentral) won in sudden victory – 1 over Caleb Usher (Dickinson) (SV-1 9-7)

5th Place Match

  • Dylan Fleck (Mandan) won by decision over Nolen Demery (Turtle Mountain) (Dec 9-6)

7th Place Match

Weight – 170

  • 1st Place – Kolby Kost of RCCentral
  • 2nd Place – Parker Wahl of Bismarck
  • 3rd Place – Cade Pederson of West Fargo
  • 4th Place – Isaac Anderson of Hettinger
  • 5th Place – Jake Sailer of Sturgis
  • 6th Place – Levi LaFountain of Turtle Mountain
  • 8th Place – Joel McIntosh of West Fargo
  • 8th Place – Tanner Jarrett of Dickinson
  • 12th Place – Isaac Watson of Mandan
  • 12th Place – Oliver Nelson of Century
  • 12th Place – Branden Franchuk of St Mary`s

1st Place Match

  • Kolby Kost (RCCentral) won by fall over Parker Wahl (Bismarck) (Fall 2:50)

3rd Place Match

  • Cade Pederson (West Fargo) won by decision over Isaac Anderson (Hettinger) (Dec 9-8)

5th Place Match

  • Jake Sailer (Sturgis) won by fall over Levi LaFountain (Turtle Mountain) (Fall 4:19)

7th Place Match

Weight – 182

  • 1st Place – Dante Colicheski of RCStevens
  • 2nd Place – Bridger Kraye of RCCentral
  • 3rd Place – Jacob Boehm of Mandan
  • 4th Place – Mason Steckler of Bismarck
  • 5th Place – Joe Masumbuko of West Fargo
  • 6th Place – Kody Cox of Sturgis
  • 8th Place – Hunter Harviell of Turtle Mountain
  • 8th Place – Kameron Clark of Dickinson
  • 12th Place – Brant Thomson of Bismarck
  • 12th Place – Melvin Nadeau of Turtle Mountain

1st Place Match

  • Dante Colicheski (RCStevens) won by fall over Bridger Kraye (RCCentral) (Fall 3:59)

3rd Place Match

  • Jacob Boehm (Mandan) won by fall over Mason Steckler (Bismarck) (Fall 2:29)

5th Place Match

  • Joe Masumbuko (West Fargo) won by fall over Kody Cox (Sturgis) (Fall 5:29)

7th Place Match

Weight – 195

  • 1st Place – Matthew Kaylor of Legacy
  • 2nd Place – Ronald Wilkie III of Turtle Mountain
  • 3rd Place – Anthony Knodell of RCStevens
  • 4th Place – Caleb Brink of RCStevens
  • 5th Place – Nolan Smith of RCCentral
  • 6th Place – Danek Vega of Mandan
  • 8th Place – Connor McGregor of Bismarck
  • 8th Place – Tice McVay of Sturgis
  • 12th Place – Louis DeCoteau of Turtle Mountain
  • 12th Place – Paul Abrahamson of Hettinger
  • 12th Place – De`Vaugn Porter of Legacy

1st Place Match

  • Matthew Kaylor (Legacy) won by fall over Ronald Wilkie III (Turtle Mountain) (Fall 4:49)

3rd Place Match

  • Anthony Knodell (RCStevens) won by decision over Caleb Brink (RCStevens) (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Nolan Smith (RCCentral) won by decision over Danek Vega (Mandan) (Dec 10-3)

7th Place Match

Weight – 220

  • 1st Place – Joel Carpenter of Sturgis
  • 2nd Place – Chase Dockter of Bismarck
  • 3rd Place – Adam Boehm of Mandan
  • 4th Place – Mathais Thompson of RCCentral
  • 5th Place – Hunter McMath of RCStevens
  • 6th Place – Chandler Brandner of Legacy
  • 8th Place – Marcus Goulet of Turtle Mountain
  • 8th Place – Sam Urwiller of Hettinger
  • 12th Place – Cole DeCouteau of Turtle Mountain
  • 12th Place – Brody Balboa of West Fargo
  • 12th Place – Garrett Usher of Dickinson

1st Place Match

  • Joel Carpenter (Sturgis) won by fall over Chase Dockter (Bismarck) (Fall 2:59)

3rd Place Match

  • Adam Boehm (Mandan) won by decision over Mathais Thompson (RCCentral) (Dec 9-3)

5th Place Match

  • Hunter McMath (RCStevens) won by decision over Chandler Brandner (Legacy) (Dec 7-2)

7th Place Match

Weight – 285

  • 1st Place – Riley Roesler of Century
  • 2nd Place – Konnor Stordalen of Century
  • 3rd Place – Brandon Steinhauer of West Fargo
  • 4th Place – Ty Olson of RCCentral
  • 5th Place – Seth Baker of Turtle Mountain
  • 6th Place – Zechariah Patterson of RCStevens
  • 8th Place – Kordell Myers of Mandan
  • 8th Place – Levi Haugen of Mandan
  • 12th Place – Clayton Smith of Sturgis
  • 12th Place – Skyler Wilkens of Bismarck
  • 12th Place – Hunter Wilson of Dickinson

1st Place Match

  • Riley Roesler (Century) won by decision over Konnor Stordalen (Century) (Dec 2-1)

3rd Place Match

  • Brandon Steinhauer (West Fargo) won by fall over Ty Olson (RCCentral) (Fall 4:38)

5th Place Match

  • Seth Baker (Turtle Mountain) won by fall over Zechariah Patterson (RCStevens) (Fall 8:00)

7th Place Match

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s